Одноразова відпустка при народженні дитини – тривалість та оплата

Державна служба України з питань праці пояснює, на які відпустки мають право працівники після народження дитини.
відпустка при народженні дитини

Калькулятор днів щорічної відпустки

Крім матері піти у відпустку для догляду за дитиною може і будь-який інший родич, який фактично доглядає за новонародженим. Ця норма діє з 9 травня 2021 року, коли набув чинності закон №1401-IX і урівняв права матері та батька у догляді за дитиною.

Також ст. 179 Кодексу законів про працю України та ст. 18 Закону України «Про відпустки» дозволяють за бажанням матері або батька одному з них надати відпустку для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з виплатою за ці періоди допомоги відповідно до законодавства.

Законом закріплено й право підприємства, установи та організації за рахунок власних коштів можуть надавати одному з батьків дитини частково оплачувану відпустку та відпустку без збереження заробітної плати для догляду за дитиною більшої тривалості.

Якщо дитина потребує домашнього догляду, одному з батьків дитини в обов'язковому порядку надається відпустка без збереження заробітної плати тривалістю, визначеною у медичному висновку, але не більш як до досягнення дитиною шестирічного віку.

Відпустки для догляду за дитиною можуть бути використані повністю або частинами також бабою, дідом чи іншими родичами дитини, які фактично здійснюють догляд за нею, або особою, яка усиновила чи взяла під опіку дитину, одним із прийомних батьків чи батьків-вихователів. Про дострокове припинення такої відпустки особи повинні повідомити роботодавця не пізніш як за 10 календарних днів до дня дострокового припинення такої відпустки.

Додатково одноразова оплачувана відпустка при народженні дитини тривалістю до 14 календарних днів (без урахування святкових і неробочих днів) надається відповідно вимогами статті 77-3 КЗпП України та статті 19-1 Закону України «Про відпустки» наступним працівникам:

  • чоловіку, дружина якого народила дитину;
  • батьку дитини, який не перебуває у зареєстрованому шлюбі з матір’ю дитини, за умови що вони спільно проживають, пов’язані спільним побутом, мають взаємні права та обов’язки;
  • бабі або діду, або іншому повнолітньому родичу дитини, які фактично здійснюють догляд за дитиною, мати чи батько якої є одинокою матір’ю (одиноким батьком).
  • Відпустка при народженні дитини надається лише одній із зазначених у переліку осіб.
Лікарняні в Об’єднаній звітності: зразки

Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Компенсація за невикористану відпустку: розрахунок 2025

Експерт допоможе розібратися, коли, кому та як надавати компенсацію за невикористані відпустки. На прикладах розберемося в особливостях розрахунку компенсації за невикористані відпустки, її нарахуванні та оподаткуванні
421966

Відпустка особі з інвалідністю: особливості

Говорімо про відпустки особам з інвалідністю. Якими правами можуть скористатися працівники, коли доступна додаткова відпустка особам з інвалідністю та як компенсувати дні відпустки особам з інвалідністю – у відповідях експерта
29020

Відпустка педагогам 2025: як розрахувати і надати

Експерт розглядає на прикладах, як рахувати кількість днів щорічної основної відпустки освітянам і науковцям на прикладі відпустки вихователя у залежності від того, скільки місяців було відпрацьовано – менше 10 чи більше, повні ці місяці були чи ні.
21468

Відпустка у зв’язку з вагітністю та пологами 2025

Відпустка у зв’язку з вагітністю та пологами належить до соціальних відпусток. Її надають працівниці, яка є вагітною або народила/усиновила немовля. Що має зробити вагітна працівниця аби отримати відпустку, як перенести початок відпустки, як її продовжити, оплатити, які дії має зробити роботодавець, а які працівниця розглянемо детальніше у публікації.
13745

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді