Чи виплачувати вихідну допомогу звільненому працівнику

282

Запитання

В установі відбулися зміни в організації виробництва і праці. За два місяці працівника попередили про встановлення йому неповного робочого дня. Він не погодився на зміну істотних умов праці і відмовився працювати далі. Через місяць працівник знайшов нову роботу і вирішив звільнитися. Чи може він звільнитися раніше і чи зобов’язана установа виплатити йому вихідну допомогу?

Відповідь

Так, може. Пояснимо чому.

Законодавство гарантує працівникам належну оплату праці. Керівник установи не має права в односторонньому порядку приймати рішення, що погіршують умови, встановлені законодавством, угодами, колективними договорами (ч. 4 ст. 97 КЗпП).

Утім, у зв’язку зі змінами в організації виробництва і праці допускається зміна істотних умов праці, до яких відноситься, зокрема, і встановлення працівнику неповного робочого дня (ч. 3 ст. 32 КЗпП). Ця норма передбачає, що про зміну таких істотних умов працівника потрібно повідомити не пізніше ніж за два місяці до того, як їх запровадять. Щоб мати письмове підтвердження такого повідомлення, візьміть у працівника розписку.

Якщо працівник згоден на зміну істотних умов праці, керівник установи може встановити йому неповний робочий день на підставі наказу. Двомісячний строк попередження не можна скорочувати за угодою сторін (ст. 9 КЗпП).

А якщо ж колишні істотні умови праці неможливо зберегти і працівник не згоден продовжувати роботу в нових умовах, то згідно з частиною 4 статті 32 КЗпП трудовий договір припиняють за пунктом 6 частини 1 статті 36 КЗпП. За таких умов працівника звільняють з виплатою вихідної допомоги в розмірі не менше середньомісячного заробітку.

Працівник може відмовитися продовжувати роботу в будь-який час протягом двомісячного строку, після того як отримав попередження про те, що йому встановили неповний робочий день. Але все одно його потрібно звільняти відповідно до пункту 6 частини 1 статті 36 КЗпП і виплачувати вихідну допомогу.

Чи виплачувати вихідну допомогу звільненому працівнику
Людмила Кравченко,керівник експертної групи Експертус Головбух
Перевірте, чи правильно ви оплачуєте працівникам роботу у святкові і вихідні дні

меми про бухгалтерів

Працюйте, відпочивайте й не забувайте, що поки ціни у відпустці – працюють знижки на передплату е-журналів «Головбух Бюджет» та «Головбух Праця та Зарплата».

Поспішайте – даруємо 2000 грн на передплату.

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Розрахунок середньої заробітної плати – експертні приклади на 2024 рік

Розрахунок середньої заробітної плати потрібен для відпускних, відрядження, вихідної та матеріальної допомоги, декретних та лікарняних. Переконатися, що всі розрахунки проведені правильно, допоможуть наші приклади.
237455

Відрядження в бюджетних установах: оформлення та оплата

Відрядження оплачуються відповідно до умов колективного чи трудового договору. Про останні зміни в оплаті відряджень у бюджетних установах. Про порядок оформлення й оплати відряджень, з прикладами розрахунків – у цьому огляді.
153068

Індексація зарплати 2024

У 2024 році відновлена індексація зарплати. Які правила для нарахування індексації у 2024 році, як індексувати зарплату протягом 2024 року, якщо оклад змінюється та якщо не змінювався – дивиться приклади та пояснення від експерта.
47063

Зарплата працівників вищої освіти 2024

Зарплата викладачів 2024: тарифна сітка на 2024 рік з окладами працівників освіти ➤ інші схеми посадових окладів викладачів ➤ доплати і надбавки ➤ погодинна оплата праці працівників вищої освіти➤ приклади нарахування зарплати викладачам
243641

Оплата електронного лікарняного в бюджетній установі: алгоритм

Розглянемо, як здійснюється оплата е-лікарняного за рахунок роботодавця і які основні моменти потрібно врахувати бухгалтеру, якщо оплата лікарняного здійснюється в межах перших 5 днів тимчасової непрацездатності.
12933