Придбане підприємством авто відрізняється від базової моделі: чи можна встановити власні норми витрат палива?

Чи має право підприємство розробити власні форми документів, які встановлюватимуть норми витрат ПММ, базуючись на нормах, визначених заводом-виробника в технічній документації на відповідний транспортний засіб, з урахуванням усіх технічних характеристик авто, експлуатаційних норм та інших факторів?

Придбане підприємством авто відрізняється від базової моделі: чи можна встановити власні норми витрат палива?

Відповідно до п. 44.1 ст. 44 розділу II Кодексу для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.

Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим п. 44.1 ст. 44 Кодексу.

Для обрахунку об'єкта оподаткування платник податку на прибуток використовує дані бухгалтерського обліку та фінансової звітності щодо доходів, витрат та фінансового результату до оподаткування (п. 44.2 ст. 44 Кодексу).

Як прописано в преамбулі (розділ «Загальні положення») наказу № 43, норми витрат палива на автомобільному транспорті призначені для планування потреб підприємств, організацій та установ, контролю за їх витратами, ведення звітності, запровадження режиму економії та раціонального використання нафтопродуктів, а також можуть застосовуватися для розроблення питомих норм витрат палива.

При цьому, якщо модель автомобіля не має істотних конструктивних відмінностей (модель двигуна та конструкція трансмісії) і не відрізняється від базової моделі спорядженою масою та габаритними розмірами, тимчасову лінійну норму витрати палива встановлюють у тому самому розмірі, що й для базової моделі (п.п. 2.1.1 п. 2.1 розд. 2 наказу № 43).

Якщо автомобіль усе ж має істотні конструктивні відмінності від інших моделей, і норма витрат палива для такої моделі авто не включена до наказу № 43, то під час визначення норм витрат палива варто керуватися п.п. 2.1.5 п. 2.1 розд. 2 наказу № 43.

Зокрема, згідно із цією нормою для нових моделей (модифікацій) автомобілів та автомобілів оригінальної конструкції, що не увійшли до цього документа, обладнання, що встановлюється на колісних транспортних засобах, технологічних машин і механізмів, автомобілів при виконанні спеціальної роботи або здійсненні перевезень в специфічних умовах експлуатації, виконанні технологічних операцій встановлюються тимчасові та тимчасові індивідуальні, базові, базові лінійні та диференційовані норми витрат палива з уточненням, за необхідності, коефіцієнтів їх коригування, які розробляються головним інститутом Міністерства інфраструктури України ДержавтотрансНДІпроектом за заявками заводів-виробників чи підприємств - власників автомобілів на договірних засадах.

Тобто, для отримання таких норм потрібно звернутися до ДП «ДержавтотрансНДІпроект» з відповідною заявкою. Форма такої заявки на розроблення наведена в додатку Д до наказу № 43.

Тимчасові індивідуальні норми є чинними для конкретного підприємства (суб'єкта господарювання), що замовило їх розроблення для використання у період апробації в певному регіоні та умовах експлуатації транспортних засобів (обладнання), без права поширення на транспортні засоби (обладнання) інших підприємств, організацій (суб'єктів господарювання), у тому числі суб'єктів господарювання, які входять до складу однієї установи, відомства тощо (абзац другий п.п. 2.1.5 п. 2.1 розд. 2 наказу № 43).

Отже, якщо наказом № 43 для певної моделі авто не встановлені норми, слід звернутися до ДП «ДержавтотрансНДІпроект» для розроблення тимчасових індивідуальних норм.

У разі, якщо модель автомобіля не має істотних конструктивних відмінностей (модель двигуна та конструкція трансмісії) і не відрізняється від базової моделі спорядженою масою та габаритними розмірами, платник може встановити тимчасову лінійну норму витрат палива у тому самому розмірі, що й для базової моделі, засвідчивши це у відповідному розпорядчому документі підприємства.

Джерело: ІПК ДПС від 20.09.2021 р. № 3488/ІПК/99-00-21-02-02-06

УВАГА!

Бути у курсі подій та законодавчих оновлень стало ще легше! Підписуйтесь на наш Telegram або FB та читайте важливі новини від порталу "Бюджетник" першими.

Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Як відобразити в обліку вибуття основних засобів

Кожен знає: основні засоби, що перебувають на балансі в установі та активно експлуатуються, можуть зношуватися, старіти морально, чи втрачати потужність. Тобто вони втрачають ознаки, за якими їх в бухобліку визнавали активом. У такому разі в керівника установи з’являється повне право ухвалити рішення про ліквідацію таких об’єктів основних засобів, продаж чи передачу без оплати іншій бюджетній установі тощо. А у бухгалтера – потреба відобразити в обліку вибуття основних засобів
11251

Як вести облік земельних ділянок

Облік земельних ділянок в бюджетних установах — у складі основних засобів чи як нематеріальні активи? Проведення у консультації
51546

Платні послуги бюджетних установ

Бюджетні установи хоча й знаходяться на державному утриманні, але мають право, а часто й нагальну необхідність заробляти шляхом надання платних послуг. В консультації про те, якими можуть бути ці послуги, правила їхнього надання, ціноутворення, оподаткування, застосування РРО та відображення в бухгалтерських проведеннях.
22284

Бухгалтерський облік надходження та списання підручників (бібліотечних фондів)

Якими документами слід керуватися в обліку підручників і навчальних посібників, як відобразити в обліку придбання, надходження при безоплатній передачі підручників і навчальних посібників, як обліковувати списання підручників і навчальних посібників, отримання та продаж макулатури
1252

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді