Пенсійні виплати за рішеннями суду: уряд встановив єдиний порядок
Підпишіться на Telegram-канал Головбух Бюджет. Новини! Тримаємо руку на пульсі усіх змін без паніки та зайвої води
Відпускні: 21 відповідь на робочі ситуації 🤩
Мінсоцполітики зазначає, в Україні накопичилась системна проблема з виконанням судових рішень щодо пенсій. За останні 5 років кількість таких рішень зросла у понад 26 разів — до 758 тисяч рішень. Загальна сума боргу зараз — майже 85 млрд грн. При цьому до сьогодні не існувало єдиного підходу, за яким держава здійснює виплати за рішеннями судів.
Зокрема, поточні виплати за рішеннями судів здійснювались одразу, а нараховані суми за минулі періоди ставились у чергу. Через це станом на сьогодні держава виплатила лише за тими рішеннями, які набрали чинності у період до 20 листопада 2020 року, що викликає невдоволення громадян і зауваження з боку міжнародних партнерів, зокрема, Європейського суду з прав людини та Ради Європи.
З метою упорядкування ситуації та забезпечення єдиних, справедливих й зрозумілих для всіх правил поведінки, в умовах обмеженого фінансового ресурсу, Уряд ухвалив постанову, яка встановлює єдиний порядок всіх виплат на виконання судових рішень — як ретроспективних (за минулі періоди), так і поточних.
Вперше в бюджеті ПФУ видатки на судові рішення будуть виокремлені, залежно від джерела фінансування пенсій:
- виплати, які мають здійснюватись за рахунок коштів державного бюджету, оскільки стосуються пенсій, які виплачуються саме за рахунок коштів держбюджету; та
- виплати, джерелом погашення яких є страхові пенсійні внески.
Водночас запроваджується єдиний підхід до того, як здійснюватимуться:
- поточні виплати перерахованих на виконання судових рішень пенсій; так і
- донарахованих за рішеннями судів сум за попередні періоди (т. зв. ретроспективні судові рішення).
Виплати громадянам здійснюватимуться щомісяця пропорційно до коштів, визначених в бюджеті ПФУ, у розрізі зобовʼязань державного бюджету і страхових коштів.
«Завдяки новому порядку громадяни, які мають ретроспективні судові рішення, зможуть отримувати щомісяця хоч і не одразу всю суму, але регулярну виплату. Водночас, кожен матиме доступ до інформації: який обсяг рішень перебуває на виконанні та з якою динамікою вони виплачуються. Видатки на ці цілі будуть чітко передбачені в бюджеті ПФУ. Це дозволить сформувати більш прозору, передбачувану та цивілізовану систему виконання судових рішень», — зазначила перший заступник Міністра соціальної політики України Дарія Марчак.
Окрема норма постанови передбачає запровадження електронного обліку всіх судових рішень, що надійшли для виконання пенсійним органам. Інформація про них буде відображатися в особистому кабінеті особи на порталі ПФУ, а агреговані дані — публікуватимуться у форматі відкритого дашборду на сайті ПФУ.
Постанова вже набула чинності, наразі триває технічна підготовка до її впровадження. Прийняття постанови сприятиме більш прозорому виконанню рішень Європейського суду з прав людини — міжнародному зобов’язанню України як члена Ради Європи.