Допомога по вагітності і пологах: як і коли виплачувати
Запитання
Що врахувати установі, коли вона призначає застрахованій особі (працівниці) допомогу по вагітності і пологах?
Відповідь
Установа зобов’язана надавати і оплачувати застрахованим особам матеріальну допомогу, якщо настає страховий випадок (ст. 15 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 № 1105, далі — Закон № 1105).
Жінки отримують оплачувану відпустку у зв’язку з вагітністю та пологами на підставі медичного висновку тривалістю:
- 70 к. дн. — до пологів;
- 56 к. дн. — після дня пологів;
- 70 к. дн. — після дня пологів, якщо жінка народила двох і більше дітей або пологи були ускладнені (ст. 17 Закону України «Про відпустки» від 15.11.1996 № 504/96-ВР)
Підставою для призначення допомоги по вагітності та пологах (далі — декретні виплати) є виданий у встановленому порядку листок непрацездатності (ст. 31 Закону № 1105).
Декретні виплати застрахованій особі ФСС:
- надає — у формі матеріального забезпечення, яке компенсує втрату зарплати за період відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами;
- виплачує — в повному обсязі за весь період відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами, незалежно від кількості днів її фактичного використання до пологів.
Якщо відпустку у зв’язку з вагітністю та пологами надають працівниці у період її тимчасової непрацездатності, видають окремі лікарняні листи, які оплачують у загальному порядку.
Якщо період відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами співпадає з відпусткою для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, декретні виплачують незалежно від допомоги по догляду за дитиною.
Рішення про призначення декретних приймає комісія/уповноважений із соцстрахування, призначена/обраний в установі (ст. 30 Закону № 1105).
Працівниця отримує декретні у розмірі 100% середньої заробітної плати (доходу), обчисленої у встановленому КМУ порядку, не залежно від страхового стажу.
Скачати зразок довідки про страховий стаж
Однак декретні виплати не повинні:
- перевищувати розмір максимальної величини бази нарахування ЄСВ, з якої установа сплачувала страхові внески до ФСС;
- бути меншою за розмір допомоги, обчислений із мінімальної зарплати, встановленої на час настання страхового випадку.
Установа має виплатити працівниці декретні в найближчий після її призначення строк, встановлений для виплати зарплати (ст. 32 Закону № 1105).
За інформацією Управління Держпраці у Полтавській області