Робота в умовах неповного робочого тижня: як розрахувати відпускні

664

Запитання

Аби зекономити бюджетні кошти, працівники установи, за наказом керівника працювали з січня по лютий 2019 року неповний робочий тиждень (п’ятниця — неробочий день). Працівник іде у відпустку з 10 жовтня 2019 року на 24 календарних дні. Його заробітна плата за період з 1 жовтня 2018 року по 30 вересня 2019 року становила 65 800 грн. Як правильно розрахувати працівнику суму відпускних?

Відповідь

Розраховувати середню заробітну плату працівникам треба відповідно до Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.02.1995 № 100 (далі — Порядок № 100).

⚠️ Каверзні відпускні: шість запитань на професійність ➤➤➤

Виплати за час відпусток або компенсацію за невикористані відпустки нараховуйте так: розділіть сумарний заробіток за останні перед відпусткою 12 місяців на відповідну кількість календарних днів року за винятком святкових і неробочих днів, установлених законодавством. Одержаний результат множте на число календарних днів відпустки (п. 7 Порядку № 100).

Утім, час, протягом якого працівники згідно із законодавством або з інших поважних причин не працювали і за ними не зберігався заробіток або зберігався частково, виключають із розрахункового періоду (абз. 6 п. 2 Порядку № 100). Мінсоцполітики у своєму роз’ясненні від 25.05.2009 № 294/13/84-09 підкреслило, що зазначена норма стосується, зокрема, випадків, коли працівники з незалежних від них причин працювали неповний робочий тиждень.

Наприклад, наказом по підприємству працівників перевели на роботу на умовах неповного робочого тижня у зв’язку з тим, що установа не могла забезпечити їх роботою на робочий тиждень нормальної тривалості.

Робота в умовах неповного робочого тижня: як розрахувати відпускні
ТАРАС ШАРИЙ,керівник Об’єднаної редакції Експертус Головбух, ACCA DipIFR (rus)

Отже, якщо працівник з незалежних від нього причин працював у режимі неповного робочого тижня, аби обчислити середньоденну заробітну плату для оплати його щорічної відпустки, поділіть сумарний заробіток за останні перед відпусткою 12 місяців на відповідну кількість календарних днів року. Цю кількість календарних днів зменште на кількість святкових і неробочих днів, встановлених законодавством, а також на кількість робочих днів, протягом яких працівник не працював при неповному робочому тижні (простої). Результат помножте на число календарних днів відпустки.

У наведеній ситуації розрахунковим періодом для працівника є період з 1 жовтня 2018 року по 30 вересня 2019 року. За січень — лютий 2019 року через те, що установили неповний робочий тиждень, працівник не відпрацював в установі 8 календарних днів. Кількість календарних днів у розрахунковому періоді для визначення середньоденної заробітної плати становитиме —

346 календарних днів (365 к. дн. — 11 святкових та неробочих дн. — 8 к. дн.).

Середньоденна заробітна плата працівника дорівнюватиме —

190,17 грн. (65 800,00 грн. ÷ 346 к. дн.), а сума відпускних становитиме 4564,08 грн. (190,17 грн. × 24 к. дн.).

Зауважимо, якщо працівник працює на умовах неповного робочого тижня за власним бажанням (наприклад, у зв’язку із сімейними обставинами), середню заробітну плату для оплати часу відпусток розраховуйте на загальних підставах.

акція на передплату журналів для бухгалтерів

Скористайтеся гарною нагодою та отримайте знижки на передплату на журнали «Головбух Бюджет» та «Головбух Праця та Зарплата»!

Замовляйте в редакції за номером 0 800 21 12 20

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Матеріальна допомога на оздоровлення: про головне

Матеріальна допомога на оздоровлення працівникам бюджетних установ зберігається й у 2024 році. Хто має право на таку матеріальну допомогу, як її оформити, розрахувати й оподаткувати – у цьому огляді.
264614

Відпустка без збереження заробітної плати

Бувають обставини, коли відпустка без збереження заробітної плати – інколи єдиний вихід для працівника та роботодавця. Розглянемо, кому надається відпустка без збереження заробітної плати під час воєнного стану та якої тривалості.
86875