На конкретних прикладах: лікарняні у період простою і відпусток
Чи потрібно обмежувати оплату ковідного лікарняного розміром мінімальної зарплати?
Загальні правила надання допомоги з тимчасової непрацездатності і тривалість її виплати визначає стаття 22 Закону № 1105. А порядок обчислення середньої заробітної плати встановлює Порядок № 1266.
Та на практиці все одно виникає безліч запитань. У цій статті розв’яжемо деякі заковики.
Простій у розрахунковому періоді
Причини простою бувають різні. Залежно від причин його оплачують або не оплачують.
неоплачуваний з вини працівника
Такий період простою не оплачують. Пояснимо, чи треба вилучати неоплачувані дні з розрахункового періоду.
Із розрахункового періоду вилучають час, не відпрацьований з поважних причин (п. 3 Порядку № 1266). Це періоди тимчасової непрацездатності, відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами, відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку або шестирічного за медичним висновком, відпустки без збереження заробітної плати. Безумовно, до цього списку потрапляють і періоди відпусток, передбачених статтями 25 і 26 Закону про відпустки.
Тому період неоплачуваного простою не вилучайте із розрахункового періоду, попри те що він неоплачуваний. Утім, пам’ятайте, що це призводить до зменшення середньої зарплати.
Не все просто в розрахунку лікарняних. Крок вліво чи право — і вже нюанси. Як не помилитися? Ми проаналізували випадки, з якими не впоралися ваші колеги, щоб ви не допустили таких помилок
з оплатою у розмірі двох третин тарифної ставки
До сумарного заробітку для обчислення середньої зарплати включають суми заробітної плати (доходу, грошового забезпечення), на яку нарахували ЄСВ. І тільки за умови, що такі виплати включають до звітності з ЄСВ, яку подають до податкових органів (п. 32 Порядку № 1266).
Отже, оплату простою в розмірі двох третин тарифної ставки (окладу) включайте до розрахунку середньої зарплати для оплати лікарняних.
Приклад 1. Обчислення лікарняних, коли в розрахунковому періоді оплачуваний простій
з оплатою у розмірі середнього заробітку
Суму такої оплати включимо до розрахунку середньої зарплати так само, як у
.
Відпустка без збереження зарплати у розрахунковому періоді
На перший погляд, цей момент врегульований у пункті 3 Порядку № 1266: період відпустки без збереження зарплати вилучають із розрахункового періоду. Проте зважайте, що вилучають лише ті відпустки і тієї тривалості, що передбачені законодавством.
Якщо, скажімо, частину місяця була тимчасова непрацездатність (закінчився страховий випадок), а з наступного понеділка працівник взяв відпустку без збереження зарплати, тоді весь місяць вилучають із розрахункового періоду.
Якщо працівникові нарахували разову премію (чи іншу виплату), а цей місяць повністю випадає з розрахункового періоду, таку виплату теж не включають до розрахунку.
Приклад 3. Обчислення лікарняних, коли в розрахунковому періоді відпустка за власний рахунок