Строк застосування дисциплінарного стягнення
Запитання
Працівник установи порушив трудову дисципліну і керівник застосував до нього дисциплінарне стягнення, коли працівник перебував у відпустці у зв’язку з навчанням у вищому навчальному закладі. Чи має керівник таке право?
Відповідь
Так, має. Пояснимо чому.
За порушення трудової дисципліни, згідно зі ст. 147 КЗпП, до працівника можна застосувати один із таких видів стягнень: догана або звільнення. Керівник установи має право застосувати дисциплінарне стягнення до працівника, якщо виявить проступок, але не пізніше одного місяця з дня, коли його виявлено, не рахуючи часу, коли працівника звільнили від роботи у зв’язку з тимчасовою непрацездатністю або якщо він перебував у відпустці (ст. 148 КЗпП).
Оскільки в статті 148 КЗпП немає вказівки щодо виду відпустки, то будь-яку відпустку, яку передбачає Закон «Про відпустки» від 15.11.996 № 504/96-ВР або інші закони, не враховують під час визначення строку, щоб застосувати дисциплінарне стягнення.
Працівник звернувся до вас із проханням надати йому соціальну відпустку. Чи Ви знаєте, яку та на строк надати, як оформити? Прочитайте статтю — звіртеся з фахівцями.
Порядок застосування дисциплінарного стягнення встановлює стаття 149 КЗпП, яка передбачає, що до того, як застосувати дисциплінарне стягнення, керівник установи повинен зажадати від порушника трудової дисципліни письмові пояснення. Відсутність таких пояснень не перешкоджає застосовувати стягнення, якщо керівник установи зможе довести, що пояснення від працівника він зажадав, але працівник їх не надав. Як правило, на підтвердження відмови працівника дати пояснення по суті порушення трудової дисципліни є акт, складений за підписом кількох осіб.