Коли працівнику не оплатять лікарняний?

Блок під заголовком новини 1 Підпишіться на Telegram-канал Головбух Бюджет. Новини! Тримаємо руку на пульсі усіх змін без паніки та зайвої води

Рішення про те, чи виплачувати лікарняні, приймає комісія (уповноважений) із соціального страхування, яку створюють в установі. До складу цієї комісії входять представники адміністрації установи і застраховані особи.

Комісія (уповноважений) із соціального страхування:

  • контролює правильність нарахування і своєчасну виплату лікарняних;
  • приймає рішення про відмову в призначенні лікарняних;
  • розглядає підставу і правильність видачі й заповнення листків непрацездатності та інших документів, які є підставою для оплати лікарняного.

Стане у пригоді:

Комісія має право відмовити в виплаті лікарняних, якщо:

  • тимчасова непрацездатність настала через захворювання або травму, що сталися внаслідок алкогольного, наркотичного, токсичного сп’яніння або дій, пов’язаних з таким сп’янінням;
  • працівник хворіє під час відпустки без збереження заробітної плати, творчої відпустки, додаткової відпустки у зв’язку з навчанням;
  • працівник порушив режим лікування.

Про це йдеться в Законі України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 02.03.2000 № 1533-III.

Застраховані особи зобов’язані надавати роботодавцю достовірні документи, на підставі яких виплачується матеріальне забезпечення.

Сьогодні фахівці ФСС усе частіше виявляють безпідставно видані чи відверто підроблені лікарняні листки. Тож комісії із соціального страхування мають плідно співпрацювати з робочими органами ФСС. У разі виникнення підозри щодо справжності листка непрацездатності комісія може звертатися до ФСС для перевірки правильності його видачі.

Якщо комісія засумнівається у справжності листка непрацездатності, вона може відмовити в його оплаті. Свої висновки комісія оформлює протоколом, до якого додає пояснення, довідки, інші матеріали, що свідчать про обгрунтованість прийнятого рішення.

Крім того, комісії мають повноваження перевіряти, чи дотримується працівник режиму, визначеного лікарем на період тимчасової непрацездатності.

За інформацією ФСС України в Чернігівській області

Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Розрахунок при звільненні працівника у 2025 році: приклади та особливості

Як правильно провести розрахунок при звільненні працівника: зарплата за відпрацьовані дні, компенсація невикористаної відпустки, вихідна допомога, аліменти, податки, Додаток 4ДФ. Пояснюємо на прикладах 2025 року, як уникнути помилок та зробити все правильно.
215637

Матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань: як надавати та зразок наказу

Матеріальна допомога, якої потребує працівник для вирішення соціально-побутових питань, має свої особливості надання та оподаткування. Після початку війни об’єктивних підстав для надання матеріальної допомоги, на жаль, побільшало
403420

Авансовий звіт у 2025 році: бланк та приклад заповнення

Для бухгалтера звична практика – видати працівникам аванс на відрядження, отримати від них авансові звіти, відшкодувати витрати за час поїздки. Та чи певний бухгалтер, що працівник подав авансовий звіт правильно? Надаємо бланк та приклад заповнення.
250805

Доплата до мінімальної заробітної плати 2025: правила і приклади

Зарплата вийшла менша від мінімальної — у більшості випадків необхідно її «дотягувати» шляхом доплати до мінімальної заробітної плати. Однак не все так просто, адже є надурочні, нічні, різні доплати і надбавки, лікарняні та відпускні. Як з цим розібратися — у консультації.
167903

ЄСВ 2025: ставка, сплата, звітність

ЄСВ у 2025 році становить 22% для працівників без інвалідності. У статті поговоримо про мінімальний ЄСВ 2025 та максимальний розмір єдиного соціального внеску
26978

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді