Електронний документообіг між платником податків та органом контролю здійснюється без укладення договору. Це питання регламентують:
- Податковий кодекс України (ПК);
- Закон України «Про електронні документи та електронний документообіг» від 22.05.2003 № 851-IV;
- Закон України «Про електронні довірчі послуги» від 05.10.2017 № 2155-VIII (абз. 1 п. 42.6 ПК).
Порядок обміну електронними документами між платником податків та органом контролю затверджує центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику (абз. 10 п. 42.6 ПК).
Платник/автор створює електронні документи в строки та в порядку, що визначає законодавство для відповідних документів в електронному та паперовому вигляді. В електронних документах платник зазначає всі обов’язкові реквізити та використовує кваліфікований електронний підпис (КЕП) чи печатку. При цьому керується Порядком обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженим наказом Мінфіну від 06.06.2017 № 557 (далі — Порядок № 557) (п. 2 розд. ІІ Порядку № 557).
Створення електронного документа завершується накладанням на нього КЕП підписувача/підписувачів та печатки (за наявності).
Платник/автор має право отримати кваліфіковану електронну довірчу послугу в будь-якого кваліфікованого надавача електронних довірчих послуг.
Достатнім підтвердженням справжності документа податкової звітності є наявність оригіналу підпису уповноваженої особи на документі в паперовій формі або наявність накладеного на електронний документ КЕП чи печатки платника податку (абз. 2 пп. 48.5.1 ПК).
надати право підпису електронних документів іншим особам, яким делегували право підпису, платник/автор повідомляє про цих осіб орган контролю, на обліку в якому перебуває. Для цього необхідно направити повідомлення про надання інформації щодо КЕП (далі — Повідомлення) в електронному вигляді за формою додатка 2 до Порядку № 557 (п. 3 розд. ІІІ Порядку № 557).
До Повідомлення вносять інформацію про підписувача/підписувачів, якому/яким надали право підпису електронних документів. На сформоване Повідомлення накладають:
- спочатку КЕП усіх осіб, що включили до Повідомлення, у порядку черговості їх внесення до Повідомлення;
- потім — КЕП керівника;
- насамкінець — печатку (за наявності) (п. 4 розд. ІІІ Порядку № 557).
Першу квитанцію, яку формують за результатами зазначеної в пункті 7 розділу II Порядку № 557 автоматизованої перевірки Повідомлення, надсилають платнику/автору протягом двох годин з часу, коли його отримав орган контролю. В іншому разі — протягом перших двох годин наступного операційного дня.
Другу квитанцію формують автоматично. Вона підтверджує, що орган контролю прийняв чи не прийняв Повідомлення.
Отже, в разі тимчасової відсутності:
- головного бухгалтера — на податкову звітність, що сформували в електронному вигляді, накладають КЕП керівника/директора та печатку (за наявності);
- директора/керівника — КЕП посадових осіб, яким делегували право підпису, шляхом направлення Повідомлення, яке прийняв орган контролю, у такому порядку:
1) головного бухгалтера;
2) особи, яку зазначили в Повідомленні з типом підпису «Директор»;
3) печатка (за наявності).
Любі читачі, команда Експертус Головбух продовжує працювати
і надавати вам професійну підтримку.
У разі, якщо ви передплатник
наших друкованних видань - усі електронні матеріали зараз доступні без обмежень.
У разі, якщо якщо ви читач порталу
та вам потрібна консультація експертачи детальніша інформаційна підтримка,
ви можете передплатити наші електронні продукти
«Головбух: БЮДЖЕТ» та «Головбух: ПРАЦЯ та ЗАРПЛАТА» зі знижкою 50%.