Строк застосування дисциплінарного стягнення

597
Автор
керівник групи експертів з бюджетного обліку Експертус Головбух Цифрового видавництва Експертус, Київ

Запитання

Працівник установи порушив трудову дисципліну і керівник застосував до нього дисциплінарне стягнення, коли працівник перебував у відпустці у зв’язку з навчанням у вищому навчальному закладі. Чи має керівник таке право?

Відповідь

Так, має. Пояснимо чому.

За порушення трудової дисципліни, згідно зі ст. 147 КЗпП, до працівника можна застосувати один із таких видів стягнень: догана або звільнення. Керівник установи має право застосувати дисциплінарне стягнення до працівника, якщо виявить проступок, але не пізніше одного місяця з дня, коли його виявлено, не рахуючи часу, коли працівника звільнили від роботи у зв’язку з тимчасовою непрацездатністю або якщо він перебував у відпустці (ст. 148 КЗпП).

Оскільки в статті 148 КЗпП немає вказівки щодо виду відпустки, то будь-яку відпустку, яку передбачає Закон «Про відпустки» від 15.11.996 № 504/96-ВР або інші закони, не враховують під час визначення строку, щоб застосувати дисциплінарне стягнення.

Порядок застосування дисциплінарного стягнення встановлює стаття 149 КЗпП, яка передбачає, що до того, як застосувати дисциплінарне стягнення, керівник установи повинен зажадати від порушника трудової дисципліни письмові пояснення. Відсутність таких пояснень не перешкоджає застосовувати стягнення, якщо керівник установи зможе довести, що пояснення від працівника він зажадав, але працівник їх не надав. Як правило, на підтвердження відмови працівника дати пояснення по суті порушення трудової дисципліни є акт, складений за підписом кількох осіб.

Статичний блок для запитань-відповідей

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Щорічні додаткові відпустки 2025: правила й приклади для бюджетників

Окрім основної відпустки чимало бюджетників мають додаткові відпустки. Одна з них — щорічна додаткова відпустка, наприклад за вислугу років. У статті говоримо, як надавати такі відпустки, чим щорічні додаткові відпустки відрізняються від щорічних основних відпусток та інших додаткових відпусток. У пригоді стануть і приклади — беріть у роботу і нехай працюється легше!
58860

Відпустка без збереження заробітної плати: порядок, тривалість і приклади

Бувають обставини, коли відпустка без збереження заробітної плати — єдиний вихід як для працівника, так і для роботодавця. У консультації розглянемо, кому надають таку відпустку під час воєнного стану, яка її максимальна тривалість та як усе це оформити.
128548

Як перевести держслужбовця з РДА в орган місцевого самоврядування

Держслужбовців можуть переводити з районних держадміністрацій до органів місцевого самоврядування. У статті розберемо порядок переведення, як оформити контракт, що писати в трудовій книжці та як діяти з рангом держслужбовця
7993

Копія наказу про звільнення: коли і як видавати у 2025 році

Звільняєте працівника — видайте копію наказу про звільнення. У статті з’ясуємо, як правильно її оформити, хто відповідальний за підпис, які обов’язкові реквізити має містити документ, коли і кому його вручати. Скачайте зразок копії наказу і застосуйте в роботі
86614

Відпустка по догляду за дитиною до 3 і 6 років: зразки документів та поради

Хто має право на відпустку по догляду за дитиною, як оформити її без помилок та коли роботодавець зобов’язаний її надати? У статті — порядок оформлення, п’ять зразків документів, звітність з ЄСВ, нарахування стажу та правила повернення з такої відпустки.
138072