Прийнятий закон про виплати родинам зниклих безвісти військовослужбовців

Блок під заголовком новини 1 Підпишіться на Telegram-канал Головбух Бюджет. Новини! Тримаємо руку на пульсі усіх змін без паніки та зайвої води

Верховна Рада прийняла у другому читанні та в цілому проєкт Закону про внесення зміни до статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».

Рада прийняла Закон про виплати родинам зниклих безвісти військовослужбовців

Відпускні: 21 відповідь на робочі ситуації 🤩

Закон № 11407 від 16.07.2024 р. розроблено з метою удосконалення норм та порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовців, захоплених в полон або заручниками, а також інтернованих в нейтральних державах або безвісно відсутніх.

Згідно пояснювальної записки Закону, чинна норма виплати грошового забезпечення військовослужбовців, захоплених в полон або заручниками, а також інтернованих в нейтральних державах або безвісно відсутніх, членам їх сімей є неефективною, зокрема у визначеному колі членів сімей та чинного порядку черговості отримання ними грошового забезпечення.

Оскільки, коло членів сімей військовослужбовця у діючій редакції Закону обумовлює ситуацію, коли батьки та інші особи, основне джерело спільних доходів у яких, – грошове забезпечення військовослужбовця та які потребують його захисту, втрачають право на отримання зазначеного грошового забезпечення, а сам військовослужбовець, повернувшись із полону, залишається без необхідних засобів для відновлення, реабілітації та інколи з боргами (комунальні послуги, орендна плата).

Відповідно до Міністерства оборони України надходить численна кількість звернень (прохань, скарг) від зазначених членів сімей (осіб) військовослужбовців щодо внесення змін до законодавства.

Основана суть звернень полягає в тому, що:

  • військовослужбовець, який має право на своє грошове забезпечення не може самостійно визначати членів сімей (осіб) яким буде здійснюватися виплата його грошового забезпечення, тому що така норма (механізм) не закладений у діючому Законі України; 
  • незважаючи на відкриті виконавчі провадження, відповідно до яких з грошового забезпечення військовослужбовця сплачуються аліменти на утримання неповнолітньої дитини, усе грошове забезпечення дістається фактично сторонній для нього особі, – його колишній дружині, яка відповідно до ст. 242 Цивільного кодексу України є законним представником їхніх малолітніх та неповнолітніх дітей. 

В цілому для уникнення непрямої дискримінації самого військовослужбовця та членів його сім’ї Закон України «Про соціальний і правовий захист  військовослужбовців та членів їх сімей» потребує внесення зміни у статті 9 шляхом викладення пункту 6 в новій редакції, відповідно до якої передбачається:

  • виплата грошового забезпечення членам сім’ї (особам) військовослужбовців здійснюється після відрахувань, які провадяться у порядку, встановленому Законом України «Про виконавче провадження»;
  • запровадження нового підходу до розподілу належного грошового забезпечення військовослужбовця шляхом визначення осіб у його особистому розпорядженні на випадок захоплення військовослужбовця в полон або заручником, а також інтернування в нейтральні держави або зникнення безвісти;
  • визначення Кабінетом Міністрів України порядку та строків передачі військовослужбовцем оригіналу особистого розпорядження на випадок полону командиру військової частини, командиру/керівнику підрозділу органу (служби, військового формування) для зберігання в особовій справі;
  • запровадження нового порядку черговості виплати грошового забезпечення рівними частками, у разі відсутності такого розпорядження військовослужбовця, а саме:
    • в першу чергу – дружині (чоловіку), законним представникам малолітніх (неповнолітніх) дітей (осіб з інвалідністю з дитинства – незалежно від їх віку) та батькам військовослужбовців (крім дітей, батьків та інших осіб, які одержують від військовослужбовця аліменти, а також батьків, які позбавлені батьківських прав, за умови що такі права не були поновлені);
    • в другу чергу (у разі відсутності представників з першої черги) – повнолітнім дітям, рідним братам (сестрам), законним представником яких є військовослужбовець, у загальному розмірі, що не перевищує 20 відсотків. У разі загибелі (смерті) військовослужбовця або визнання судом його загиблим (померлим), не виплачені суми грошового забезпечення виплачуються членам сімей загиблих (померлих) військовослужбовців, зазначеним в абзаці четвертому цього пункту, а у разі їх відсутності – включення до складу спадщини.

Джерело: офіційний сайт ВРУ

Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Авансовий звіт у 2025 році: бланк та приклад заповнення

Для бухгалтера звична практика – видати працівникам аванс на відрядження, отримати від них авансові звіти, відшкодувати витрати за час поїздки. Та чи певний бухгалтер, що працівник подав авансовий звіт правильно? Надаємо бланк та приклад заповнення.
250580

Доплата до мінімальної заробітної плати 2025: правила і приклади

Зарплата вийшла менша від мінімальної — у більшості випадків необхідно її «дотягувати» шляхом доплати до мінімальної заробітної плати. Однак не все так просто, адже є надурочні, нічні, різні доплати і надбавки, лікарняні та відпускні. Як з цим розібратися — у консультації.
167523

ЄСВ 2025: ставка, сплата, звітність

ЄСВ у 2025 році становить 22% для працівників без інвалідності. У статті поговоримо про мінімальний ЄСВ 2025 та максимальний розмір єдиного соціального внеску
26648

Повідомлення про виплату лікарняних 2025: зразок, строки, форма

Як створити та відправити повідомлення про виплату коштів в ПФУ — розповідаємо у статті. На прикладі покажемо, як подати повідомлення про виплату коштів застрахованим особам швидко і без помилок.
62313

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді