Допомога по вагітності і пологах: як і коли виплачувати

304

Запитання

Що врахувати установі, коли вона призначає застрахованій особі (працівниці) допомогу по вагітності і пологах?

Відповідь

Установа зобов’язана надавати і оплачувати застрахованим особам матеріальну допомогу, якщо настає страховий випадок (ст. 15 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 № 1105, далі — Закон № 1105).

Жінки отримують оплачувану відпустку у зв’язку з вагітністю та пологами на підставі медичного висновку тривалістю:

  • 70 к. дн. — до пологів;
  • 56 к. дн. — після дня пологів;
  • 70 к. дн. — після дня пологів, якщо жінка народила двох і більше дітей або пологи були ускладнені (ст. 17 Закону України «Про відпустки» від 15.11.1996 № 504/96-ВР)

Підставою для призначення допомоги по вагітності та пологах (далі — декретні виплати) є виданий у встановленому порядку листок непрацездатності (ст. 31 Закону № 1105).

Декретні виплати застрахованій особі ФСС:

  • надає — у формі матеріального забезпечення, яке компенсує втрату зарплати за період відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами;
  • виплачує — в повному обсязі за весь період відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами, незалежно від кількості днів її фактичного використання до пологів.

Якщо відпустку у зв’язку з вагітністю та пологами надають працівниці у період її тимчасової непрацездатності, видають окремі лікарняні листи, які оплачують у загальному порядку.

Якщо період відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами співпадає з відпусткою для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, декретні виплачують незалежно від допомоги по догляду за дитиною.

Рішення про призначення декретних приймає комісія/уповноважений із соцстрахування, призначена/обраний в установі (ст. 30 Закону № 1105).

Працівниця отримує декретні у розмірі 100% середньої заробітної плати (доходу), обчисленої у встановленому КМУ порядку, не залежно від страхового стажу.

Скачати зразок довідки про страховий стаж

Однак декретні виплати не повинні:

  • перевищувати розмір максимальної величини бази нарахування ЄСВ, з якої установа сплачувала страхові внески до ФСС;
  • бути меншою за розмір допомоги, обчислений із мінімальної зарплати, встановленої на час настання страхового випадку.

Установа має виплатити працівниці декретні в найближчий після її призначення строк, встановлений для виплати зарплати (ст. 32 Закону № 1105).

За інформацією Управління Держпраці у Полтавській області

Центральна частина статичний блок 3

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Доплати педпрацівникам у 2024 році

Які доплати встановлені педагогам в 2024 році – з’ясуємо з експертом. Розміри, порядок та умови встановлення підвищень посадових окладів і доплат педпрацівникам у державних та комунальних закладах освіти – у матеріалі.
31983

Доплати бюджетникам – 2024

Посадові оклади в бюджетних установах нині не великі. Однак збільшити заробіток працівників дають змогу інші виплати, як-то доплати, надбавки, премії. Саме про стимулюючі доплати і надбавки в бюджетних установах 2024 поговоримо докладно.
28765

Е-лікарняний: інструкція для бухгалтера 2024

Що треба знати про терміни оформлення та виплати допомоги з тимчасової непрацездатності та з вагітності та пологів на основі е-лікарняних – ці та інші пов’язані питання у даному огляді про електронні листки непрацездатності.
22415