Голова НБУ прокоментував фінмоніторінг, який будуть проводити банки

Андрій Пишний пропонує детальніше вивчити норми закону про фінмоніторинг і дізнатися про регулятивні норми Нацбанку.

фінмоніторінг будуть проводити банки

Калькулятор штрафів

Голова національного банку України Андрій Пишний прокоментував основні зауваження та «мінуси» ухваленого закону про пожиттєвий фінансовий моніторинг політично значущих осіб (далі – PEP).

  1. Про довічний посилений фінмоніторинг. Фінмоніторинг здійснюється до усіх клієнтів банків. Це стандарт, який має виконуватися. PEP може бути присвоєний низький, середній і високий рівень ризику. Апріорі високий рівень ризику призначається тільки іноземним РЕР. Посилені процедури фінмоніторингу не є безстроковими. Через 12 місяців після того, як РЕР перестав виконувати визначні публічні функції і банк впевнився, що ризиків, властивих РЕР, немає (рівень впливу, обсяг повноважень у минулому, зв’язок між минулими та чинним повноваженнями), його операції є зрозумілими, застосовуватимуться звичайні процедури фінмоніторингу як до будь-якого іншого клієнта.
  2. Про можливу відмову банків в обслуговуванні РЕР та блокуванні їх операцій. Новий закон фіксує механізми, які нівелюють формальний підхід та вжиття щодо РЕР непропорційних заходів. Це ризик-орієнтовний підхід, який банки повинні застосовувати на практиці (перші рекомендації НБУ надавав ще у 2021 році). В 2023 році Нацбанк вже вніс зміни до своїх нормативно-правових актів, провів роз’яснювальну роботу з банками. НБУ надалі не потерпить підходу, коли найкращий спосіб уникнути клопоту з РЕР, це взагалі відмовити їм в обслуговуванні. Передбачено штрафи, якщо фінустанови відмовлятимуться застосовувати ризик-орієнтовний підхід (1,7 млн грн для небанківських установ, суттєвіші заходи впливу – штрафи до 10 млн грн.) 
  3. Ухвалений закон – це частина антикорупційної трансформації. Норми щодо PEP відповідають і стандартами FATF, і Директиві ЄС 2015/849, і вимогам МВФ для отримання макрофінансової допомоги.

передплата журнал для бухгалтерів

Статті за темою

Усі статті за темою

Електронна декларація – заповнення

З 11 жовтня 2024 року набула чинності оновлена форма електронної декларації. Оновлене й повідомлення про суттєві зміни в майновому стані, тож публікуємо детальну інструкцію з заповнення декларції. Експерт пояснює, що і в якому розділі слід зазначати.
69560

Електронна декларація – хто подає

❗️Подання електронної декларації – обов’язок посадовців бюджетних установ. Хто має право не подавати електронну декларацію під час воєнного стану, яка її форма з 11 жовтня 2024 року та які штрафи передбачено – у нашій консультації.
91941

Повідомлення про суттєві зміни в майновому стані: хто, коли, як

Держорган НАЗК вимагає електронного декларування статків і подачі повідомлення про суттєві зміни в майновому стані, аби запобігти корупції. Хто зобов’язаний подавати це повідомлення, за яких умов і коли?
8081

Декларація про доходи

Податкова декларація про майновий стан і доходи – за якою формою звітувати у 2024 році за 2023 рік.⚡️Знайдете тут зразок заповнення декларації про доходи та рекомендації для отримання податкової знижки.
58704

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді