Найпоширеніші помилки при оплаті лікарняних: відповідальність

Роботодавці допускають помилки під час оплати листків непрацездатності. Найпоширеніша з них — роботодавці надмірно нараховують лікарняні, що призводить до їх переплати за рахунок коштів ФСС. Причиною цього є те, що роботодавці:

 • неправильно визначають розрахунковий період та/або суми заробітної плати, аби обчислити середньоденну заробітну плату — порушують норми Порядку, затвердженого постановою КМУ від 26.09.2001 № 1266;
 • виплачують лікарняні застрахованим особам за захворюванням або травмою, які сталися внаслідок алкогольного сп’яніння — порушення норми ч. 1 ст. 23 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 № 1105, далі — Закон № 1105;
 • призначають допомогу по тимчасовій непрацездатності, вагітності та пологах на підставі неправильно оформленого листка непрацездатності — порушення норми ч. 1 ст. 31 Закону № 1105.

Скачати заяву-розрахунок лікарняних

Медзаклади, коли оформлюють листки непрацездатності, допускають порушення, а саме:

 • вказують скорочену назву установи та не заповнюють його адресу;
 • не підкреслюють слово «первинний» або «продовження»;
 • не підкреслюють причину непрацездатності;
 • не вказують режим (стаціонарний, амбулаторний тощо);
 • виправлення в листку непрацездатності не засвідчують підписом лікаря або печаткою закладу охорони здоров’я «Для листків непрацездатності»;
 • за тимчасової непрацездатності понад 10 днів листок непрацездатності не засвідчують підписом завідувача відділення.

Пам’ятайте, що роботодавець як страхувальник відповідає за порушення, які допускає, коли оплачує листки непрацездатності. А саме, якщо:

 • надав недостовірні відомості або надмірно використав кошти ФСС —добровільно чи за рішенням суду повинен відшкодувати ФСС заподіяну шкоду і сплатити штраф у розмірі 50% такої суми;
 • несвоєчасно або не в повному обсязі повернув до ФСС страхові кошти — має сплатити штраф у розмірі 10% від цих коштів, а також пеню в розмірі 0,1% таких сум коштів, розраховану за кожний день прострочення платежу (ст. 15 Закону № 1105).

Візьміть до уваги цю інформацію та не порушуйте законодавство, аби не нести відповідальність.

За інформацією Фонду соціального страхування України

посадова інструкція скачати

Статті за темою

Усі статті за темою

Довідка про доходи: бланк, зразок

Довідка про доходи має відповідати даним бухобліку. Відповідальність за достовірність даних у довідці про заробітну плату несе головбух і керівник установи. Тож, експерт надає чинний бланк та зразок заповнення для отримання візи, оформлення субсидії, нарахування пенсії, виплат соцстрахування, отримання податкової знижки.
211477

Зразок наказу про преміювання працівників

За успішне виконання роботи працівник може отримати від установи заохочення у вигляді премії. Підставою для її нарахування є наказ керівника. Для вас — зразок наказу про преміювання працівників.
197767

Індексація зарплати 2024

З 01.01.2024 буде відновлено дію Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» від 03.07.1991 № 1282-XII (далі – Закон № 1282) і, відповідно, Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою КМУ від 17.07.2023 № 1078 (далі – Порядок № 1078).
2735

Грошове забезпечення військовослужбовців 2024

Як правильно обчислити грошове забезпечення військовослужбовців 2024 року, у якому розмірі нарахувати, які виплати входять до нього, коли і де виплачувати, як оподатковувати — дізнаєтеся з даної публікації.
12453

Погодинна оплата праці: особливості

Як впровадити погодинну оплату праці, які показники необхідні для розрахунку зарплати за такої оплати праці, як бути з мінімалкою та мінімальною базою ЄСВ, як оплачується погодинна викладацька робота? Відповіді – у даному огляді.
72038