Підготовка нової Стратегії PFM: реформу держфінансів адаптують до умов війни та євроінтеграції
Підпишіться на Telegram-канал Головбух Бюджет. Новини! Тримаємо руку на пульсі усіх змін без паніки та зайвої води
⚠️Як індексувати зарплату: алгоритм
Про це розповів Перший заступник Міністра фінансів Денис Улютін під час засідання Міжвідомчої робочої групи з розвитку системи управління державними фінансами, присвяченого підбиттю підсумків реалізації Стратегії на 2022–2025 роки та оголошенню офіційного старту підготовки нової на 2026–2030 роки.
Серед ключових результатів у сфері управління державними фінансами (PFM) на 2022–2025 роки:
- затвердили Бюджетну декларацію на 2026–2028 роки та перший Середньостроковий пріоритетний план публічних інвестицій з елементами бюджетних рамок ЄС;
- відновили середньострокове планування на місцевому рівні. Мінфін системно здійснює навчання для громад і регіонів;
- реалізуються нові процедури Управління публічними інвестиціями PIM;
- посилили управління боргом і ліквідністю. Для цього розробили середньострокову стратегію управління боргом і впровадили switch-аукціони з обміну боргових інструментів;
- триває реформа фінансового контролю, розробили цільову модель у співпраці з SIGMA;
- реалізується Національна стратегія доходів для забезпечення стабільності бюджетних надходжень;
- продовжується гармонізація податкового й митного законодавства з законодавством ЄС (прогрес високо оцінений у звітах Єврокомісії).
«Оновлена Стратегія PFM охоплюватиме чинні програми реформ у цій сфері і стане консолідованим документом для гармонізованого впровадження подальших змін. Робота над окремими компонентами вже активно триває: підготовлено спільний із МВФ план дій щодо удосконалення середньострокового бюджетного планування та дорожню карту реформування організації державного внутрішнього фінансового контролю.
Ми очікуємо також на ухвалення Концепції національної системи стратегічного планування. Серед пріоритетів нової Стратегії — інтегроване планування ресурсів, посилення внутрішнього й зовнішнього фінансового контролю, запровадження незалежного нагляду у бюджетному процесі та модернізація обліку й звітності публічного сектору. Ці напрями критично важливі для фінансової стійкості України як під час війни, так і в умовах відновлення та євроінтеграції», — зазначив Денис Улютін.
Він також наголосив, що підготовка нової Стратегії PFM відбуватиметься у форматі тематичних підгруп за участю експертів і партнерів з розвитку, а її успіх залежатиме від скоординованих зусиль, гнучкості та адаптації до умов воєнного часу. До жовтня має бути підготовлений консолідований проєкт Стратегії з планом дій, а затвердження запланували на грудень 2025 року.
Нагадаємо, Уряд затвердив план пріоритетних публічних інвестицій на 2026–2028 роки.
Джерело: офіційний сайт Мінфіну