Чи потрібно виплачувати працівнику вихідну допомогу, якщо за умовами колективного договору така допомога не передбачена?
Запитання
Працівник попередив про звільнення з роботи через порушення керівником установи умов колективного договору. Законодавством у такій ситуації передбачено виплату вихідної допомоги. Чи зобов’язаний керівник установи виплатити працівнику вихідну допомогу, якщо за умовами колективного договору така допомога не передбачена?
Відповідь

- Чи виплачувати матеріальну допомогу сезонним працівникам?
- Чи повертає працівник допомогу в разі звільнення?
- Чи можна отримати дві допомоги за рік?
- Чи можна надати допомогу за попередній робочий рік?
- Чи впливає стаж роботи на надання допомоги?
- Чи можна виплатити допомогу працівнику, який звільняється?
- Чи включати допомогу в розрахунок відпускних?
Так, зобов’язаний. Пояснимо чому.
Працівник має право у визначений ним строк розірвати трудовий договір за власним бажанням, якщо керівник установи не дотримується законодавства про працю, не виконує умов колективного чи трудового договору (ч. 3 ст. 38 Кодексу законів про працю України (КЗпП)).
Зауважимо, що в разі припинення трудового договору на підставі статті 38 КЗпП внаслідок порушення керівником установи законодавства про працю, колективного чи трудового договору працівнику мають виплатити вихідну допомогу у розмірі, передбаченому колективним договором, але не менше тримісячного середнього заробітку (ст. 44 КЗпП).
Отже, якщо колективним договором установи не передбачено виплати вихідної допомоги працівникам у разі припинення трудового договору внаслідок порушення керівником установи умов колективного договору, потрібно керуватися нормами трудового законодавства, а саме статтею 44 КЗпП.