Повідомлення про суттєві зміни в майновому стані: хто, коли, як
Хто подає повідомлення про суттєві зміни в майновому стані
Повідомлення стосується тих же осіб, у яких є обов’язок подання електронних декларацій.
Це службові особи, які займають відповідальне та особливо відповідальне становище, а також суб’єкти декларування, які займають посади, пов’язані з високим рівнем корупційних ризиків. Ознайомитися з переліком зобов’язаних можна у ст. 3 та ч. 1 ст. 45 Закону «Про запобігання корупції» від 14.10.2014 р. № 1700 (далі – Закон про корупцію). Це особи, що виконують функції держави чи місцевого самоврядування, зокрема:
- Президент, прем’єр-міністр, міністри, керівник Офісу Президента;
- народні депутати та депутати місцевих рад;
- міські голови;
- державні службовці та посадові особи місцевого самоврядування;
- судді;
- податкова міліція;
- посадові особи прокуратури;
- посадові та службові особи СБУ, Державного бюро розслідувань, НАЗК;
- члени ЦВК;
- посадові та службові особи податкової та митниці;
- поліцейські.
Крім того, Закон про корупцію називає ще одну групу декларантів – осіб, функції яких прирівняні до державних чи місцевого самоврядування. До них належать:
- посадові особи юридичних осіб публічного права, у яких більше 50% акцій належить державі (наприклад, комунальних і державних підприємств, державних банків), члени їх наглядових рад;
- учасники різних громадських рад та рад громадського контролю щодо моніторингу антикорупційних програм, підготовки рішень з кадрових питань тощо;
- громадські діячі, керівники громадських організацій, що отримують кошти за програмами боротьби з корупцією і т.д.
- особи, які виконують організаційно-розпорядчі чи адміністративно-господарські обов’язки в установах, закладах та організаціях, наприклад керівники вищих навчальних закладів та їх заступники (ст. 3, п. 5 ст. 45 Закону про корупцію).
Виходить, що головний бухгалтер в ДПС чи СБУ – це також посадова особа, яка повинна звітувати. У той же час головних бухгалтерів громадських організацій уже звільнили від цього (див. далі). Також звітування стосується головних бухгалтерів комунальних і державних підприємств, які є юридичними особами публічного права. Вони теж підзвітні, так як є посадовими особами цих підприємств.
Чим керуватися при подачі повідомлення?
При складанні та подачі повідомлення про суттєві зміни у майновому стані керуємося:
- уже згаданим Законом про корупцію, зокрема ч. 4 ст. 52, приміткою до ст. 46 Закону про корупцію;
- Порядком інформування НАЗК про суттєві зміни у майновому стані суб’єкта декларування, який затверджений НАЗК від 23.07.2021 р. № 450/21 (далі – Порядок № 450/21);
- Базою знань від НАЗК – роз’яснення з питань декларування, а саме розділ ХХІІ. «Повідомлення про суттєві зміни в майновому стані (ПСЗ)». Там є відповіді на популярні питання щодо повідомлення.
- Кому індексувати зарплату в листопаді 2024 року
- Інвентаризація-2024: відповіді на гарячі запитання
- Як перевіряє Держпраці під час воєнного стану
- Скарбниця бухпроведень: ремонт і поліпшення комп’ютерів та оргтехніки
- Видатки з поповнення статутного капіталу підпорядкованих суб’єктів господарювання: як визначити КЕКВ
Кого звільнили від подання декларації і повідомлення
Не подають повідомлення про зміни в майновому стані військові посадові особи Збройних сил України, якщо вони не перебувають на посадах, які вказані у Законі про корупцію. Також звільнені від подання військовослужбовці строкової служби, курсанти, особовий склад штатних військово-лікарських комісій (ВЛК) (пп. «г» ст. 3 Закону про корупцію).
Обов’язок подавати антикорупційну декларацію та повідомлення не поширюється на:
- офіс-менеджерів;
- бухгалтерів;
- осіб, які надають послуги з прибирання;
- осіб, які займаються постачанням продуктів харчування;
- осіб, які займаються продажем канцелярського приладдя.
Тобто це посади, на яких особи виконують допоміжні (обслуговуючі) функції. Однак це стосується тільки громадських організацій.
Також перелік звільнених від декларування є у пп. 5 ст. 45 Закону про корупцію, наприклад посадові особи:
- освіти. Виняток – керівники цих закладів та їх заступники;
- культури;
- мистецтв;
- спорту та інших.
