Найпоширеніші помилки при оплаті лікарняних: відповідальність

Роботодавці допускають помилки під час оплати листків непрацездатності. Найпоширеніша з них — роботодавці надмірно нараховують лікарняні, що призводить до їх переплати за рахунок коштів ФСС. Причиною цього є те, що роботодавці:

  • неправильно визначають розрахунковий період та/або суми заробітної плати, аби обчислити середньоденну заробітну плату — порушують норми Порядку, затвердженого постановою КМУ від 26.09.2001 № 1266;
  • виплачують лікарняні застрахованим особам за захворюванням або травмою, які сталися внаслідок алкогольного сп’яніння — порушення норми ч. 1 ст. 23 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 № 1105, далі — Закон № 1105;
  • призначають допомогу по тимчасовій непрацездатності, вагітності та пологах на підставі неправильно оформленого листка непрацездатності — порушення норми ч. 1 ст. 31 Закону № 1105.

Скачати заяву-розрахунок лікарняних

Медзаклади, коли оформлюють листки непрацездатності, допускають порушення, а саме:

  • вказують скорочену назву установи та не заповнюють його адресу;
  • не підкреслюють слово «первинний» або «продовження»;
  • не підкреслюють причину непрацездатності;
  • не вказують режим (стаціонарний, амбулаторний тощо);
  • виправлення в листку непрацездатності не засвідчують підписом лікаря або печаткою закладу охорони здоров’я «Для листків непрацездатності»;
  • за тимчасової непрацездатності понад 10 днів листок непрацездатності не засвідчують підписом завідувача відділення.

Пам’ятайте, що роботодавець як страхувальник відповідає за порушення, які допускає, коли оплачує листки непрацездатності. А саме, якщо:

  • надав недостовірні відомості або надмірно використав кошти ФСС —добровільно чи за рішенням суду повинен відшкодувати ФСС заподіяну шкоду і сплатити штраф у розмірі 50% такої суми;
  • несвоєчасно або не в повному обсязі повернув до ФСС страхові кошти — має сплатити штраф у розмірі 10% від цих коштів, а також пеню в розмірі 0,1% таких сум коштів, розраховану за кожний день прострочення платежу (ст. 15 Закону № 1105).

Візьміть до уваги цю інформацію та не порушуйте законодавство, аби не нести відповідальність.

За інформацією Фонду соціального страхування України

вебінар індексація зарплати

Статті за темою

Усі статті за темою

Як вести облік витрат із зарплати ОМС

Заробітна плата займає завжди суттєву частку у загальних витратах будь-якої бюджетної установи й органи місцевого самоврядування (ОМС) – не виняток. Як вести облік таких витрат, що до них належать, які правила їхнього нарахування, про виплату авансу та бухгалтерські проведення в ОМС – у даному огляді.
7213

Наказ про відрядження – всі зразки

Наказ на відрядження складають на особу, яку направляють для виконання роботи за кордон або в інший населений пункт. Експерт надає готові зразки наказі про відрядження або про його припинення.
147983

Зарплатні відомості – ЗРАЗКИ та бланки

У консультації – про оформлення зарплатних документів, зразки зарплатних відомостей, а також про відповідальність фінансову, адміністративну, дисциплінарну, кримінальну при нарахуванні зарплати.
56394

Соціальні стандарти 2024

Державні соціальні стандарти – це встановлені соціальні норми і нормативи або їх комплекс, на базі яких визначають рівні основних державних соціальних гарантій, таких як мінімальні розміри оплати праці, доходів громадян, пенсійного забезпечення, соціальної допомоги, розміри інших видів соціальних виплат, які забезпечують рівень життя не нижчий від прожиткового мінімуму.
5217

Терміни виплати зарплати

За порушення встановлених строків виплати зарплати працівникам більш як за один місяць передбачено фінансову санкцію для роботодавця у трикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої на момент виявлення порушення (з квітня 2024 року – 24000 грн). Що врахувати аби правильно визначити терміни виплати заробітної плати і не допустити порушення розглянемо далі.
15656

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді