Чи виплачувати вихідну допомогу звільненому працівнику

254

Запитання

В установі відбулися зміни в організації виробництва і праці. За два місяці працівника попередили про встановлення йому неповного робочого дня. Він не погодився на зміну істотних умов праці і відмовився працювати далі. Через місяць працівник знайшов нову роботу і вирішив звільнитися. Чи може він звільнитися раніше і чи зобов’язана установа виплатити йому вихідну допомогу?

Відповідь

Так, може. Пояснимо чому.

Законодавство гарантує працівникам належну оплату праці. Керівник установи не має права в односторонньому порядку приймати рішення, що погіршують умови, встановлені законодавством, угодами, колективними договорами (ч. 4 ст. 97 КЗпП).

Утім, у зв’язку зі змінами в організації виробництва і праці допускається зміна істотних умов праці, до яких відноситься, зокрема, і встановлення працівнику неповного робочого дня (ч. 3 ст. 32 КЗпП). Ця норма передбачає, що про зміну таких істотних умов працівника потрібно повідомити не пізніше ніж за два місяці до того, як їх запровадять. Щоб мати письмове підтвердження такого повідомлення, візьміть у працівника розписку.

Якщо працівник згоден на зміну істотних умов праці, керівник установи може встановити йому неповний робочий день на підставі наказу. Двомісячний строк попередження не можна скорочувати за угодою сторін (ст. 9 КЗпП).

А якщо ж колишні істотні умови праці неможливо зберегти і працівник не згоден продовжувати роботу в нових умовах, то згідно з частиною 4 статті 32 КЗпП трудовий договір припиняють за пунктом 6 частини 1 статті 36 КЗпП. За таких умов працівника звільняють з виплатою вихідної допомоги в розмірі не менше середньомісячного заробітку.

Працівник може відмовитися продовжувати роботу в будь-який час протягом двомісячного строку, після того як отримав попередження про те, що йому встановили неповний робочий день. Але все одно його потрібно звільняти відповідно до пункту 6 частини 1 статті 36 КЗпП і виплачувати вихідну допомогу.

Чи виплачувати вихідну допомогу звільненому працівнику
Людмила Кравченко,керівник експертної групи Експертус Головбух
Перевірте, чи правильно ви оплачуєте працівникам роботу у святкові і вихідні дні

акція на передплату журналів для бухгалтерів

Скористайтеся гарною нагодою та отримайте знижки на передплату на журнали «Головбух Бюджет» та «Головбух Праця та Зарплата»!

Замовляйте в редакції за номером 0 800 21 12 20

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Матеріальна допомога на оздоровлення: про головне

Матеріальна допомога на оздоровлення працівникам бюджетних установ зберігається й у 2024 році. Хто має право на таку матеріальну допомогу, як її оформити, розрахувати й оподаткувати – у цьому огляді.
263379

Виплата матеріальної допомоги на оздоровлення державним службовцям

Допомога на оздоровлення є додатковим бонусом для тих, хто працює в бюджетній сфері. Умови її виплати в кожній галузі різняться. Має свої особливості і виплата допомоги на оздоровлення державним службовцям.
72060

Наказ про відрядження – всі зразки

Наказ на відрядження складають на особу, яку направляють для виконання роботи за кордон або в інший населений пункт. Експерт надає готові зразки наказі про відрядження або про його припинення.
132297

Нарахування лікарняного новоприйнятому працівнику: приклади розрахунків

Працівника щойно прийняли на роботу, а він захворів і подав до установи лікарняний листок. Бухгалтер має обчислити допомогу за цим лікарняним так, щоб не дати шансів перевіряючим із ПФУ чи Держпраці оштрафувати установу. Тож як правильно розрахувати лікарняні новоприйнятому працівнику, якщо відпрацьовано менше місяця або менше 6 місяців?
15677