Сумісництво та суміщення: в чому різниця та як оформити

Блок під заголовком новини 1 Підпишіться на Telegram-канал Головбух Бюджет. Новини! Тримаємо руку на пульсі усіх змін без паніки та зайвої води

Працівник установи має право укласти трудові відносини як з одним, так і з декількома роботодавцями, якщо це не забороняє законодавство, колективний договір або угода сторін (ст. 21 КЗпП).

Зважте, що працівники, спеціалісти і службовці установ мають право працювати за сумісництвом як за місцем основної роботи, так і у інших роботодавців, тільки у вільний від основної роботи час (п. 1 Постанови КМУ «Про роботу за сумісництвом працівників державних підприємств, установ і організацій» від 03.04.1993 № 245).

Працівнику, який бажає працювати за сумісництвом, згода на це адміністрації за основним місцем роботи не потрібна. Однак, тривалість його роботи за сумісництвом має становити не більше чотирьох годин на день та повного робочого дня у вихідний день. Загальна тривалість роботи за сумісництвом протягом місяця не повинна перевищувати половини місячної норми робочого часу.

Не мають права працювати за сумісництвом, а можуть лише проводити наукову, викладацьку, медичну і творчу діяльність:

  • керівники установ, їх заступники;
  • керівники структурних підрозділів (цехів, відділів, лабораторій тощо) та їх заступники.

Пам’ятайте, працівник працює за сумісництвом, якщо він виконує, крім своєї основної, ще й іншу регулярну оплачувану роботу на умовах трудового договору у вільний від основної роботи час у того самого або іншого роботодавця. Приміром, за основним місцем роботи працівник працює з 9:00 до 18:00, а з 18:30 до 19:30 — він працює за сумісництвом на іншій посаді або в іншій установі.

Суміщення професій/посад — це коли працівник одночасно зі своєю основною роботою за трудовим договором виконує додаткову роботу за іншою професією/посадою за рахунок підвищення інтенсивності праці та обсягу роботи за незмінної тривалості робочого часу.

Якщо працівник суміщає посади, трудовий договір з ним не укладайте. Однак керівник установи має видати наказ про допущення працівника до роботи за суміщенням. Додаткові обов’язки за іншою суміщуваною посадою працівник виконуватиме у межах робочого часу за основним місцем роботи. Приміром, з 9:00 до 18:00 працівник суміщає роботу за основною і неосновною посадою.

Суміснику виплачуйте заробітну плату пропорційно відпрацьованому часу або залежно від виробітку. За суміщення посад встановлюйте працівнику доплату до посадового окладу за основною посадою.

Пам’ятайте, що оформити працівника за сумісництвом або суміщенням професій/посад можете лише за наявності у штатному розписі вакантної посади.

За інформацією ГУ Держпраці у Сумській області

Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Хто може виконувати обов’язки головного бухгалтера на час його відсутності

Головний бухгалтер установи — посадова особа, керівник структурного підрозділу — бухгалтерської служби. Він має право другого підпису. Тож відсутність цієї особи, навіть тимчасова (через відпустку, хворобу чи звільнення), може паралізувати установу. Аби цього не сталось, керівник установи має дбати про свого бухгалтера та знати коли та хто може виконувати обов’язки головного бухгалтера на період його відсутності. Хто може замінити головбуха та як це оформити — розповідаємо у статті
22528

Щорічні додаткові відпустки 2025: правила й приклади для бюджетників

Окрім основної відпустки чимало бюджетників мають додаткові відпустки. Одна з них — щорічна додаткова відпустка, наприклад за вислугу років. У статті говоримо, як надавати такі відпустки, чим щорічні додаткові відпустки відрізняються від щорічних основних відпусток та інших додаткових відпусток. У пригоді стануть і приклади — беріть у роботу і нехай працюється легше!
59629

Відпустка без збереження заробітної плати: порядок, тривалість і приклади

Бувають обставини, коли відпустка без збереження заробітної плати — єдиний вихід як для працівника, так і для роботодавця. У консультації розглянемо, кому надають таку відпустку під час воєнного стану, яка її максимальна тривалість та як усе це оформити.
130931

Як перевести держслужбовця з РДА в орган місцевого самоврядування

Держслужбовців можуть переводити з районних держадміністрацій до органів місцевого самоврядування. У статті розберемо порядок переведення, як оформити контракт, що писати в трудовій книжці та як діяти з рангом держслужбовця
8108

Копія наказу про звільнення: коли і як видавати у 2025 році

Звільняєте працівника — видайте копію наказу про звільнення. У статті з’ясуємо, як правильно її оформити, хто відповідальний за підпис, які обов’язкові реквізити має містити документ, коли і кому його вручати. Скачайте зразок копії наказу і застосуйте в роботі
87090

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді