Федерація профспілок пояснила, чи можна переривати відпустку без збереження зарплати під час війни

За сімейними обставинами та з інших причин працівникові можна надати відпустку без збереження зарплати. Максимальний строк такої відпустки — 15 календарних днів (к. дн.) на рік.

Федерація профспілок пояснила, чи можна переривати відпустку без збереження зарплати під час війни

⚡️ Призупинення трудових відносин на час війни: як оформити

Однак під час воєнного стану строк перебування у відпустці без збереження зарплати не обмежують цими 15 к. дн. (ст. 26 Закону України «Про відпустки» від 15.11.1996 № 504/96-ВР; далі — Закон про відпустки). Таку відпустку можуть надати на весь строк, на який запровадили воєнний стан.

Водночас стаття 26 Закону про відпустки визначає, що відпустку без збереження зарплати надають на строк, обумовлений угодою між працівником та роботодавцем.

Тобто, отримавши від працівника заяву з проханням надати таку відпустку, роботодавець має право відмовитися її надати. Ініціатива завжди має йти від працівника, але остаточне рішення про те, чи надавати відпустку, залишається за роботодавцем.

Щодо переривання відпустки без збереження заробітної плати сторони (працівник і роботодавець) самотужки домовляються про період і тривалість такої відпустки. Закон про відпустки не регулює, чи можна достроково припинити відпустку без збереження зарплати, а також скільки разів можна надавати таку відпустку протягом воєнного стану.

Зауважимо, що не буде порушенням, якщо працівник із роботодавцем спільно вирішать змінити строк відпустки без збереження заробітної плати. Роботодавець може запропонувати працівникові стати до роботи у зв’язку з виробничою необхідністю. Дострокове припинення такої відпустки може ініціювати і працівник, якщо має потребу поновити роботу.

Департамент правового захисту апарату ФПУ


Боротьба триває, і наш обов'язок щодня на максимум працювати в тилу. Підтримувати Україну за будь-яких обставин, бо тільки разом — ми сила. Для вас є підтримка від редакції — до 3-х місяців безплатного доступу до електронних журналів «Головбух: БЮДЖЕТ» та «Головбух: ПРАЦЯ та ЗАРПЛАТА».

Замовляйте доступ онлайн в інтернет-магазині. Якщо потрібно обговорити передплату з особистим менеджером, телефонуйте: 0 800 21 12 20 (дзвінки безплатні). Залишаймося разом. Будьмо на зв’язку щодня.

На FB сторінках та телеграм-каналах даємо акційні пости/повідомлення раз на тиждень протягом травня.

передплата журнал для бухгалтерів

Статті за темою

Усі статті за темою

Бронювання працівників – зміни з 01.12.2024

15 листопада Уряд оновив критерії бронювання та критерії для отримання критичності. Бронювання працівників підприємств із 1 грудня здійснюватимуть через Дію. Моніторинг підприємств та організацій здійснюватимуть щомісяця на відповідність всім критеріям критичності. Детальніше про зміни — у статті.
14183

Матеріальна допомога на поховання в бюджетних установах

Матеріальна допомога на поховання в бюджетних установах не виплачується за кошти державного чи місцевого бюджету. Це забороняє підпункт «б» пункту 4 постанови КМУ від 30.08.2002 № 1298. А от допомогу на поховання як страхову виплату виплачує роботодавець за рахунок коштів, отриманих від ПФУ, за умови надання потрібних документів про смерть працівника чи члена його сім’ї.
9848

Гнучкий режим роботи

Гнучкий графік робочого часу може бути як тимчасовим, так і на постійній основі. Які особливості такого трудового розпорядку, як запровадити гнучкий режим роботи та вести облік робочого часу. Ці та інші пов’язані питання – у консультації.
12981

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді