Допомога по вагітності і пологах: як і коли виплачувати

597

Запитання

Що врахувати установі, коли вона призначає застрахованій особі (працівниці) допомогу по вагітності і пологах?

Відповідь

Установа зобов’язана надавати і оплачувати застрахованим особам матеріальну допомогу, якщо настає страховий випадок (ст. 15 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 № 1105, далі — Закон № 1105).

Жінки отримують оплачувану відпустку у зв’язку з вагітністю та пологами на підставі медичного висновку тривалістю:

  • 70 к. дн. — до пологів;
  • 56 к. дн. — після дня пологів;
  • 70 к. дн. — після дня пологів, якщо жінка народила двох і більше дітей або пологи були ускладнені (ст. 17 Закону України «Про відпустки» від 15.11.1996 № 504/96-ВР)

Підставою для призначення допомоги по вагітності та пологах (далі — декретні виплати) є виданий у встановленому порядку листок непрацездатності (ст. 31 Закону № 1105).

Декретні виплати застрахованій особі ФСС:

  • надає — у формі матеріального забезпечення, яке компенсує втрату зарплати за період відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами;
  • виплачує — в повному обсязі за весь період відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами, незалежно від кількості днів її фактичного використання до пологів.

Якщо відпустку у зв’язку з вагітністю та пологами надають працівниці у період її тимчасової непрацездатності, видають окремі лікарняні листи, які оплачують у загальному порядку.

Якщо період відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами співпадає з відпусткою для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, декретні виплачують незалежно від допомоги по догляду за дитиною.

Рішення про призначення декретних приймає комісія/уповноважений із соцстрахування, призначена/обраний в установі (ст. 30 Закону № 1105).

Працівниця отримує декретні у розмірі 100% середньої заробітної плати (доходу), обчисленої у встановленому КМУ порядку, не залежно від страхового стажу.

Скачати зразок довідки про страховий стаж

Однак декретні виплати не повинні:

  • перевищувати розмір максимальної величини бази нарахування ЄСВ, з якої установа сплачувала страхові внески до ФСС;
  • бути меншою за розмір допомоги, обчислений із мінімальної зарплати, встановленої на час настання страхового випадку.

Установа має виплатити працівниці декретні в найближчий після її призначення строк, встановлений для виплати зарплати (ст. 32 Закону № 1105).

За інформацією Управління Держпраці у Полтавській області

Статичний блок для запитань-відповідей

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Страховий стаж: як обчислити і коли враховувати

Дані про страховий стаж потрібні бухгалтеру в низці випадків — при нарахуванні лікарняних, декретних, пенсій та інших соціальних виплат. У консультації пояснюємо, як дізнатися свій страховий стаж та які періоди до нього включати
65285

Доплати бюджетникам у 2025 році: види, порядок нарахування, приклади

Посадові оклади в бюджетних установах у 2025 році залишаються невисокими. Однак зарплату працівників можна збільшити за рахунок доплат, надбавок і премій. У матеріалі зібрано актуальну інформацію про стимулюючі та обов’язкові доплати, їхній розмір, порядок нарахування та приклади оформлення
53827

Листок непрацездатності 2025: новації та алгоритм роботи

У статті розглянули порядок оформлення листка непрацездатності у 2025 році: хто має право на отримання, як правильно заповнити бланк, які дані необхідні для електронного та паперового варіантів. Скористайтеся актуальним бланком листка непрацездатності та зразком заповнення, щоб пришвидшити оплату лікарняних.
86985

Довідка ОК-7 для оплати лікарняного: що це, де взяти і коли потрібна

Довідка ОК-7 — це офіційне підтвердження страхового стажу працівника. Вона необхідна, зокрема, для оплати лікарняного. У статті пояснимо, як отримати довідку з Пенсійного фонду, що містить форма ОК-7, коли та для чого її використовують.
102469

Як нараховують зарплату викладачам ЗВО у 2025 році: сітка, надбавки, погодинна оплата

Як викладачі закладів вищої освіти отримують зарплату у 2025 році? У статті ви знайдете оновлену тарифну сітку, інформацію про доплати, надбавки, погодинну оплату праці, а також приклади розрахунку заробітної плати для різних посад
308382