Омбудсмен звернулася до Кабміну щодо можливості дистанційної роботи невакцинованих працівників

Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Людмила Денісова, на своїй офіційної сторінці у фейсбуці розповила, що у зв’язку з ухваленням нормативно-правових актів обмежуючих права невакцинованих громадян, на її адресу вже надійшло понад тисячу двісті звернень, у яких порушуються питання щодо обов’язкової вакцинації проти хвороби COVID-19.

Омбудсмен звернулася до Кабміну щодо можливості дистанційної роботи невакцинованих працівників


Також вона зазначила, що ніхто не може здійснювати політичного, соціального чи іншого тиску, а також дискримінації, у разі відмови від вакцинації, - наголошується у резолюції Парламентської Асамблеї Ради Європи (ПАРЄ).

Відповідно до вимог статей 4 та 12 Міжнародного пакту про економічні, соціальні і культурні права, держава може встановлювати тільки такі обмеження прав, які визначаються законом, визнає право кожної людини на найвищий досяжний рівень фізичного і психічного здоров'я та вживає заходи для повного здійснення цього права, включаючи ті, які є необхідними для запобігання і лікування епідемічних та інших хвороб і боротьби з ними.

Урядом та Міністерством охорони здоров’я України внесено зміни до низки нормативно-правових актів з питань, пов’язаних з обов’язковою вакцинацією проти COVID-19.

Зокрема, постановою Кабінету Міністрів України від 20.10.2021 № 1096 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2020 № 1236» (далі – Постанова № 1236) встановлено, що підлягають відстороненню від роботи працівники та державні службовці, обов’язковість профілактичних щеплень проти COVID-19 яких визначено переліком, затвердженим наказом Міністерства охорони здоров’я України «Про затвердження Переліку професій, виробництв та організацій, працівники яких підлягають обов’язковим профілактичним щепленням» від 04.10.2021 № 2153 (далі – Наказ № 2153), які відмовляються або ухиляються від проведення таких профілактичних щеплень.

Наказом Міністерства охорони здоров’я України від 27.10.2021 № 2362 «Про внесення змін до Дорожньої карти з впровадження вакцини від гострої респіраторної хвороби, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, і проведення масової вакцинації у відповідь на пандемію COVID-19 в Україні у 2021-2022 роках» з Дорожньої карти вилучено положення щодо добровільності вакцинації проти COVID-19 для усіх груп населення та професійних груп.

Реалізація положень Постанови № 1236 зі змінами та Наказу № 2153 в межах чинного законодавства на практиці можуть призвести до порушення права на добровільність вакцинації проти COVID-19 та права на працю вказаних працівників.

З метою забезпечення реалізації прав громадян на працю та добровільність профілактичного щеплення, Людмила Денісова звернулася до Прем’єр-міністра України з пропозицією розглянути питання щодо можливості дистанційної роботи відповідно до статті 60-2 КЗпП України для працівників та державних службовців, для яких вакцинація проти COVID-19 визначена обов’язковою, а також щодо визначення обмежень прав, гарантованих Конституцією України на працю, освіту, вільне пересування, свободу та особисту недоторканість та на охорону здоров’я, наділення органів влади відповідними повноваженнями, виключно законами України.

Крім того, з метою надання правової оцінки процедури відсторонення від роботи (виконання робіт) працівників і державних службовців, направлено запити до Міністерства економіки України, Державної служби України з питань праці.

Джерело: Фейсбук - Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Людмила Денісова

УВАГА!

Бути у курсі подій та законодавчих оновлень стало ще легше! Підписуйтесь на наш Telegram або FB та читайте важливі новини від порталу "Бюджетник" першими.

вебінар про перевірки ревізорів

Статті за темою

Усі статті за темою

Облік витрат за договорами надання послуг в ОМС

Надання й отримання послуг – це повсякденність будь-якої бюджетної установи. Не виняток і органи місцевого самоврядування (ОМС). Як обліковувати витрати на послуги, зокрема за цивільно-правовими договорами – у даному огляді.
3475

Документальне оформлення підсумованого обліку робочого часу

Досить поширені ситуації, коли з огляду на режим роботи та процеси в установі неможливо встановити звичайний 8-годинний робочий час. У цьому випадку на допомогу приходить підсумований облік робочого часу. Що це означає, де застосовується та як правильно здійснити документальне оформлення – читайте далі у статті.
13835

Переведення працівника на інше підприємство

Переведення працівника на інше підприємство стало більш простішою процедурою, а все тому, що у працівника забрали право переносити дні заробленої щорічної відпустки до іншого роботодавця.
14871

Облік витрат за соціальними внесками в ОМС

За якими виплатами ОМС має нараховувати соціальні внески, серед яких ЄСВ і пенсійний збір? Мінімальні та максимальні розміри ЄСВ, загальні правила нарахування й бухгалтерські проведення для обліку витрат ОМС за соціальними внесками – все це у консультації.
2939

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді