Як та кому оплачувати роботу в нічний час

723

Запитання

У якому розмірі оплачувати роботу у нічний час окремим працівникам бюджетної сфери?

Відповідь

Нічний час — це час з 22:00 до 06:00 год. (ст. 54 КЗпП).

Якщо графік виходу на роботу/графік змінності працівників передбачає роботу в нічний час, її тривалість включайте до тривалості роботи/зміни працівника.

Працівникам, які працюють в таких умовах, виплачуйте доплату за роботу в нічний час. Таку доплату нараховуйте за години, які працівник фактично відпрацював у нічний час.

Розмір доплати:

  • має установлювати генеральна, галузева/регіональна угода та колективний договір;
  • не може бути нижчим за 20 % тарифної ставки/окладу за кожну годину роботи в нічний час (ст. 108 КЗпП).

Якщо встановили розмір доплати у меншому розмірі чи не встановили взагалі, Держпраці накладе штраф у розмірі 10 мінімальних зарплат за кожного працівника, якому не надаєте виплати, що йому належать (ч. 4 ст. 265 КЗпП).

Коли розмір оплати праці встановлює Генеральна угода, розмір доплати за роботу в нічний час становить 35% годинної тарифної ставки/посадового окладу за кожну годину роботи в цей час.

Деяким працівникам бюджетної сфери доплата за роботу в нічний час за кожну годину роботи складає:

  • до 40 % посадового окладу/ставки зарплати, якщо законодавство не встановлює більший розмір — працівникам з оплатою за ЄТС (п.п. «б» п.п. 3 п. 3 постанови «Про оплату праці працівників на основі Єдиної тарифної сітки розрядів і коефіцієнтів з оплати праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери», затвердженої КМУ від 30.08.2002 № 1298).
  • 40% посадового окладу/ставки зарплати — працівникам, які працюють у закладах освіти (п.п. «б» п.п. 3 п. 4 наказу «Про впорядкування умов оплати праці та затвердження схем тарифних розрядів працівників навчальних закладів, установ освіти та наукових установ» який МОН видав від 26.09.2005 № 557);
  • 35% годинної тарифної ставки/посадового окладу за кожну годину роботи в нічний час — працівникам закладів охорони здоров’я, у т. ч. водіям санітарних автомобілів, які є в штаті автотранспортних підприємств та інших організацій, яких залучають до роботи в нічний час;
  • 50% годинної тарифної ставки/посадового окладу — працівникам, які надають екстрену, швидку та невідкладну меддопомогу, зокрема, водіям санітарних автомобілів швидкої, невідкладної медичної допомоги, у штаті автотранспортних підприємств та інших організацій, а також тим, хто працює у відділеннях/палатах анестезіології та інтенсивної терапії для новонароджених дітей, у пологових/акушерських відділеннях (пп. 3.2.1 та 3.2.2. Умов оплати праці працівників закладів охорони здоров’я та установ соціального захисту населення, затверджені спільним наказом Мінпраці та МОЗ від 05.10.2005 № 308/519).

Доплату за роботу у нічний час проводьте за підсумками кожного місяця незалежно від облікового періоду.

За інформацією Управління Держпраці у Кіровоградській області

Статичний блок для запитань-відповідей

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Страховий стаж: як обчислити і коли враховувати

Дані про страховий стаж потрібні бухгалтеру в низці випадків — при нарахуванні лікарняних, декретних, пенсій та інших соціальних виплат. У консультації пояснюємо, як дізнатися свій страховий стаж та які періоди до нього включати
65279

Доплати бюджетникам у 2025 році: види, порядок нарахування, приклади

Посадові оклади в бюджетних установах у 2025 році залишаються невисокими. Однак зарплату працівників можна збільшити за рахунок доплат, надбавок і премій. У матеріалі зібрано актуальну інформацію про стимулюючі та обов’язкові доплати, їхній розмір, порядок нарахування та приклади оформлення
53822

Листок непрацездатності 2025: новації та алгоритм роботи

У статті розглянули порядок оформлення листка непрацездатності у 2025 році: хто має право на отримання, як правильно заповнити бланк, які дані необхідні для електронного та паперового варіантів. Скористайтеся актуальним бланком листка непрацездатності та зразком заповнення, щоб пришвидшити оплату лікарняних.
86982

Довідка ОК-7 для оплати лікарняного: що це, де взяти і коли потрібна

Довідка ОК-7 — це офіційне підтвердження страхового стажу працівника. Вона необхідна, зокрема, для оплати лікарняного. У статті пояснимо, як отримати довідку з Пенсійного фонду, що містить форма ОК-7, коли та для чого її використовують.
102468

Як нараховують зарплату викладачам ЗВО у 2025 році: сітка, надбавки, погодинна оплата

Як викладачі закладів вищої освіти отримують зарплату у 2025 році? У статті ви знайдете оновлену тарифну сітку, інформацію про доплати, надбавки, погодинну оплату праці, а також приклади розрахунку заробітної плати для різних посад
308376