Загальний страховий стаж чи страховий стаж за останні 12 місяців: на що зважати під час оплати лікарняних

Фахівці ФСС пояснили, з якої середньоденної заробітної плати (фактичної чи розрахункової з розміру мінімальної заробітної плати) нараховувати допомогу по тимчасовій непрацездатності працівникові, загальний страховий стаж якого становить 9 років, а страховий стаж за останні 12 місяців перед настанням страхового випадку 4 місяці 12 днів.

Допомога по тимчасовій непрацездатності виплачується застрахованим особам, які мають загальний страховий стаж понад вісім років, у розмірі 100% середньої заробітної плати (п. 4 ч. 1 ст.24 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 № 1105; далі — Закон № 1105).

Страховий стаж обчислюють:

  • із 01.01.2011 —  за даними персоніфікованого обліку відомостей про застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування;
  • до 01.01.2011 — у порядку та на умовах, передбачених законодавством, що було чинне раніше.

Водночас під час нарахування допомоги по тимчасовій непрацездатності не можна забувати і про страховий стаж за останні 12 місяців.

Застраховані особи, які протягом 12 місяців перед настанням страхового випадку за даними Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування мають страховий стаж менше 6 місяців, мають право на допомогу по тимчасовій непрацездатності - виходячи з нарахованої заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески, але не більше за розмір допомоги, обчислений із мінімальної заробітної плати, встановленої на час настання страхового випадку (п. 1 ч. 4 ст. 19 Закону № 1105).

Отже, так працівникові, який за останні 12 місяців не має страхового стажу 6 і більше місяців, допомогу по тимчасовій непрацездатності розраховують із застосуванням обмеження (тобто під час розрахунку середньоденний розмір допомоги не може бути більшим за 105,12 грн).

Джерело: сайт Фонду соціального страхування України

вебінар індексація зарплати

Статті за темою

Усі статті за темою

Соціальні стандарти 2024

Державні соціальні стандарти – це встановлені соціальні норми і нормативи або їх комплекс, на базі яких визначають рівні основних державних соціальних гарантій, таких як мінімальні розміри оплати праці, доходів громадян, пенсійного забезпечення, соціальної допомоги, розміри інших видів соціальних виплат, які забезпечують рівень життя не нижчий від прожиткового мінімуму.
5065

Виплата грошової допомоги військовослужбовцю у разі інвалідності або втрати працездатності

Експерти детально пояснюють, за яких умов призначають та виплачують одноразову грошову допомогу у разі інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовцю.
1322

Одноразова грошова допомога родинам загиблих військових 2024 року

Сім'я військового, який загинув, захищаючи Батьківщину, має право отримати компенсацію – одноразову грошову допомогу (ОГД). Зазначену гарантію держава обіцяє сплатити родині загиблого військового. Що змінилося у виплаті одноразовуої грошової допомоги у 2024 році.
3916

Розрахунок пенсії в Україні – 2024

На розмір пенсії впливають зараз страховий стаж, середня зарплата в Україні та фактична зарплата (дохід), який раніше отримував працівник і сплачував з нього соціальний внесок. Також існує й механізм автоматичного перерахунку пенсій (індексації), який враховує інфляцію та зростання середньої зарплати. Розглянемо, як визначається розмір пенсії та вплив на цей розрахунок середньої зарплати.
68666

Прожитковий мінімум 2024

Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом. Цю гарантію закріплено у частини третій статті 46 Конституції України. Розглянемо що ж собою являє такий показник як прожитковий мінімум 2024 року, розмір якого визнає Держбюджет-2024.
6867

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді