Паперові лікарняні та необґрунтовані медичні висновки про тимчасову непрацездатність
Військовий облік в установі: хто відповідальний і яка доплата
Законопроєктом № 13062 пропонують у прикінцевих та перехідних положеннях Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» визначити, що протягом військового часу та трьох місяців з дня його припинення або скасування:
- листки непрацездатності у паперовій формі є підставою для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності, допомоги по вагітності та пологах;
- у разі видачі листка непрацездатності у паперовій формі для особи, яка працює за сумісництвом, за трудовим договором (контрактом) одночасно із провадженням підприємницької чи іншої діяльності, підставою для призначення допомоги є копія листка непрацездатності у паперовій формі, засвідчена підписом керівника і печаткою (за наявності) за основним місцем роботи. Для застрахованих осіб, які одночасно провадять підприємницьку та іншу діяльність і не працюють на умовах трудового договору (контракту), копію паперового листка непрацездатності засвідчує заклад охорони здоров’я, який його видає.
Окрім цього, законопроєктом пропонують надати ПФУ повноваження не лише перевіряти обґрунтованість видачі та продовження листків непрацездатності, а й обґрунтованість медичних висновків про тимчасову непрацездатність, на підставі яких були сформовані листки непрацездатності.
Якщо медичний висновок про тимчасову непрацездатність, визнаний необґрунтованими, медзаклад зобов’язаний компенсувати суму страхової виплати протягом десяти календарних днів з дня надходження вимоги про компенсацію суми страхової виплати або оскаржити її до відповідного територіального органу уповноваженого органу управління.
Законопроєктом визначають окремі питання оскарження висновків ПФУ в адміністративному порядку – без звернення до суду. Лише в разі негативного вирішення питання заклад охорони здоров’я може звертатись:
- до ПФУ – якщо рішення виносилось терорганом ПФУ;
- суду.
Наразі законом визначено, що спори щодо медичного висновку про тимчасову непрацездатність та/або компенсації сум страхової виплати вирішуються в судовому порядку.
Законопроєктом пропонують визначити строки сплати компенсації суми страхової виплати у разі відмови у задоволенні скарги.
Подана скарга зупинятиме строки сплати компенсації сум страхової виплати та нарахування пені до десятого дня включно, що настає за днем прийняття територіальним органом уповноваженого органу управління рішення за результатами розгляду скарги.
У разі прийняття закону та набрання ним чинності затвердять:
- Порядок проведення перевірок обґрунтованості видачі та продовження листків непрацездатності, медичних висновків про тимчасову непрацездатність та поняття уповноваженого лікаря;
- Порядок розгляду скарг та особливості прийняття рішень за результатами їх розгляду затвердить правління ПФУ.