Працівник після відпустки відпрацював неповний місяць — яка база для ЄСВ

445

Запитання

Як визначити базу для нарахування ЄСВ найманому працівнику, який після відпустки відпрацював неповний календарний місяць та отримав зарплату меншу мінімальної?

Відповідь

Громадяни України, які працюють на підприємствах, в установах, організаціях незалежно від форм власності, виду діяльності та галузевої належності, а також за трудовим договором у фізичної особи, мають право на відпустки (ст. 2 Закону України «Про відпустки» від 15.11.1996 № 504/96-ВР; далі – Закон № 504)

Існують такі види відпусток: щорічні, додаткова відпустка у зв’язку з навчанням, творча, соціальні відпустки (декрет, для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, у зв’язку з усиновленням, додаткова відпустка працівникам, які мають дітей або повнолітню дитину з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи), відпустка без збереження заробітної плати (ст. 4 Закону № 504).

Відповідно до частини п’ятої статті 8 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08 липня 2010 року № 2464-VI зі змінами та доповненнями (далі — Закон № 2464) ЄСВ для платників, зазначених у статті 4 Закону № 2464, встановлюють у розмірі 22% до визначеної статтею 7 Закону № 2464 бази нарахування ЄСВ.

Якщо база нарахування ЄСВ не більша ніж мінімальна заробітна плата в місяці, за який отримано дохід, сума ЄСВ дорівнює добутку мінімальної зарплати та ставки ЄСВ.

Умовою застосування цієї норми є перебування працівника у трудових відносинах повний календарний місяць або відпрацювання всіх робочих днів звітного місяця, які передбачені правилами внутрішнього трудового розпорядку і графіками змінності за законодавством (п. 9 розд. ІІІ Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 20.04.2015 № 449).

Відпускні належать до того місяця, за який вони нараховані. Якщо після виходу з відпустки загальна сума нарахованої зарплати та оплати частини відпустки, яка припадає на поточний місяць, не перевищує мінімальної зарплати в місяці, за який нараховується заробітна плата, ЄСВ за цей місяць дорівнює добутку розміру мінімальної заробітної плати та ставки ЄСВ.

Отже, працівникам, які після виходу з будь-якої відпустки (крім відпустки без збереження зарплати) відпрацювали неповний місяць, у якому загальна сума доходу не перевищує мінімальної заробітної плати, сума ЄСВ розраховується як добуток розміру мінімальної заробітної плати та ставки ЄСВ — 22%.

ЗІР, категорія 301.04.01

меми про бухгалтерів

Працюйте, відпочивайте й не забувайте, що поки ціни у відпустці – працюють знижки на передплату е-журналів «Головбух Бюджет» та «Головбух Праця та Зарплата».

Поспішайте – даруємо 2000 грн на передплату.

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Відпустка у зв’язку з вагітністю та пологами 2024

Відпустка у зв’язку з вагітністю та пологами належить до соціальних відпусток. Її надають працівниці, яка є вагітною або народила/усиновила немовля. Процедура надання цієї відпустки змінилась у листопаді 2023 року. Що має зробити вагітна працівниця аби отримати відпустку, як перенести початок відпустки, як її продовжити, оплатити, які дії має зробити роботодавець, а які працівниця розглянемо детальніше у публікації.
3813

Наказ про відкликання з відпустки

Відкликання з відпустки працівника – чи можна це зробити? Як скласти розпорядження про відкликання з відпустки, наказ? Роз’яснимо покроково.
54945

Хвороба під час відпустки: готовий розрахунок в обліку

Працівник захворів під час щорічної основної відпустки. У цій ситуації виникає чимало питань. Чи потрібно оплачувати листок непрацездатності, чи продовжувати відпустку, чи переносити її на інший строк. Потрібно робити перерахунок оплати відпустки через лікарняний чи ні. Відповіді на всі ці питання розглянемо по черзі.
5422

Облік відпусток

Роботодавець зобов’язаний вести облік відпусток, що надають працівникам. І хоча цю вимогу визначає стаття 10 Закону про відпустки, яка врегульовує порядок надання щорічних відпусток, все ж обліковувати потрібно всі види відпустки у розрізі працівників. Їх обліковує кадрова служба установи або спеціаліст, на якого покладені обов’язки з кадрового обліку, але не бухгалтер. Бухгалтер ні до оформлення відпусток, ні до їх обліку відношення немає.
4711