Правила внутрішнього службового розпорядку для працівників держорганів, які не є держслужбовцями

1010

Запитання

НАДС наказом від 03.03.2016 № 50 затвердило Типові правила внутрішнього службового розпорядку, дія яких поширюється лише на держслужбовців. На їх підставі розробили Правила внутрішнього службового розпорядку державних службовців апарату місцевої державної адміністрації. Чи складати правила внутрішнього службового розпорядку для інших категорій працівників апарату — керівних працівників, на яких не поширюється дія Закону про держслужбу; працівників, які виконують функції з обслуговування?

Відповідь

Державні службовці зобов’язані дотримувати службової дисципліни, зокрема Правил внутрішнього службового розпорядку (далі — ПВСР; п. 1 ч. 1 ст. 61 Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-VIII, далі — Закон № 889).

Посадові оклади працівників держорганів, які виконують функції з обслуговування

До початку роботи за укладеним трудовим договором роботодавець зобов’язаний ознайомити працівника з Правилами внутрішнього трудового розпорядку (далі — ПВТР, п. 2 ч. 1 ст. 29 КЗпП). Працівники державного органу, на яких не поширюється дія Закону № 889, зобов’язані додержувати трудової дисципліни, зокрема ПВТР (ст. 139 КЗпП). Тому в державному органі має бути локальний нормативний акт, який регулює трудовий розпорядок цих працівників.

Хоча означені локальні акти відрізняються назвами, їх зміст та порядок затвердження аналогічні. Зміст та порядок затвердження ПВСР визначає стаття 47 Закону № 889. Порядок затвердження ПВТР визначає стаття 142 КЗпП:

ПВСРПВТР

затверджують загальні збори (конференція) державних службовців державного органу за поданням керівника державної служби і виборного органу первинної профспілкової організації (за наявності) на основі типових правил (ч. 2 ст. 47 Закону № 889)

затверджує трудовий колектив за поданням власника або уповноваженого ним органу і виборного органу первинної профспілкової організації (профспілкового представника) на основі типових правил (ч. 1 ст. 142 КЗпП)

Нацдержслужба наказом від 03.03.2016 № 50 затвердила Типові ПВСР.

Типових ПВТР, що відповідали б реаліям часу й потребам сторін трудових відносин, наразі не затвердили. Ми й досі керуємося Типовими ПВТР для робітників та службовців підприємств, установ, організацій, затвердженими постановою Держкомпраці СРСР від 20.07.1984 № 213, які діють у частині, що не суперечить законодавству України.

Закон № 889 не забороняє доповнювати ПВСР іншими положеннями, що не суперечать Закону № 889 та іншим актам законодавства (п. 9 ч. 1 ст. 47 Закону № 889).

Тож не потрібно затверджувати в державному органі два окремих локальних акта: ПВСР та ПВТР.

Коли готуєте проєкт ПВСР державного органу, доповніть його нормами для працівників, на яких не поширюється дія Закону № 889. Ці норми мають узгоджуватися із законодавством про працю. Затвердіть локальний акт на загальних зборах чи конференції трудового колективу, на яких мають бути присутні як держслужбовці, так і працівники патронатної служби, працівники, що виконують функції з обслуговування державного органу, та робітники, які обслуговують держорган.

Позицію редакції підтверджує аналіз ПВСР державних органів, зокрема Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, та Адміністрації Президента України.

передплата журнал для бухгалтерів

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Бронювання працівників – зміни з 01.12.2024

15 листопада Уряд оновив критерії бронювання та критерії для отримання критичності. Бронювання працівників підприємств із 1 грудня здійснюватимуть через Дію. Моніторинг підприємств та організацій здійснюватимуть щомісяця на відповідність всім критеріям критичності. Детальніше про зміни — у статті.
14181

Матеріальна допомога на поховання в бюджетних установах

Матеріальна допомога на поховання в бюджетних установах не виплачується за кошти державного чи місцевого бюджету. Це забороняє підпункт «б» пункту 4 постанови КМУ від 30.08.2002 № 1298. А от допомогу на поховання як страхову виплату виплачує роботодавець за рахунок коштів, отриманих від ПФУ, за умови надання потрібних документів про смерть працівника чи члена його сім’ї.
9848

Гнучкий режим роботи

Гнучкий графік робочого часу може бути як тимчасовим, так і на постійній основі. Які особливості такого трудового розпорядку, як запровадити гнучкий режим роботи та вести облік робочого часу. Ці та інші пов’язані питання – у консультації.
12981