КАЛЬКУЛЯТОР СТАЖУ ДЕРЖАВНОЇ СЛУЖБИ ТА СЛУЖБИ В ОМС
Коли подавати повідомлення про зміни майнового стану
Нове повідомлення подається у 10-денний термін з дня, коли суб’єкт декларування отримав дохід, здійснив видаток або придбав майно, вартість якого перевищує 50 прожиткових мінімумів для працездатної особи на 01 січня року, в якому подається повідомлення (абз. 1 ч. 4 ст. 52 Закону про корупцію, а також п. 3 Порядку № 450/21). Для 2024 року гранична сума становить 151400 грн (= 3028 грн × 50).
При цьому зверніть увагу, що якщо мова йде про зарплату, то рахуються усі види нарахованих доходів за місяць. Зарплата розбивається на дві частини – аванс і друга половина, тому для порівняння з лімітом рахуються обидві частини. При цьому, якщо суб’єкт декларування отримує зарплату понад згадані 50 прожиткових мінімумів щомісяця, то й подавати повідомлення йому треба щомісяця (є навіть роз’яснення НАЗК).
У доходи при цьому, окрім зарплати, включаються:
- гонорари;
- дохід від підприємницької діяльності або незалежної професійної;
- виплати за ЦПД;
- дивіденди, проценти, роялті;
- страхові виплати;
- благодійна допомога;
- пенсія;
- спадщина;
- доходи від відчуження цінних паперів;
- подарунки.
При цьому повідомлення про суттєві зміни подається навіть, якщо:
- особа перебуває за межами України (п. 4 Порядку № 450/21);
- було отримано певний подарунок за договором дарування чи спадщину за заповітом, вартість яких перевищує згадану граничну суму. Усе це зараховується в одноразове отримання доходу впродовж місяця, разом з зарплатою. Отже, треба рахувати свої доходи, щоб не потрапити під відповідальність за неподачу повідомлення;
- відбулося повернення суб’єкту декларування раніше виданої ним позики, якщо сума такого повернення перевищує раніше згадану граничну суму;
- відбулося надання благодійної, матеріальної, фінансової допомоги (все у грошовій формі), а також дарування грошових коштів в обсязі, що перевищує граничну суму;
- майно передане як вклад до статутного капіталу товариства.
Однак суттєвих змін майнового стану повинен зазнати саме суб’єкт декларування (абз. 3 п. 5 Порядку № 450/21). Подання повідомлення в інших випадках, у т.ч. при зміні майнового стану членів родини, не передбачено.
Повідомлення подається щоразу після одноразового доходу, придбання чи видатку. Наприклад, якщо у 2024 році було придбано квартиру, а ще через півроку – автомобіль, то повідомлення треба подавати двічі.
У разі отримання доходу різними платежами (трансакціями) від одного джерела й одного виду, виникає отримання декількох одноразових доходів. Тоді повідомлення подається лише по тій трансакції, розмір якої перевищує граничну суму (50 прожиткових мінімумів). Суми трансакцій, навіть якщо вони були проведені проведених в один день, не додаються (роз’яснення у базі знань НАЗК).
Щодо доходу, то якщо його отримували частинами, меншими за вищевказаний максимальний розмір, то повідомлення не подається. Однак щодо придбання майна оплата частинами не спрацьовує: повідомлення подається після переходу права власності на таке майно.
У ситуації зарплати суб’єкту декларування за повний місяць може бути нараховано зарплату, розмір якої у цілому перевищує граничну суму (50 прожиткових мінімумів). Однак вона, як правило, виплачується частинами (у т.ч. обов’язковий аванс – зарплата за першу половину місяця). Якщо кожна з нарахованих частин не перевищує 50 прожиткових мінімумів, то у такому разі повідомлення не подається. Цей висновок не змінюється і у випадку, якщо нараховані частини зарплати, кожна з яких не перевищує граничної суми, були отримані суб’єктом декларування в один день – «навіть за умови, якщо сума отриманих в один день, але окремо нарахованих частин доходу, перевищує 50 прожиткових мінімумів» (роз’яснення у базі знань НАЗК).
При декларуванні обов’язковій перевірці підлягають декларації осіб, посади яких пов’язані з високим рівнем корупційних ризиків. Їх можна знайти у Переліку посад з високим та підвищеним рівнем корупційних ризиків, що затверджено рішенням НАЗК від 06.11.2023 р. № 249/23. Зокрема це посади керівників та їх заступників.
На кожен випадок отримання доходу або придбання майна слід подавати окреме повідомлення.
Повідомлення подається виключно в електронній формі. Паперова копія повідомлення до НАЗК не подається (п. 5 Порядку № 450/21).
