Чи виплачувати вихідну допомогу звільненому працівнику

464

Запитання

В установі відбулися зміни в організації виробництва і праці. За два місяці працівника попередили про встановлення йому неповного робочого дня. Він не погодився на зміну істотних умов праці і відмовився працювати далі. Через місяць працівник знайшов нову роботу і вирішив звільнитися. Чи може він звільнитися раніше і чи зобов’язана установа виплатити йому вихідну допомогу?

Відповідь

Так, може. Пояснимо чому.

Законодавство гарантує працівникам належну оплату праці. Керівник установи не має права в односторонньому порядку приймати рішення, що погіршують умови, встановлені законодавством, угодами, колективними договорами (ч. 4 ст. 97 КЗпП).

Утім, у зв’язку зі змінами в організації виробництва і праці допускається зміна істотних умов праці, до яких відноситься, зокрема, і встановлення працівнику неповного робочого дня (ч. 3 ст. 32 КЗпП). Ця норма передбачає, що про зміну таких істотних умов працівника потрібно повідомити не пізніше ніж за два місяці до того, як їх запровадять. Щоб мати письмове підтвердження такого повідомлення, візьміть у працівника розписку.

Якщо працівник згоден на зміну істотних умов праці, керівник установи може встановити йому неповний робочий день на підставі наказу. Двомісячний строк попередження не можна скорочувати за угодою сторін (ст. 9 КЗпП).

А якщо ж колишні істотні умови праці неможливо зберегти і працівник не згоден продовжувати роботу в нових умовах, то згідно з частиною 4 статті 32 КЗпП трудовий договір припиняють за пунктом 6 частини 1 статті 36 КЗпП. За таких умов працівника звільняють з виплатою вихідної допомоги в розмірі не менше середньомісячного заробітку.

Працівник може відмовитися продовжувати роботу в будь-який час протягом двомісячного строку, після того як отримав попередження про те, що йому встановили неповний робочий день. Але все одно його потрібно звільняти відповідно до пункту 6 частини 1 статті 36 КЗпП і виплачувати вихідну допомогу.

Чи виплачувати вихідну допомогу звільненому працівнику
Людмила Кравченко,керівник експертної групи Експертус Головбух
Перевірте, чи правильно ви оплачуєте працівникам роботу у святкові і вихідні дні

Статичний блок для запитань-відповідей

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Компенсація за невикористану відпустку: розрахунок 2025

Експерт допоможе розібратися, коли, кому та як надавати компенсацію за невикористані відпустки. На прикладах розберемося в особливостях розрахунку компенсації за невикористані відпустки, її нарахуванні та оподаткуванні
422103

Наказ про надання матеріальної допомоги: як заповнити правильно

Перед тим як надати працівникові матеріальну допомогу, необхідно оформити відповідні документи, зокрема, наказ про надання матеріальної допомоги. Дізнайтеся, як правильно заповнити наказ про надання матеріальної допомоги: на оздоровлення, у зв’язку з сімейними обставинами, на лікування, на оздоровлення дітей, на поховання
149397

Авансовий звіт у 2025 році: бланк та приклад заповнення

Для бухгалтера звична практика – видати працівникам аванс на відрядження, отримати від них авансові звіти, відшкодувати витрати за час поїздки. Та чи певний бухгалтер, що працівник подав авансовий звіт правильно? Надаємо бланк та приклад заповнення.
236827

Оплата надурочних при остаточному розрахунку

Оплата надурочних при звільнені потребує розрахування середньомісячних годин та годинної ставки. Експерт підкаже як розрахувати середньомісячну кількість годин за обліковий період та годинну ставку для оплати надурочних
14427

Як здійснити розрахунок заробітної плати старости: приклади

Староста — важлива посада в сучасних органах місцевого самоврядування. Як розрахувати зарплату старости. Який староста має посадовий оклад, доплати й надбавки, оздоровчі, матеріальну допомогу. Все закріплено на прикладі, що містить і бухгалтерські проведення
24211