Посадові інструкції: чи штрафуватимуть, якщо роботодавець їх не має

Роботодавець має до початку роботи працівника:

  • ознайомити його з правилами внутрішнього трудового розпорядку;
  • роз’яснити права й обов’язки;
  • надати необхідні для роботи засоби (ст. 29 КЗпП).

Обов’язки, права та відповідальність працівників закріплюють у посадових (робочих) інструкціях (п. 4 Загальних положень Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників (далі — ДКХП); п. 4 Загальних положень Довідника кваліфікаційних характеристик професій робітників (далі — ДКХПР), вміщених до Випуску 1 «Професії працівників, що є загальними для всіх видів економічної діяльності» ДКХП, затвердженого наказом Мінпраці від 29.12.2004 № 336).

Посадова інструкція — це організаційно-правовий документ, який визначає основні завдання, обов’язки, права і відповідальність працівника при виконанні роботи на певній посаді (за відповідною професією). Роботодавець має розробити їх для всіх посад, передбачених штатним розписом.

Зразок посадової інструкції бухгалтера

До посадових інструкцій можна вносити зміни та доповнення тільки на підставі наказу керівника установи за згодою працівника (абз. 7 п. 6 Загальних положень розд. 1 Вип. 1 ДКХП; абз. 8 п. 6 Загальних положень розд. 2 Вип. 1 ДКХПР).

Якщо посадові інструкції у роботодавця відсутні, це є порушенням законодавства про працю України.

Відповідальність за це порушення:

  • для винних посадових осіб — адміністративний штраф у розмірі від 510 до 1700 грн (ст. 41 КпАП);
  • для роботодавця — штраф у розмірі мінімальної зарплати за «інші порушення законодавства про працю» (ст. 265 КЗпП).

Завдяки наявності посадових інструкцій працівник може чітко усвідомити, яких результатів від нього чекають, як оцінюватимуть його роботу, яка відповідальність за невиконання встановлених вимог.

За інформацією Управління Держпраці у Полтавській області

посадова інструкція скачати

Статті за темою

Усі статті за темою

Довідка про доходи: бланк, зразок

Довідка про доходи має відповідати даним бухобліку. Відповідальність за достовірність даних у довідці про заробітну плату несе головбух і керівник установи. Тож, експерт надає чинний бланк та зразок заповнення для отримання візи, оформлення субсидії, нарахування пенсії, виплат соцстрахування, отримання податкової знижки.
211708

Зразок наказу про преміювання працівників

За успішне виконання роботи працівник може отримати від установи заохочення у вигляді премії. Підставою для її нарахування є наказ керівника. Для вас — зразок наказу про преміювання працівників.
198009

Індексація зарплати 2024

З 01.01.2024 буде відновлено дію Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» від 03.07.1991 № 1282-XII (далі – Закон № 1282) і, відповідно, Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою КМУ від 17.07.2023 № 1078 (далі – Порядок № 1078).
3019

Грошове забезпечення військовослужбовців 2024

Як правильно обчислити грошове забезпечення військовослужбовців 2024 року, у якому розмірі нарахувати, які виплати входять до нього, коли і де виплачувати, як оподатковувати — дізнаєтеся з даної публікації.
13659

Погодинна оплата праці: особливості

Як впровадити погодинну оплату праці, які показники необхідні для розрахунку зарплати за такої оплати праці, як бути з мінімалкою та мінімальною базою ЄСВ, як оплачується погодинна викладацька робота? Відповіді – у даному огляді.
72163