Установа надає працівнику будь-яку відпустку (щорічну, соціальну, навчальну тощо) лише якщо уклала з ним трудовий договір. Саме на підставі такого договору виникають взаємні права і зобов’язання сторін (ст. 2 Закону України «Про відпустки» від 15.11.1996 № 504/96-ВР; далі — Закон № 504).
Соціальна відпустка є компенсацією за період роботи працівника, який поєднує сімейні і трудові обов’язки. Її надають для виховання дітей та догляду за ними.
Скачати зразок нової довідки про страховий стаж
Щоб отримати додаткову соціальну відпустку, працівниці недостатньо мати двох дітей віком до 15 років, бути одинокою матір’ю тощо. Визначальним є не факт перебування в трудових відносинах, а саме виконання трудових обов’язків (ст. 19 Закону № 504).
Тому працівниця не набуває права на соціальну відпустку за період перебування в інших соціальних відпустках (у декреті, відпустці для догляду за дитиною). Таке право вона матиме після фактичного виходу на роботу.
За інформацією Управління Держпраці у Полтавській області
Як індексувати зарплату працівникам за неповного робочого часу, при переведенні або у разі виходу з відпустки по догляду за дитиною? Як індексувати стипендії? Про нюанси — на вебінарі (безкоштовно).
За успішне виконання роботи працівник може отримати від установи заохочення у вигляді премії. Підставою для її нарахування є наказ керівника. Для вас — зразок наказу про преміювання працівників
Про правила для нарахування індексації у 2025 році та як індексувати зарплату протягом 2025 року, якщо оклад змінюється – роз'яснить експерт на прикладах у статті.
Як розрахувати декретні та виплатити в 2025 році? У статті — алгоритм нарахування декретних, приклади розрахунків, зразки документів та готові бухгалтерські проведення
Експерт допоможе розібратися, коли, кому та як надавати компенсацію за невикористані відпустки. На прикладах розберемося в особливостях розрахунку компенсації за невикористані відпустки, її нарахуванні та оподаткуванні
Перед тим як надати працівникові матеріальну допомогу, необхідно оформити відповідні документи, зокрема, наказ про надання матеріальної допомоги. Дізнайтеся, як правильно заповнити наказ про надання матеріальної допомоги: на оздоровлення, у зв’язку з сімейними обставинами, на лікування, на оздоровлення дітей, на поховання