Робота в умовах неповного робочого тижня: як розрахувати відпускні

805

Запитання

Аби зекономити бюджетні кошти, працівники установи, за наказом керівника працювали з січня по лютий 2019 року неповний робочий тиждень (п’ятниця — неробочий день). Працівник іде у відпустку з 10 жовтня 2019 року на 24 календарних дні. Його заробітна плата за період з 1 жовтня 2018 року по 30 вересня 2019 року становила 65 800 грн. Як правильно розрахувати працівнику суму відпускних?

Відповідь

Розраховувати середню заробітну плату працівникам треба відповідно до Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.02.1995 № 100 (далі — Порядок № 100).

⚠️ Каверзні відпускні: шість запитань на професійність ➤➤➤

Виплати за час відпусток або компенсацію за невикористані відпустки нараховуйте так: розділіть сумарний заробіток за останні перед відпусткою 12 місяців на відповідну кількість календарних днів року за винятком святкових і неробочих днів, установлених законодавством. Одержаний результат множте на число календарних днів відпустки (п. 7 Порядку № 100).

Утім, час, протягом якого працівники згідно із законодавством або з інших поважних причин не працювали і за ними не зберігався заробіток або зберігався частково, виключають із розрахункового періоду (абз. 6 п. 2 Порядку № 100). Мінсоцполітики у своєму роз’ясненні від 25.05.2009 № 294/13/84-09 підкреслило, що зазначена норма стосується, зокрема, випадків, коли працівники з незалежних від них причин працювали неповний робочий тиждень.

Наприклад, наказом по підприємству працівників перевели на роботу на умовах неповного робочого тижня у зв’язку з тим, що установа не могла забезпечити їх роботою на робочий тиждень нормальної тривалості.

Робота в умовах неповного робочого тижня: як розрахувати відпускні
ТАРАС ШАРИЙ,керівник Об’єднаної редакції Експертус Головбух, ACCA DipIFR (rus)

Отже, якщо працівник з незалежних від нього причин працював у режимі неповного робочого тижня, аби обчислити середньоденну заробітну плату для оплати його щорічної відпустки, поділіть сумарний заробіток за останні перед відпусткою 12 місяців на відповідну кількість календарних днів року. Цю кількість календарних днів зменште на кількість святкових і неробочих днів, встановлених законодавством, а також на кількість робочих днів, протягом яких працівник не працював при неповному робочому тижні (простої). Результат помножте на число календарних днів відпустки.

У наведеній ситуації розрахунковим періодом для працівника є період з 1 жовтня 2018 року по 30 вересня 2019 року. За січень — лютий 2019 року через те, що установили неповний робочий тиждень, працівник не відпрацював в установі 8 календарних днів. Кількість календарних днів у розрахунковому періоді для визначення середньоденної заробітної плати становитиме —

346 календарних днів (365 к. дн. — 11 святкових та неробочих дн. — 8 к. дн.).

Середньоденна заробітна плата працівника дорівнюватиме —

190,17 грн. (65 800,00 грн. ÷ 346 к. дн.), а сума відпускних становитиме 4564,08 грн. (190,17 грн. × 24 к. дн.).

Зауважимо, якщо працівник працює на умовах неповного робочого тижня за власним бажанням (наприклад, у зв’язку із сімейними обставинами), середню заробітну плату для оплати часу відпусток розраховуйте на загальних підставах.

передплата журнал для бухгалтерів

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Щорічні додаткові відпустки 2025

Окрім основної відпустки чимало бюджетників мають додаткові відпустки. Одним з різновидом таких відпусток є щорічні додаткові відпустки, наприклад за вислугу років. Які правила їхнього надання, чим щорічні додаткові відпустки відрізняються від щорічних основних відпусток та інших додаткових відпусток – у цьому огляді
48845

Розрахунок при звільненні – приклади

Розрахунок при звільненні: ► компенсація відпусток ►вихідна допомога ►оподаткування розрахунку ►аліменти у виплаті розрахункових при звільненні ► приклади на 2024 та 2025 роки
162579

Розрахунок середньої заробітної плати – експертні приклади на 2024 та 2025 рік

Розрахунок середньої зарплати потрібен для відпускних, відрядження, вихідної та матеріальної допомоги, декретних та лікарняних. Переконатися, що всі розрахунки проведені правильно, допоможуть наші приклади
266888

Розрахунок відпускних на прикладах

Тримайте алгоритм нарахування відпускних для виплати працівникові. Розглянемо, що потрібно врахувати бухгалтеру, аби провести розрахунок відпускних у 2024 та 2025 роках з урахуванням останніх змін у правилах розрахунку середньої зарплати та обставин воєнного стану.
320188

Розрахунок компенсації за невикористану відпустку

Експерт допоможе розібратися, коли, кому та як надавати компенсацію за невикористані відпустки. На прикладах розберемося в особливостях розрахунку компенсації за невикористані відпустки, її нарахуванні та оподаткуванні
383107