Загальний страховий стаж чи страховий стаж за останні 12 місяців: на що зважати під час оплати лікарняних

Фахівці ФСС пояснили, з якої середньоденної заробітної плати (фактичної чи розрахункової з розміру мінімальної заробітної плати) нараховувати допомогу по тимчасовій непрацездатності працівникові, загальний страховий стаж якого становить 9 років, а страховий стаж за останні 12 місяців перед настанням страхового випадку 4 місяці 12 днів.

Допомога по тимчасовій непрацездатності виплачується застрахованим особам, які мають загальний страховий стаж понад вісім років, у розмірі 100% середньої заробітної плати (п. 4 ч. 1 ст.24 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 № 1105; далі — Закон № 1105).

Страховий стаж обчислюють:

  • із 01.01.2011 —  за даними персоніфікованого обліку відомостей про застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування;
  • до 01.01.2011 — у порядку та на умовах, передбачених законодавством, що було чинне раніше.

Водночас під час нарахування допомоги по тимчасовій непрацездатності не можна забувати і про страховий стаж за останні 12 місяців.

Застраховані особи, які протягом 12 місяців перед настанням страхового випадку за даними Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування мають страховий стаж менше 6 місяців, мають право на допомогу по тимчасовій непрацездатності - виходячи з нарахованої заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески, але не більше за розмір допомоги, обчислений із мінімальної заробітної плати, встановленої на час настання страхового випадку (п. 1 ч. 4 ст. 19 Закону № 1105).

Отже, так працівникові, який за останні 12 місяців не має страхового стажу 6 і більше місяців, допомогу по тимчасовій непрацездатності розраховують із застосуванням обмеження (тобто під час розрахунку середньоденний розмір допомоги не може бути більшим за 105,12 грн).

Джерело: сайт Фонду соціального страхування України

Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Одноразова грошова допомога родинам загиблих військових 2025

Сім'я військового, який загинув, захищаючи Батьківщину, має право отримати компенсацію – одноразову грошову допомогу (ОГД). Зазначену гарантію держава обіцяє сплатити родині загиблого військового. Що змінилося у виплаті одноразової грошової допомоги у 2025 році - розглянемо детальніше це питання.
8382

Прожитковий мінімум 2025

Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом. Цю гарантію закріплено у частини третій статті 46 Конституції України. Розглянемо що ж собою являє такий показник як прожитковий мінімум 2025 року, розмір якого визнає Держбюджет-2025
12469

Страховий стаж: як обчислити і коли враховувати

Дані про страховий стаж потрібні бухгалтеру у низці випадків, наприклад нарахуванні лікарняних, декретних, пенсій та інших соцвиплат. У консультації – про те, як дізнатися про страховий стаж, як він розраховується бухгалтером у тих чи інших ситуаціях.
62165

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді