Чи можуть бути платними медичні огляди студентів у державних і комунальних ЗОЗ

1488
Автор
адвокат адвокатського бюро «Олени Менделя», Київ

Запитання

Студент перед початком виробничої практики звернувся до закладу охорони здоров’я, щоб пройти медичний огляд. Однак працівники установи повідомили, що така послуга — платна. Чи має студент оплачувати її?

Відповідь

Ні. До послуг, які державні та комунальні заклади охорони здоров’я надають згідно зі своїми функціональними повноваженнями, належать:

  • медичні огляди для отримання виїзної візи (крім службових відряджень державних службовців та в разі виїзду на лікування за наявності відповідних медичних документів);
  • попередні профілактичні медичні огляди під час працевлаштування для отримання посвідчення водія транспортних засобів (крім випадків, коли медичні огляди проводять за направленнями органів державної служби зайнятості);
  • медичні огляди для отримання дозволу на право отримання та носіння зброї громадянами, а також відповідні періодичні профілактичні медичні огляди.

Таку норму встановлює пункт 8 розділу І Переліку платних послуг, які надаються в державних і комунальних закладах охорони здоров’я та вищих медичних навчальних закладах, затвердженого постановою КМУ від 17.09.1996 № 1138. Дія цієї норми поширюється й на студентів навчальних закладів нарівні з іншими пацієнтами, якщо вони мають намір отримати відповідні послуги.

Перелік професій, виробництв та організацій, працівники яких підлягають обов’язковим профілактичним медичним оглядам, затверджений постановою КМУ від 23.05.2001 № 559 (далі — Перелік № 559). Таким оглядам, зокрема, підлягають і студенти вищих навчальних закладів ІІІ—IV рівнів акредитації перед початком проходження виробничої практики на об’єктах, працівники яких підлягають обов’язковому профілактичному медичному огляду (п. 10 Переліку № 559).

Водночас цей огляд студентів не є попереднім профілактичним медичним оглядом під час прийняття на роботу. Адже студенти проходять виробничу практику в межах етапу навчальної програми для здобуття практичних навичок, а не з метою працевлаштуватися на місце проходження такої практики.

Окрім того, як попереднім, так і періодичним профілактичним медичним оглядам підлягають працівники відповідних професій, виробництв та організацій. Натомість студенти не є такими працівниками, а тому для них ця послуга — безплатна.

УВАГА!

Бути у курсі подій та законодавчих оновлень стало ще легше! Підписуйтесь на наш Telegram або FB та читайте важливі новини від порталу "Бюджетник" першими.

акція на передплату журналів для бухгалтерів

Скористайтеся гарною нагодою та отримайте знижки на передплату на журнали «Головбух Бюджет» та «Головбух Праця та Зарплата»!

Замовляйте в редакції за номером 0 800 21 12 20

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Цивільно-правовий договір з працівником – зразок

Поговоримо про ЦПД договір – визначення, лікарняні, ЄСВ, термін дії, а також небезпечні формулювання, що можуть призвести до штрафів. Розглянемо, що краще: трудовий або цивільно-правовий договір, приклади оподаткування. Наводимо зразок договору.
303849

Строковий трудовий договір для працівника – зразок

Щоб замінити тимчасово переведеного або відстороненого працівника, а також вчасно регулювати кількість працівників в установі залежно від обсягу надаваних послуг роботодавець може приймати працівника на роботу за строковим трудовим договором (або контрактом).
71871

Дистанційна робота в держорганах, ОМС, бюджетних установах

Держслужбовці та працівники держорганів, ОМС, бюджетних установ мають право працювати дистанційно за умови наявності організаційних і технічних можливостей для виконання посадових обов’язків. Розглянемо чим потрібно керуватись та що зробити для впровадження дистанційної роботи.
14627