Держаудитслужба підбила підсумки держфінконтролю за I півріччя 2019 року, у т. ч в сфері закупівель.
За I півріччя 2019 року аудитори:
- провели моніторинг понад 4,4 тис. процедур закупівель загальним обсягом понад 36 млрд грн;
- недопустили втрат державних коштів на 7,4 млрд — замовники відмінили торги чи розірвали договори.
Як наголошують у відомстві, результати моніторингу засвідчили його ефективність у запобіганні порушень у сфері закупівель.
Загалом за 6 місяців поточного року без урахування моніторингу закупівель органи Держаудитслужби завершили 993 заходи держфінконтролю, з яких 777 ревізій і перевірок та 216 аудитів. Лише під час ревізій та перевірок:
- проконтролювали коштів та майна на понад 730 млрд грн;
- установили майже 1,1 млрд завданих державі втрат;
- рівень відшкодування таких порушень перевищив 40% (понад 427 млн у сумовому еквіваленті).
До правоохоронних органів аудитори передали 413 матеріалів ревізій та перевірок, за результатами розгляду яких розпочато 256 досудових розслідувань, долучено до кримінальних проваджень 122 матеріали та вручено 125 повідомлень про підозру у вчиненні кримінального правопорушення.
Джерело: офіційний сайт Державної аудиторської служби України
Мінекономіки роз’яснило (лист від 21.06.2023 № 33-11/282) особливості здійснення оборонних закупівель на період дії правового режиму воєнного стану.
Чи мають право аудитори вимагати, щоб замовник розірвав договір про закупівлю? Що робити в такій ситуації — покажемо на прикладах із судової практики.
Моніторинг закупівлі може початися внаслідок спрацювання ризик-індикаторів, які визначаються системою в автоматичному режимі на основі закладених алгоритмів. Індикатори ризиків допомагають Держаудитслужбі відібрати ті процедури закупівлі, у яких замовники припустилися порушення або ж потенційно можуть це зробити. Далі — такі процедури досліджують аудитори під час моніторингу закупівель та приймають остаточне рішення.
До вашої уваги приклади висновків аудиторів, коли тендерна документація не відповідає вимогам Закону; супровідні документи містять помилки; процедура закупівлі вибрана неправомірно. Аналізуйте і не повторюйте порушень
Який орган здійснює перевірки закупівель та як державні аудитори їх проводять - про це детальніше.