Коли працівнику не оплатять лікарняний?

Рішення про те, чи виплачувати лікарняні, приймає комісія (уповноважений) із соціального страхування, яку створюють в установі. До складу цієї комісії входять представники адміністрації установи і застраховані особи.

Комісія (уповноважений) із соціального страхування:

  • контролює правильність нарахування і своєчасну виплату лікарняних;
  • приймає рішення про відмову в призначенні лікарняних;
  • розглядає підставу і правильність видачі й заповнення листків непрацездатності та інших документів, які є підставою для оплати лікарняного.

Стане у пригоді:

Комісія має право відмовити в виплаті лікарняних, якщо:

  • тимчасова непрацездатність настала через захворювання або травму, що сталися внаслідок алкогольного, наркотичного, токсичного сп’яніння або дій, пов’язаних з таким сп’янінням;
  • працівник хворіє під час відпустки без збереження заробітної плати, творчої відпустки, додаткової відпустки у зв’язку з навчанням;
  • працівник порушив режим лікування.

Про це йдеться в Законі України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 02.03.2000 № 1533-III.

Застраховані особи зобов’язані надавати роботодавцю достовірні документи, на підставі яких виплачується матеріальне забезпечення.

Сьогодні фахівці ФСС усе частіше виявляють безпідставно видані чи відверто підроблені лікарняні листки. Тож комісії із соціального страхування мають плідно співпрацювати з робочими органами ФСС. У разі виникнення підозри щодо справжності листка непрацездатності комісія може звертатися до ФСС для перевірки правильності його видачі.

Якщо комісія засумнівається у справжності листка непрацездатності, вона може відмовити в його оплаті. Свої висновки комісія оформлює протоколом, до якого додає пояснення, довідки, інші матеріали, що свідчать про обгрунтованість прийнятого рішення.

Крім того, комісії мають повноваження перевіряти, чи дотримується працівник режиму, визначеного лікарем на період тимчасової непрацездатності.

За інформацією ФСС України в Чернігівській області

вебінар індексація зарплати

Статті за темою

Усі статті за темою

Наказ про відрядження – всі зразки

Наказ на відрядження складають на особу, яку направляють для виконання роботи за кордон або в інший населений пункт. Експерт надає готові зразки наказі про відрядження або про його припинення.
147334

Зарплатні відомості – ЗРАЗКИ та бланки

У консультації – про оформлення зарплатних документів, зразки зарплатних відомостей, а також про відповідальність фінансову, адміністративну, дисциплінарну, кримінальну при нарахуванні зарплати.
56109

Соціальні стандарти 2024

Державні соціальні стандарти – це встановлені соціальні норми і нормативи або їх комплекс, на базі яких визначають рівні основних державних соціальних гарантій, таких як мінімальні розміри оплати праці, доходів громадян, пенсійного забезпечення, соціальної допомоги, розміри інших видів соціальних виплат, які забезпечують рівень життя не нижчий від прожиткового мінімуму.
5168

Терміни виплати зарплати

За порушення встановлених строків виплати зарплати працівникам більш як за один місяць передбачено фінансову санкцію для роботодавця у трикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої на момент виявлення порушення (з квітня 2024 року – 24000 грн). Що врахувати аби правильно визначити терміни виплати заробітної плати і не допустити порушення розглянемо далі.
15568

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді