Чи має працівниця право на відпустку на дітей, якщо пропрацювала неповний рік

965

Запитання

На підприємстві працювала сім місяців і звільнилася мати двох дітей віком до 15 років. Перед тим як працевлаштуватися на наше підприємство, жінка перебувала у відпустці для догляду за дитиною на іншому підприємстві. Під час звільнення ми виплатили їй лише компенсацію за невикористану щорічну відпустку. Чи мала вона право на відпустку на дітей, якщо пропрацювала лише сім місяців?

Відповідь

Додаткову оплачувану соціальну відпустку (далі — додаткова соціальна відпустка) тривалістю 10 календарних днів без урахування святкових і неробочих днів щороку надають:

  • жінці, яка має двох або більше дітей віком до 15 років або дитину з інвалідністю, або яка усиновила дитину, матері особи з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи;
  • одинокій матері, батьку дитини або особи з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи, який виховує її без матері (у т. ч. у разі тривалого перебування матері в лікувальному закладі);
  • особі, яка взяла під опіку дитину або особу з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи, чи одному із прийомних батьків, одному з батьків-вихователів.

Підстави — частина перша статті 19 Закону України «Про відпустки» від 15.11.1996 № 504/96-ВР (далі — Закон про відпустки), стаття 186-1 Кодексу законів про працю України.

У разі звільнення працівникові виплачують грошову компенсацію за всі не використані дні:

  • щорічної відпустки;
  • додаткової соціальної відпустки працівникам, які мають дітей або повнолітню дитину — особу з інвалідністю з дитинства підгрупи А І групи (ч. 1 ст. 24 Закону про відпустки).

Закон про відпустки не містить відповіді, чи мала працівниця право на додаткову соціальну відпустку за 2020 рік, якщо працювала на підприємстві сім місяців.

Мінсоцполітики у листі від 24.03.2015 № 4053/0/14-15/18 висловило думку: якщо працівник звільняється і має невикористану додаткову соціальну відпустку за цей рік, йому виплачують грошову компенсацію. На новому місці роботи він не матиме права на цю відпустку, оскільки її надають один раз протягом відповідного календарного року.

Якщо працівниця звільнилася з попереднього місця роботи під час відпустки для догляду за дитиною, імовірно, права на додаткову соціальну відпустку за 2020 рік вона не мала, тому їй не виплатили компенсації за відпустку під час звільнення.

Зауважимо, що листи — це службова кореспонденція, вони не є нормативно-правовими актами, можуть мати лише роз’ясню-вальний, інформаційний та рекомендаційний характер і не повинні містити нових правових норм, які зачіпають права, свободи й законні інтереси громадян або мають міжвідомчий характер (лист Мін’юсту від 28.04.2011 № 3915-0-4-11/101).

Додаткову соціальну відпустку надають щорічно (ч. 1 ст. 19 Закону про відпустки). Право працівника на відпустку на дітей варто розглядати в контексті правовідносин із конкретним роботодавцем окремо. І слово «щорічно» у Законі про відпустки має стосуватися кожного роботодавця, а не лише того, з яким працівник перебував у трудових відносинах на початку календарного року.

Право на відпустку на новому підприємстві за перший рік роботи не залежить від того, чи скористався працівник відпусткою на колишній роботі за цей рік та чи виплатили йому компенсацію. Так само роботодавець не повинен зважати, чи надавали на попередньому підприємстві новому працівникові в поточному календарному році навчальну відпустку чи відпустку без збереження зарплати за угодою сторін.

Чи має працівниця право на відпустку на дітей, якщо пропрацювала неповний рік
ЛЮДМИЛА КРАВЧЕНКО,керівник експертної групи Експертус Головбух
Пройдіть тест — перевірте свої знання, набудьте досвіду і відкиньте сумніви!

УВАГА! Бути у курсі подій та законодавчих оновлень стало ще легше! Підписуйтесь на наш Telegram або FB та читайте важливі новини від порталу "Бюджетник" першими.

акція на передплату журналів для бухгалтерів

Скористайтеся гарною нагодою та отримайте знижки на передплату на журнали «Головбух Бюджет» та «Головбух Праця та Зарплата»!

Замовляйте в редакції за номером 0 800 21 12 20

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Розрахунок компенсації за невикористану відпустку

✔️Коли виплачується компенсація за невикористану відпустку? ✔️Чи компенсувати невикористані відпустки під час воєнного стану? ✔️Як обчислити компенсацію за невикористану відпустку та провести розрахунок відпускних при звільненні? ✔️Як у 2024 році порахувати компенсацію відпустки, право на яку здобуто у 2023 році та раніше?
345705

Розрахунок грошової допомоги при виході у відпустку

Які виплати, надбавки та доплати включати у розрахунок матеріальної допомоги на оздоровлення. Розрахунок грошової допомоги держслужбовцям та іншим бюджетникам при виході у відпустку – тема даної консультації.
22713