Працівник після відпустки відпрацював неповний місяць — яка база для ЄСВ

531

Запитання

Як визначити базу для нарахування ЄСВ найманому працівнику, який після відпустки відпрацював неповний календарний місяць та отримав зарплату меншу мінімальної?

Відповідь

Громадяни України, які працюють на підприємствах, в установах, організаціях незалежно від форм власності, виду діяльності та галузевої належності, а також за трудовим договором у фізичної особи, мають право на відпустки (ст. 2 Закону України «Про відпустки» від 15.11.1996 № 504/96-ВР; далі – Закон № 504)

Існують такі види відпусток: щорічні, додаткова відпустка у зв’язку з навчанням, творча, соціальні відпустки (декрет, для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, у зв’язку з усиновленням, додаткова відпустка працівникам, які мають дітей або повнолітню дитину з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи), відпустка без збереження заробітної плати (ст. 4 Закону № 504).

Відповідно до частини п’ятої статті 8 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08 липня 2010 року № 2464-VI зі змінами та доповненнями (далі — Закон № 2464) ЄСВ для платників, зазначених у статті 4 Закону № 2464, встановлюють у розмірі 22% до визначеної статтею 7 Закону № 2464 бази нарахування ЄСВ.

Якщо база нарахування ЄСВ не більша ніж мінімальна заробітна плата в місяці, за який отримано дохід, сума ЄСВ дорівнює добутку мінімальної зарплати та ставки ЄСВ.

Умовою застосування цієї норми є перебування працівника у трудових відносинах повний календарний місяць або відпрацювання всіх робочих днів звітного місяця, які передбачені правилами внутрішнього трудового розпорядку і графіками змінності за законодавством (п. 9 розд. ІІІ Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 20.04.2015 № 449).

Відпускні належать до того місяця, за який вони нараховані. Якщо після виходу з відпустки загальна сума нарахованої зарплати та оплати частини відпустки, яка припадає на поточний місяць, не перевищує мінімальної зарплати в місяці, за який нараховується заробітна плата, ЄСВ за цей місяць дорівнює добутку розміру мінімальної заробітної плати та ставки ЄСВ.

Отже, працівникам, які після виходу з будь-якої відпустки (крім відпустки без збереження зарплати) відпрацювали неповний місяць, у якому загальна сума доходу не перевищує мінімальної заробітної плати, сума ЄСВ розраховується як добуток розміру мінімальної заробітної плати та ставки ЄСВ — 22%.

ЗІР, категорія 301.04.01

передплата журнал для бухгалтерів

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Розрахунок компенсації за невикористану відпустку

Експерт допоможе розібратися, коли, кому та як надавати компенсацію за невикористані відпустки. На прикладах розберемося в особливостях розрахунку компенсації за невикористані відпустки, її нарахуванні та оподаткуванні
373952

Приклад відпустки за власний рахунок у Додатку Д1 Податкового розрахунку

У роботодавців може виникати чимало нетипових робочих ситуацій: неявка працівників на роботу, мобілізація, простій, відпустка «за свій рахунок» та призупинення дії трудових договорів. Як у таких випадках правильно заповнити зарплатну звітність.
111039

Е-лікарняний – як оплатити під час відпустки

Наразі діють дві форми паперовий та електронний лікарняний. Як діяти роботодавцеві, якщо під час відпустки працівник захворів або має піти у відпустку у зв’язку з вагітністю та пологами?
9576