Як блокують накладні та визначають ризиковий статус: рішення та наслідки
Прощавай, Господарський кодексе! Як зміняться правила гри?
ДПС зазначає, на початку січня цей показник становив 0,76 %, а в середині березня – 0,39 %. На початку року з блокуванням зіткнувся кожний шостий підприємець, тепер – кожний восьмий. Водночас список ризикових підприємств з початку 2025 року скоротився майже на 10 тисяч.
Голова податкової служби Руслан Кравченко розповів, що ДПС з початку року впроваджує комплексний підхід для вирішення питання зупинення податкових накладних та виведення підприємств з категорії ризикових. Крім того, відбувається системна комунікація з бізнесом.
Він нагадав, що ДПС уже ініціювала зміни до механізму зупинення реєстрації податкових накладних. Свої пропозиції змін до постанови Уряду №1165 податківці передали до Мінфіну.
Змінами пропонують, зокрема:
- збільшити ліміти для ознаки безумовної реєстрації накладних за обсягом постачання в поточному календарному місяці;
- спростити ознаки безумовної реєстрації податкових накладних за експортними операціями для підприємств, які працюють на територіях із загрозою боїв, але де активних боїв наразі немає;
- після виключення платників з переліку ризикових автоматична реєстрація податкових накладних, якщо компанія має позитивну податкову історію та виконуються інші визначені умови;
- удосконалити механізм автоматичного врахування таблиць даних платника – знизити потребу подавати документи для врахування таблиці;
- змінити окремі показники позитивної податкової історії – більше підприємств зможуть скористатися такими показниками;
- змінити критерій ризиковості операцій щодо подання розрахунків коригування податкових зобов’язань при поверненні товару від неплатника податку на додану вартість.
За прогнозами Голови ДПС, запропоновані зміни скоротять кількість заблокованих накладних.
Також ДПС:
- конкретизувала перелік підстав для розгляду питання віднесення платника до ризикових;
- оновила довідник кодів податкової інформації. Їх використовують комісії ДПС при розгляді питань про відповідність платника критеріям ризиковості платника податку.
Готові також і пропозиції щодо вдосконалення організації роботи СМКОР: зміна в порядку взаємодії між структурними підрозділами ДПС усіх рівнів і комісіями територіального та центрального рівнів. Це передбачено в порядку зупинення, затвердженому постановою № 1165.
«Ефективна робота СМКОР пов'язана з наповненням бюджету і є одним з оперативних інструментів, який запобігає схемам та ухиленню від сплати податків. Це підвищує податкові надходження та сприяє наповненню бюджету. Наприклад, у січні – лютому ДПС перевиконала встановлені показники надходжень на 22 млрд грн (+16,5 % до плану). Позитивну динаміку двох місяців плануємо зберегти і в березні», – зауважив Руслан Кравченко.
Джерело: офіційний сайт ГУ ДПС у Запорізькій області