Чи утримує виш ПДФО й ВЗ з нарахованої одноразової адресної грошової допомоги випускникам

787

Запитання

Вищі навчальні заклади готуються до виплати одноразової адресної грошової допомоги випускникам денної форми навчання, які навчалися за державним замовленням, здобули освіту за відповідними напрямами і спеціальностями та уклали на строк не менше як три роки договір про роботу. Чи утримує виш ПДФО й ВЗ із цієї допомоги?

Відповідь

Ні, виш не повинен утримувати з одноразової адресної грошової допомоги (далі — Допомога), нарахованої випускникам певних категорій, ані ПДФО, ані ВЗ. Пояснимо чому.

Річ у тім, що допомога випускникам денної форми навчання, які навчалися за державним замовленням у вищих навчальних закладах І—ІV рівнів акредитації державної та комунальної форм власності незалежно від підпорядкування, не є об’єктом оподаткування ПДФО, а відтак і ВЗ, за умови дотримання вимог:

  • Пункту 1 постанови № 1361 КМУ (далі — Постанова № 1361), якщо випускники здобули освіту за напрямами і спеціальностями педагогічного профілю;
  • Пункту 2 постанови № 524 КМУ — якщо випускники здобули освіту за напрямами і спеціальностями медичного та фармацевтичного профілів.

Адже відповідно до підпункту 165.1.1 ПК платники податку не включають до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу, зокрема такі доходи, як суми державної матеріальної допомоги та державної допомоги, які платник податку отримує з бюджетів.

Нагадаємо, означену Допомогу виші нараховують у п’ятикратному розмірі прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 01 січня календарного року. Роблять вони це до кінця року, в якому випускники закінчили навчання чи інтернатуру. А якщо випускники навчання завершили в листопаді—грудні, то до кінця року, наступного за цим. До того ж виплати виші проводять у межах асигнувань, передбачених у державному або місцевому бюджеті для виплати допомоги, та коштів, врахованих на ці цілі в міжбюджетних трансфертах між державним бюджетом та місцевими бюджетами (п. 1—4 Порядку № 1588, п. 1—4 Порядку № 390).

Чи утримує виш ПДФО й ВЗ з нарахованої одноразової адресної грошової допомоги випускникам
АЛЛА ВОЛОВЕНКО,експерт Експертус Головбух
У 2021 році інформацію про ПДФО, військовий збір та ЄСВ показуйте в одному звіті. Пояснимо, як правильно її заповнити, коли вперше подавати та що змінити в своїй роботі.

Об’єктами обкладання ВЗ є доходи, визначені статтею 163 ПК (пп. 1.2 п. 16-1 підрозд. 10 розд. ХХ Перехідних положень ПК). Зокрема, ними є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід, які особа отримує в роботодавця, а також за договорами ЦПД. Тож саме тому, що допомогу в розмірі п’яти мінімальних заробітних плат молодим спеціалістам за Постановою № 1361 або Постановою № 524 виш не включає до складу загального місячного (річного) оподатковуваного доходу випускника як платника податків, він не утримує з них ані ПДФО, ані ВЗ.

Центральна частина статичний блок 3

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Декларація про доходи

Податкова декларація про майновий стан і доходи – за якою формою звітувати у 2023 році за 2022 рік.⚡️Знайдете тут зразок заповнення декларації про доходи та рекомендації для отримання податкової знижки.
52704

Матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань: як надавати та зразок наказу

Матеріальна допомога, якої потребує працівник для вирішення соціально-побутових питань, має свої особливості надання та оподаткування. Після запровадження воєнного стану надання матеріальної допомоги працівникам не було скасовано, хоча трудове законодавство зазнало великих змін.
240772

Ознаки доходу для заповнення форми 4ДФ 2024 року

Під час заповнення додатку 4ДФ до Податкового розрахунку з ПДФО та ЄСВ (далі – додаток 4ДФ) використовуємо ознаки доходу. Актуальний довідник ознак доходів та коментар про зміни – у статті.
24731

Плата за землю: приклад заповнення декларації

Землекористувачі чи орендарі земельних ділянок мають подавати до ДПС звітність з плати за землю – податкову декларацію. Податкова декларація з плати за землю – покрокова інструкція заповнення й зразок. Також знайдете про застосування звільнення від плати за землю під час війни та його декларування.
43915