Прийняли працівника на роботу і не повідомили ДПС. Чи буде штраф

416

Запитання

Установа не повідомила ДПС про те, що прийняла працівника на роботу. Чим це загрожує?

Відповідь

Штрафом. Для установи — за статтею 265 КЗпП, а для винної посадової особи — за статтею 41 КпАП. Розмір санкцій залежить від того, чи вважати неповідомлення ДПС неукладенням трудового договору.

Позиція Держпраці та судів з цього питання різниться.

Перевірка оформлення трудових відносин — які документи вимагатимуть податківці

Держпраці в листі від 03.08.2015 № 1364/24/21/01/2298-15 роз’яснює, що повідомлення ДПС про прийняття працівника на роботу є частиною укладання трудового договору. Він складається із наказу, повідомлення ДПС та її територіальних органів. Отже, штраф за неповідомлення ДПС становитиме 30 мінімальних зарплат за кожного працівника, щодо якого скоїли порушення (абз. 2 ч. 2 ст. 265 КЗпП).

Суди дотримують іншої думки. Наприклад, Тернопільський міськрайонний суд у постанові у справі № 607/2619/16-п від 29.03.2016 визначив, що укладення трудового договору та повідомлення ДПС про прийняття працівника на роботу — дві самостійні обставини. Їх не можна вважати частиною одна одної.

Апеляційний суд Кіровоградської області в постанові у справі № 404/2115/16-п від 27.05.2016 вважає, що неповідомлення до початку роботи працівника про прийняття його на роботу органу ДПС не свідчить про те, що працівник та роботодавець не оформили трудового договору. Законодавець не пов’язує чинність трудового договору із наявністю відповідного повідомлення«.

Отже, підприємство має шанс виграти справу, якщо керівник оскаржить у суді штраф в 30 МЗП.

Але це не означає, що штрафу не буде взагалі. Стаття 265 КЗпП містить універсальну санкцію за «порушення інших вимог трудового законодавства» — одну МЗП (абз. 8 ч. 2).

Така ж сама аргументація підійде і для статті 41 КпАП. Замість штрафу у 17 000 грн за частиною третьою «фактичний допуск працівника до роботи без оформлення трудового договору» посадова особа може відбутися штрафом у 1700 грн за частиною першою «інші порушення вимог законодавства про працю».

Центральна частина статичний блок 3

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Цивільно-правовий договір з працівником – зразок

Поговоримо про ЦПД договір – визначення, лікарняні, ЄСВ, термін дії, а також небезпечні формулювання, що можуть призвести до штрафів. Розглянемо, що краще: трудовий або цивільно-правовий договір, приклади оподаткування. Наводимо зразок договору.
290606

Наказ про прийняття на роботу – оформлення на прикладі водія

Як оформити трудові відносини та оформити наказ про прийняття на роботу. Коли відмовити в оформленні трудового договору, а коли встановити стажування та випробування – дивимось на прикладі інструкції, як прийняти на роботу водія.
9238

Неоформлення трудових відносин: розмір штрафів

Перевірки Держпраці та острахи бухгалтера та керівника в першу чергу пов’язані зі значними фінансовими штрафами. І навіть якщо все ніби гаразд і неоформлених працівників в установі немає, – ризик заробити штраф за неоформлення трудових відносин за наявності цивільно-правових договорів існує. Які вони штрафи нинішні?
12414