Закупівлі за екостандартами ЄС: як і коли стануть масовими

Упровадження в Україні зелених або, як їх ще називають, сталих закупівель сьогодні вже має результати. За екостандартами ЄС проведені 26 зелених закупівель. І експерти обіцяють, що це — лише початок.

Еко-експерти називають дві умови для поширення культури сталих закупівель в держустановах:

  • бажання замовника, керуючись статтею 22 Закону України «Про публічні закупівлі» від 25.12.2015 № 922-VIII, застосовувати екологічні критерії відбору та вибору. Тобто окреслити спеціальні вимоги до заходів із захисту довкілля з посиланням на екологічні стандарти та маркування;
  • компетентні фахівці, які можуть встановити й обґрунтувати доцільність застосування таких критеріїв.

Підвищити компетентність замовників має на меті проект «Зелені публічні закупівлі: передача досвіду зі Словаччини в Україну». Наразі вже 24 держслужбовці Київської області пройшли навчання із зелених публічних закупівель, ознайомилися з європейськими практиками і тепер готові впроваджувати ідеї таких закупівель.

До того ж незабаром компетентних фахівців, що розуміються в сталих закупівлях побільшає. «На сьогодні у вишах запроваджено спеціальну дисципліну із закупівель, і десь через 1,5-3 роки ми матимемо фахівців, які знатимуть, як застосовувати екологічні критерії і просуватимуть саме цей концепт», — розповіла під час конференції, присвяченої сталим закупівлям, Лілія Лахтіонова, директор департаменту регулювання публічних закупівель Мінекономрозвитку.

«У 2017 році Україна приєдналася до міністерської ініціативи із зеленої економіки, яка передбачає політику формування зелених публічних закупівель. Зважаючи на це, а також на зобов’язання України в рамках виконання Угоди про асоціацію з ЄС, була розроблена нова Стратегія державної екологічної політики – до 2030 року, у якій курс на «зелену» економіку залишається ключовим. Саме ним ми і рухатимемося спільно з Мінекономрозвитку», – зазначила Наталія Трофименко, в.о. директора Департаменту стратегії та європейської інтеграції Мінекономрозвитку.

Відтак нецінові критерії при проведенні закупівель – є одним із основних пріоритетів діяльності Мінекономрозвитку.

Мінекономрозвитку, Мінприроди, GoLOCAL та ВГО «Жива планета» вже розробили проект «Нецінові критерії в публічних закупівлях» та пройшли з ним до інкубаційної програми EU Association Lab.

Джерело: сайт ГО GoLOCAL

вебінар про перевірки ревізорів

Статті за темою

Усі статті за темою

Оренда комунального та державного майна в Україні

Процедура оренди державного та комунального майна 2024 для держорганів, ОМС, бюджетних установ регламентована різними нормативно-правовими актами. Розглянемо чим керуватись при передачі в оренду державного чи комунального майна.
1215

Закупівля послуг з поточного ремонту: які нюанси врахувати

Час від часу у замовника виникає потреба в проведенні поточного ремонту, і для цього він має за законодавством провести закупівлю товарів й послуг. Поточний ремонт як предмет закупівлі належить до послуг, а для закупівлі послуг закупівельне законодавство встановлює свої вимоги. І самому розібратися з ними іноді замовнику не під силу. Допоможемо йому в цьому.
4815

ТОП-3 способи визначення та призначення уповноваженої особи

Закон про публічні закупівлі передбачає три способи призначення уповноваженої особи, яка буде відповідальною за організацію та проведення закупівель в установі. Який спосіб обрати та на що при цьому звернути увагу детальніше в публікації.
4259

Протокол тендерного комітету – зразок

Протокол тендерного комітету – це документ, яким оформлюють рішення, прийняті на засіданні тендерного комітету. З’ясуємо, як правильно його скласти.
35737

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді