Як оподатковувати ПДФО матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань

723

Запитання

Прибиральниця написала заяву на матеріальну допомогу у зв’язку із сімейними обставинами. На підставі заяви керівник установи видав наказ про виплату їй матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань. Згідно із колективним договором така матеріальна допомога не є систематичною, а носить разовий характер. Як її оподатковувати ПДФО?

Відповідь

Зразок наказу про надання матеріальної допомоги

Якщо виплата матеріальної допомоги має систематичний характер і таку допомогу надають всім або більшості працівників (приміром, допомога на оздоровлення) і її виплату передбачає колективний договір, то суму такої матеріальної допомоги включають до загального місячного оподатковуваного доходу платника податку і оподатковують ПДФО за ставкою 18%.

Аби встановити, чи належить разова матеріальна допомога до оподатковуваного доходу чи ні, спершу потрібно визначити її вид. Податковий кодекс України (ПК) поділяє матеріальну допомогу на цільову та нецільову. Цільовою є матеріальна допомога, яку надають під визначені умови та напрями її використання (приміром, на лікування). Витрату цільової матеріальної допомоги слід обов’язково підтверджувати відповідними документами. Нецільовою є допомога, яку надають без встановлення таких умов або напрямів. Отже, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань є нецільовою. Якщо роботодавець надає окремим працівникам нецільову матеріальну допомогу за їхніми заявами у зв’язку з особистими обставинами і ця допомога носить разовий характер, наприклад, на вирішення соціально-побутових потреб, то її оподаткування регулює пункт 170.7 ст. 170 ПК.

Не входить до оподатковуваного доходу сума нецільової благодійної допомоги, у тому числі матеріальної, яку надають працівнику сукупно у розмірі, що не перевищує суми граничного розміру доходу, встановленого на 1 січня такого року, тобто у 2020 році — 2940 грн (абз. 1 пп. 170.7. ПК).

Суму допомоги, що перевищує вказаний розмір, включайте до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу працівника і оподатковуйте ПДФО за ставкою 18% (пп. 164.2.20 ПК).

Статичний блок для запитань-відповідей

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Страховий стаж: як обчислити і коли враховувати

Дані про страховий стаж потрібні бухгалтеру в низці випадків — при нарахуванні лікарняних, декретних, пенсій та інших соціальних виплат. У консультації пояснюємо, як дізнатися свій страховий стаж та які періоди до нього включати
65705

Матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань: як надавати та зразок наказу

Матеріальна допомога, якої потребує працівник для вирішення соціально-побутових питань, має свої особливості надання та оподаткування. Після початку війни об’єктивних підстав для надання матеріальної допомоги, на жаль, побільшало
390813

Наказ про надання матеріальної допомоги: як заповнити правильно

Перед тим як надати працівникові матеріальну допомогу, необхідно оформити відповідні документи, зокрема, наказ про надання матеріальної допомоги. Дізнайтеся, як правильно заповнити наказ про надання матеріальної допомоги: на оздоровлення, у зв’язку з сімейними обставинами, на лікування, на оздоровлення дітей, на поховання
153742

Матеріальна допомога на оздоровлення: нарахування та оподаткування

Що таке матеріальна допомога на оздоровлення та кому вона виплачується, як нараховується та оподатковується матеріальна допомога на оздоровлення, а також зразки документів для надання матеріальної допомоги на оздоровлення
417056

Матеріальна допомога на поховання в бюджетних установах

Матеріальна допомога на поховання в бюджетних установах не виплачується за кошти державного чи місцевого бюджету. Це забороняє підпункт «б» пункту 4 постанови КМУ від 30.08.2002 № 1298. А от допомогу на поховання як страхову виплату виплачує роботодавець за рахунок коштів, отриманих від ПФУ, за умови надання потрібних документів про смерть працівника чи члена його сім’ї.
16573