Як оподатковувати ПДФО матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань

460

Запитання

Прибиральниця написала заяву на матеріальну допомогу у зв’язку із сімейними обставинами. На підставі заяви керівник установи видав наказ про виплату їй матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань. Згідно із колективним договором така матеріальна допомога не є систематичною, а носить разовий характер. Як її оподатковувати ПДФО?

Відповідь

Зразок наказу про надання матеріальної допомоги

Якщо виплата матеріальної допомоги має систематичний характер і таку допомогу надають всім або більшості працівників (приміром, допомога на оздоровлення) і її виплату передбачає колективний договір, то суму такої матеріальної допомоги включають до загального місячного оподатковуваного доходу платника податку і оподатковують ПДФО за ставкою 18%.

Аби встановити, чи належить разова матеріальна допомога до оподатковуваного доходу чи ні, спершу потрібно визначити її вид. Податковий кодекс України (ПК) поділяє матеріальну допомогу на цільову та нецільову. Цільовою є матеріальна допомога, яку надають під визначені умови та напрями її використання (приміром, на лікування). Витрату цільової матеріальної допомоги слід обов’язково підтверджувати відповідними документами. Нецільовою є допомога, яку надають без встановлення таких умов або напрямів. Отже, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань є нецільовою. Якщо роботодавець надає окремим працівникам нецільову матеріальну допомогу за їхніми заявами у зв’язку з особистими обставинами і ця допомога носить разовий характер, наприклад, на вирішення соціально-побутових потреб, то її оподаткування регулює пункт 170.7 ст. 170 ПК.

Не входить до оподатковуваного доходу сума нецільової благодійної допомоги, у тому числі матеріальної, яку надають працівнику сукупно у розмірі, що не перевищує суми граничного розміру доходу, встановленого на 1 січня такого року, тобто у 2020 році — 2940 грн (абз. 1 пп. 170.7. ПК).

Суму допомоги, що перевищує вказаний розмір, включайте до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу працівника і оподатковуйте ПДФО за ставкою 18% (пп. 164.2.20 ПК).

акція на передплату журналів для бухгалтерів

Скористайтеся гарною нагодою та отримайте знижки на передплату на журнали «Головбух Бюджет» та «Головбух Праця та Зарплата»!

Замовляйте в редакції за номером 0 800 21 12 20

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Матеріальна допомога на оздоровлення: про головне

Матеріальна допомога на оздоровлення працівникам бюджетних установ зберігається й у 2024 році. Хто має право на таку матеріальну допомогу, як її оформити, розрахувати й оподаткувати – у цьому огляді.
263455

Виплата матеріальної допомоги на оздоровлення державним службовцям

Допомога на оздоровлення є додатковим бонусом для тих, хто працює в бюджетній сфері. Умови її виплати в кожній галузі різняться. Має свої особливості і виплата допомоги на оздоровлення державним службовцям.
72076

Розрахунок грошової допомоги при виході у відпустку

Які виплати, надбавки та доплати включати у розрахунок матеріальної допомоги на оздоровлення. Розрахунок грошової допомоги держслужбовцям та іншим бюджетникам при виході у відпустку – тема даної консультації.
23455