Допомога по вагітності і пологах: як і коли виплачувати

455

Запитання

Що врахувати установі, коли вона призначає застрахованій особі (працівниці) допомогу по вагітності і пологах?

Відповідь

Установа зобов’язана надавати і оплачувати застрахованим особам матеріальну допомогу, якщо настає страховий випадок (ст. 15 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 № 1105, далі — Закон № 1105).

Жінки отримують оплачувану відпустку у зв’язку з вагітністю та пологами на підставі медичного висновку тривалістю:

  • 70 к. дн. — до пологів;
  • 56 к. дн. — після дня пологів;
  • 70 к. дн. — після дня пологів, якщо жінка народила двох і більше дітей або пологи були ускладнені (ст. 17 Закону України «Про відпустки» від 15.11.1996 № 504/96-ВР)

Підставою для призначення допомоги по вагітності та пологах (далі — декретні виплати) є виданий у встановленому порядку листок непрацездатності (ст. 31 Закону № 1105).

Декретні виплати застрахованій особі ФСС:

  • надає — у формі матеріального забезпечення, яке компенсує втрату зарплати за період відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами;
  • виплачує — в повному обсязі за весь період відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами, незалежно від кількості днів її фактичного використання до пологів.

Якщо відпустку у зв’язку з вагітністю та пологами надають працівниці у період її тимчасової непрацездатності, видають окремі лікарняні листи, які оплачують у загальному порядку.

Якщо період відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами співпадає з відпусткою для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, декретні виплачують незалежно від допомоги по догляду за дитиною.

Рішення про призначення декретних приймає комісія/уповноважений із соцстрахування, призначена/обраний в установі (ст. 30 Закону № 1105).

Працівниця отримує декретні у розмірі 100% середньої заробітної плати (доходу), обчисленої у встановленому КМУ порядку, не залежно від страхового стажу.

Скачати зразок довідки про страховий стаж

Однак декретні виплати не повинні:

  • перевищувати розмір максимальної величини бази нарахування ЄСВ, з якої установа сплачувала страхові внески до ФСС;
  • бути меншою за розмір допомоги, обчислений із мінімальної зарплати, встановленої на час настання страхового випадку.

Установа має виплатити працівниці декретні в найближчий після її призначення строк, встановлений для виплати зарплати (ст. 32 Закону № 1105).

За інформацією Управління Держпраці у Полтавській області

передплата журнал для бухгалтерів

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Розрахунок компенсації за невикористану відпустку

Експерт допоможе розібратися, коли, кому та як надавати компенсацію за невикористані відпустки. На прикладах розберемося в особливостях розрахунку компенсації за невикористані відпустки, її нарахуванні та оподаткуванні
373952

Матеріальна допомога на поховання в бюджетних установах

Матеріальна допомога на поховання в бюджетних установах не виплачується за кошти державного чи місцевого бюджету. Це забороняє підпункт «б» пункту 4 постанови КМУ від 30.08.2002 № 1298. А от допомогу на поховання як страхову виплату виплачує роботодавець за рахунок коштів, отриманих від ПФУ, за умови надання потрібних документів про смерть працівника чи члена його сім’ї.
9849

Коли догана не завадить працівникові отримати премію

«Тобі догана! Будеш тепер без премії і матеріалки», – сказав керівник установи бухгалтерові. А все через те що бухгалтер вчасно не надав працівникам розрахункові листи про зарплату. Він захотів розібратися, чи правомірно його покарали. Сам не впорався, тож по допомогу звернувся до редакції. Чи справді через догану він втратить премію? Чи зможе отримати хоча б матеріалку? Експерт знає відповіді.
2502

Матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань: як надавати та зразок наказу

Матеріальна допомога, якої потребує працівник для вирішення соціально-побутових питань, має свої особливості надання та оподаткування. Після початку війни об’єктивних підстав для надання матеріальної допомоги, на жаль, побільшало
314130