Чи можна виправити помилку в повідомленні?
Ні. Подання виправляючого повідомлення про зміни в суттєвому стані не передбачено. У цьому відмінність з електронною декларацією, яку можна подати на підставі ч. 4 ст. 45 Закону про корупцію. Отже, при подачі повідомлення треба бути більш уважним. Якщо помилка допущена, то у поточній декларації за відповідний звітний період треба вказати правильні відомості й на цьому все.
Які є винятки щодо подачі повідомлення
З урахуванням роз’яснень у базі знань НАЗК, повідомлення не треба подавати, якщо:
- дохід був лише нарахований, але ще не виплачений грошима. Повідомляти треба лише про фактичне отримання доходу;
- отримав дохід чи придбав майно член сім’ї особи-декларанта (п. 5 Порядку № 450/21);
- здійснення операцій із купівлі, продажу або обміну іноземної валюти за рахунок власних грошових активів суб’єкта декларування або членів його сім’ї (примітка до ст. 46 Закону про корупцію);
- припинення права власності на майно відбулося у результаті настання обставин непереборної сили – стихійного лиха, руйнування об’єкта, збройнго конфлікту тощо (так як такі обставини не є правочинами);
- дарування майна відбулося у негрошовій формі;
- дарування корпоративних прав;
- викрадення чи знищення майна;
- обов’язку декларування уже немає, оскільки особа більше не пов’язана з діяльністю, яка може мати корупційну складову. У такому разі повинна бути подана декларація особи, яка припинила виконувати функції держави або місцевого самоврядування (п. 7 Порядку № 450/21). Однак повідомлення треба подати, якщо підстави для його подання виникли до дня припинення або в останній день перебування ним на посаді, що передбачає обов’язок подання ПСЗ.
Як подати повідомлення
Повідомлення про суттєві зміни в майновому стані НАЗК подається виключно в електронному форматі. Для цього необхідно зайти на свій електронний кабінет на веб-сайті НАЗК. Перед заповненням електронної форми необхідно звернути увагу на те, що:
- помилку в повідомленні виправити неможливо, тому все ретельно перевіряємо, перш ніж вводити в систему;
- якщо вказується розмір нарахованого доходу, то зазначається саме нарахована цифра без відрахування ПДФО та військового збору;
- якщо дохід був в іноземній валюті, то він переводиться в гривню за курсом НБУ на день отримання такого доходу. Усі курси НБУ на будь-який день можна знайти на сайті Нацбанку.
Перед заповненням повідомлення можна ознайомитися попередньо з його формою, яку містить Додаток до рішення НАЗК 23.07.2021 р. № 450/21. Цим же рішенням затверджений і вже згадуваний Порядок № 450/21.
Форма повідомлення про суттєві зміни в майновому стані 2024 року
Дана форма має такі розділи:
- Інформація про суб’єкта декларування.
- Доходи, у т. ч. подарунки. При цьому в доходах вказуються заробітна плата за основним місцем роботи і за сумісництвом, гонорари та інші виплати (наприклад, за ЦПД, доходи від підприємницької чи незалежної професійної діяльності, дохід від здавання майна в оренду, дивіденди, проценти, страхові виплати, роялті, благодійна допомога, пенсія, подарунки, спадщина).
- Об’єкти нерухомості.
- Цінне рухоме майно – транспортні засоби.
- Цінні папери.
- Корпоративні права.
- Цінне рухоме майно (крім транспортних засобів).
- Нематеріальні активи, у т.ч. криптовалюта.
- Видатки.
Інформація, яка подається через повідомлення, також відображається у антикорупційній декларації.
Відповідальність за неподання повідомлення
Несвоєчасне подання чи неподання повідомлення про суттєві зміни в майновому стані не розглядається як корупційні дії відповідно до Закону про корупцію. Однак порушує вимоги цього закону щодо фінансового контролю. Це одне з найбільш поширених порушень за даними НАЗК. Покарання може бути за ч. 2 ст. 1726 Кодексу про адміністративні правопорушення: штраф від 100 до 200 НМДГ (1700-3400 грн).
Пошук по Класифікатору професій
Особливості подання повідомлення у період війни
Більшість суб’єктів декларування:
- звільняються від обов’язку подання повідомлення, підстави для подання яких виникли у період з 24 лютого 2022 року до 11 жовтня 2023 року включно (абз. 3 п. 2-7 розділу XIII «Прикінцеві положення» Закону про корупцію).
- зобов’язані подавати повідомлення з 12 жовтня 2023 року.
Більш детально про даний період подачі повідомлення є відповідь у базі знань НАЗК.