Зустрічна звірка під час ревізії: що має знати бухгалтер
Зустрічна звірка Державної аудиторської служби – особливий метод, за яким перевіряльники документально та фактично підтверджують в установі вид, обсяг і якості операцій та розрахунків, щоб з’ясувати їх реальність та повноту відображення в обліку установи.
Зміна № 14 до Класифікатора професій: огляд нововведень
Проводять зустрічні звірки в установах, які:
- отримують (чи отримували) кошти з бюджетів усіх рівнів, державних фондів та ФСС;
- використовують (використовували) державне чи комунальне майно.
Держаудитслужба контролює використання і збереження державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів (ст. 2 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» від 26.01.1993 № 2939-XII; далі – Закон № 2939). Зустрічні звірки не є контрольними заходами, і їх проводять за потреби. Аби провести зустрічну звірку, у ревізора має бути підстава.
Тож до яких підприємств, установ, організацій, суб’єктів господарювання можуть завітати ревізори із зустрічною звіркою, що саме і як вони перевіряють, а також як діяти, коли до вас завітали із зустрічною звіркою, – розглянемо далі.
Зустрічна звірка під час ревізії
Ревізія і контроль – це спосіб перевірки підконтрольних установ: міністерств та інших органів виконавчої влади, державних фондів, фондів загальнообов’язкового державного соціального страхування, бюджетних установ і суб’єктів господарювання державного сектору економіки, а також підприємств, установ та організацій, які:
- отримують (отримували у періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів, державних фондів та фондів загальнообов’язкового державного соціального страхування;
- використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно.
📞 5 відповідей на запитання з Гарячої лінії
Як бачимо, законодавство наділяє ревізорів правом перевіряти як бюджетні установи, так і підприємства, установи та організації незалежно від форми власності, які отримували кошти з бюджетів та державних фондів або використовували державне чи комунальне майно.
Об’єктом контролю може бути й інший суб’єкт господарювання, у т. ч. його структурні та відокремлені підрозділи – не юридичні особи, щодо якого Держаудитслужба має повноваження проводити ревізію відповідно до законодавства. Під час ревізії, за потреби, ревізори можуть провести і зустрічну звірку. Якщо ваша установа не є об’єктом контролю для певної ревізії, але мала з об’єктом контролю господарські відносини, у вас можлива зустрічна звірка.
Діяльність суб’єктів господарювання, які не є підконтрольними установами, Держаудитслужба перевіряє за судовим рішенням, ухваленим у кримінальному провадженні.
Хто та з якою метою проводить зустрічну звірку
Зустрічну звірку у межах своєї компетенції проводять ревізори (один або група), тобто посадові особи Держаудитслужби (абз. 9 п. 3 Порядку проведення інспектування Державною аудиторською службою, її міжрегіональними територіальними органами, затвердженого постановою КМУ від 20.04.2006 № 550; далі – Порядок № 550).
Головне завдання зустрічної звірки – підтвердити відображені в обліку бюджетної установи господарські операції та розрахунки.
ВЛК для обмежено придатних: нові строки, нові правила
Як показує практика ревізій Держаудитслужби, дані бухгалтерського обліку установи не завжди збігаються з даними постачальників товарів, робіт та послуг. Такі розбіжності й виявляє зустрічна звірка. Ревізори фіксують їх – записують у акт ревізії як порушення (абз. 4 п. 3 Порядку № 550).
Отже, на підставі наявних у об’єкта контролю документів та матеріалів за допомогою зустрічної звірки ревізори підтверджують вид, обсяг операцій та розрахунків, відображених в обліку об’єкта контролю, тобто перевіряють, як об’єкт контролю дотримує законодавства. Під час зустрічної звірки ревізори мають право перевіряти в установи лише ті документи, що стосуються взаємовідносин із об’єктом контролю.
Тож аби зрозуміти, чим саме для установи може обернутися зустрічна звірка та які документи слід надавати ревізорам, зупинимося детально на її особливостях.
Який порядок проведення зустрічних звірок
Щоб отримати податкову інформацію, необхідну для проведенням перевірок, контролюючі органи мають право здійснювати зустрічні звірки даних суб’єктів господарювання щодо платника податків.
Форма запиту контролюючого органу на проведення зустрічної звірки встановлена наказом Міністерства фінансів України від 28.02.2017 № 299.
Зустрічні звірки проводять у порядку, визначеному постановою КМУ від 27.12.2010 № 1232.
Під час зустрічної звірки співставляють дані, отримані від платників податків та інших суб’єктів інформаційних відносин, з метою документального підтвердження господарських відносин з платником податків та зборів, а також підтвердження відносин, виду, обсягу і якості операцій та розрахунків, що здійснювалися між ними, для з’ясування повноти їх відображення в обліку платника податків.
За результатами проведеної зустрічної звірки складають довідку у двох примірниках, яку підписує суб’єкт господарювання або його законний представник і посадові особи контролюючого органу, які її проводили, та її реєструють у контролюючому органі. Один примірник довідки у 10-денний строк вручається особисто суб’єкту господарювання або його представнику під розписку або надсилається у порядку, визначеному ст. 42 Податкового кодексу України.
Зустрічна звірка не є контрольним заходом (ч. 17 ст. 11 Закону № 2939). За потреби її проводять в установах чи організаціях під час ревізії у об’єкта контролю (підконтрольної установи), якщо без неї неможливо якісно провести ревізію. У такому разі на час зустрічної звірки ревізію зупиняють.
Якщо ревізію зупинили на строк понад три робочих дні, Держаудитслужба надсилає об’єкту контролю та органу, який ініціював проведення ревізії, письмове повідомлення про дату зупинення ревізії.
Поновити ревізію можна одразу після того, як про це повідомили об’єкт контролю. Строк, на який зупинили ревізію, аби провести зустрічну звірку, до тривалості ревізії не включають. Зауважимо, що вирішує зупинити та поновити планову виїзну ревізію керівник Держаудитслужби за письмовим поданням ревізора.