Обсяги залишків освітньої субвенції: Асоціація міст України звернулася до Мінфіну за роз'ясненням

Блок під заголовком новини 1 Підпишіться на Telegram-канал Головбух Бюджет. Новини! Тримаємо руку на пульсі усіх змін без паніки та зайвої води

Міністерство фінансів України неодноразово публічно наголошувало, що сума залишків освітньої субвенції зростає щомісячно. Так, 6 грудня Мінфін на своєму сайті опублікував інформацію, що станом на 1 листопада на рахунках місцевих бюджетів акумульовано 6 809,7 млн грн невикористаних залишків коштів освітньої субвенції.

 Обсяги залишків освітньої субвенції: Асоціація міст України звернулася до Мінфіну за роз'ясненням

ТРИ ЗАПИТАННЯ ДО БУХГАЛТЕРА ❓⏩


Також у публікації зазначається, що обсяг залишків збільшився, порівняно з початком року, на майже 1,5 млрд грн та вказується причина накопичення залишків – повільне прийняття рішень місцевими органами влади щодо використання цих коштів на потреби закладів освіти як на оновлення матеріально-технічної бази закладів освіти, так і на виплату заробітної плати педагогічним працівникам.

Асоціація міст України вважає, що така інформація завдає репутаційної шкоди органам місцевого самоврядування та формує негативне ставлення і недовіру громадян до спроможності громад здійснювати ефективне управління освітою на місцях, ставить під сумнів доцільність реформи децентралізації в цілому. Тим більше, у повідомленні Мінфіну подається не об'єктивна інформація, зокрема:

  • у структурі залишків, оприлюднених Мінфіном, лише частина перебувають у бюджетах міських, сільських та селищних територіальних громад (близько 5,6 млрд грн.), а решта – на рахунках обласних бюджетів;
  • не усі ці кошти дійсно є залишками, оскільки згідно з частиною четвертою статті 103-2 Бюджетного кодексу України залишки коштів за освітньою субвенцією утворюються на кінець бюджетного періоду, тому економія коштів освітньої субвенції поточного бюджетного періоду не може вважатись залишками освітньої субвенції у поточному бюджетному періоді. Залишками ці кошти стануть лише в наступному бюджетному періоді, якщо не будуть витрачені ще в поточному році, і тоді зможуть бути використані як на заробітну плату, так і на покращення матеріально-технічної бази закладів. Зважаючи на зазначене громади не розглядають поточне накопичення коштів освітньої субвенції впродовж року як залишки освітньої субвенції;
  • залишки освітньої субвенції накопичувались з 2015 року, ще до впровадження нового адміністративно-територіального устрою, тобто органи місцевого самоврядування, утворені у 2020 році, не накопичували їх, а отримали «у спадок» від районів;
  • щороку до суми залишків додавались кошти резерву освітньої субвенції, які розподілялись розпорядженнями Кабміну наприкінці року і мали визначене цільове призначення (оснащення закладів загальної середньої освіти засобами навчання, придбання шкільних автобусів, забезпечення належних санітарно-гігієнічних умов у приміщеннях закладів тощо), а відтак не могли бути використані на заробітну плату педагогам;
  • частина залишків освітньої субвенції – це кошти, що не використані на оплату праці педагогічних працівників інклюзивно-ресурсних центрів. Розподіл цих коштів між бюджетами територіальних громад здійснюють облдержадміністрації, тому некоректним є віднесення цих коштів до залишків бюджетів сільських, селищних, міських територіальних громад. А економія їх виникає у зв’язку із проблемою відсутності достатньої кількості відповідних кадрів і, як наслідок, наявності вакансій в ІРЦ.

Асоціація міст України просить Міністерство фінансів роз’яснити методику щомісячного обрахунку обсягу залишків освітньої субвенції та надати структуру формування обсягу залишків освітньої субвенції за громадами.

Джерело: Асоціація міст України

УВАГА!

Бути у курсі подій та законодавчих оновлень стало ще легше! Підписуйтесь на наш Telegram або FB та читайте важливі новини від порталу "Бюджетник" першими.

Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Оренда державного та комунального майна в Україні у 2025 році

Процедура оренди державного та комунального майна для державних органів, ОМС та бюджетних установ у 2025 році має чітке правове регулювання. У статті розглянемо, які нормативні документи застосовуються, особливості укладення договору оренди, а також нюанси, які діють під час воєнного стану.
3875

Щорічні додаткові відпустки 2025: правила й приклади для бюджетників

Окрім основної відпустки чимало бюджетників мають додаткові відпустки. Одна з них — щорічна додаткова відпустка, наприклад за вислугу років. У статті говоримо, як надавати такі відпустки, чим щорічні додаткові відпустки відрізняються від щорічних основних відпусток та інших додаткових відпусток. У пригоді стануть і приклади — беріть у роботу і нехай працюється легше!
59011

Відпустка без збереження заробітної плати: порядок, тривалість і приклади

Бувають обставини, коли відпустка без збереження заробітної плати — єдиний вихід як для працівника, так і для роботодавця. У консультації розглянемо, кому надають таку відпустку під час воєнного стану, яка її максимальна тривалість та як усе це оформити.
129117

Графік документообігу бюджетної установи: зразок і правила заповнення

Шукаєте ефективний спосіб організувати документообіг у бюджетній установі? У статті розповімо, як правильно побудувати графік документообігу з урахуванням вимог законодавства та реальних потреб установи. Практичний акцент, чітка структура та приклад для скачування — усе для того, щоб ви могли швидко впровадити зміни у своїй роботі.
1238

Як перевести держслужбовця з РДА в орган місцевого самоврядування

Держслужбовців можуть переводити з районних держадміністрацій до органів місцевого самоврядування. У статті розберемо порядок переведення, як оформити контракт, що писати в трудовій книжці та як діяти з рангом держслужбовця
8027

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді