Працівник надав кілька лікарняних: як оплатити перші п’ять днів

355

Запитання

Працівник за період хвороби отримав три лікарняних листка. Як установі оплатити за власний рахунок перші п’ять днів?

Відповідь

Допомогу по тимчасовій непрацездатності внаслідок захворювання або травми невиробничого характеру надають:

  • з шостого дня — за рахунок ФСС (ч. 2 ст. 22 Закону № 1105);
  • перші п’ять днів такої непрацездатності — за рахунок установи у спосіб, який визначає Порядок № 440.

Такі дні тимчасової непрацездатності оплачуйте лише у випадку, якщо заклад охорони здоров’я (далі — ЗОЗ) засвідчив їх лікарняним (ч. 1 ст. 31 Закону № 1105, п. 3 Порядку № 440, п. 1 Інструкції № 532).

Лікарняні під час карантину: три аспекти для бухгалтера

За період тимчасової непрацездатності, яка виникла внаслідок одного і того самого захворювання або травми, ЗОЗ може видати один або декілька лікарняних. При цьому лікарняний, яким засвідчують початок лікування, ЗОЗ видає з позначкою «первинний», а кожен наступний — з позначкою «продовження» (п. 3.1. Інструкції № 532).

Якщо всі лікарняні засвідчують один і той самий період тимчасової непрацездатності, за рахунок установи оплачуйте тільки перші п’ять днів такої тимчасової непрацездатності, незалежно від кількості лікарняних, які його засвідчують. Решту днів оплачуйте за рахунок ФСС.

Водночас, коли ЗОЗ, який обстежив хворого, направляє його на лікування у стаціонар, такий ЗОЗ може видати лікарняний з позначкою «первинний», наприклад, на два дні. А решту лікарняних з позначкою «продовження» видасть стаціонар. У такій ситуації також оплачуйте за рахунок установи перші п’ять днів тимчасової непрацездатності працівника: два дні — за першим лікарняним та три — за наступним.

Приватна клініка видала лікарняний: чи можна оплатити

Також на практиці трапляються випадки, коли ЗОЗ відкриває лікарняний, наприклад, у четвер, а вже у п’ятницю направляє хворого у стаціонар і видає йому лікарняний з позначкою «первинний» на два дні — четвер та п’ятницю. При цьому стаціонар приймає хворого на лікування у понеділок і з цього ж дня відкриває йому лікарняний з позначкою "продовження". Отже, перші п’ять днів тимчасової непрацездатності — це період з четверга по понеділок. У такій ситуації оплачуйте за рахунок установи лише четвер, п’ятницю та понеділок. Суботу та неділю не оплачуйте, адже ці дні тимчасової непрацездатності не засвідчили лікарняним.

Натомість коли працівник певний час безперервно хворіє на різні захворювання, ЗОЗ видає йому лікарняні, які засвідчують різні причини непрацездатності. Тоді кожен з таких лікарняних має позначку «первинний». У такій ситуації за рахунок установи оплачуйте перші п’ять днів кожного з періодів тимчасової непрацездатності, який ЗОЗ засвідчив окремим первинним лікарняним.

УВАГА!

Бути у курсі подій та законодавчих оновлень стало ще легше! Підписуйтесь на наш Telegram або FB та читайте важливі новини від порталу "Бюджетник" першими.

акція на передплату журналів для бухгалтерів

Скористайтеся гарною нагодою та отримайте знижки на передплату на журнали «Головбух Бюджет» та «Головбух Праця та Зарплата»!

Замовляйте в редакції за номером 0 800 21 12 20

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Нарахування лікарняного новоприйнятому працівнику: приклади розрахунків

Працівника щойно прийняли на роботу, а він захворів і подав до установи лікарняний листок. Бухгалтер має обчислити допомогу за цим лікарняним так, щоб не дати шансів перевіряючим із ПФУ чи Держпраці оштрафувати установу. Тож як правильно розрахувати лікарняні новоприйнятому працівнику, якщо відпрацьовано менше місяця або менше 6 місяців?
15193

Е-лікарняний за сумісництвом 2024 на прикладах

Робота за сумісництвом – працівник має виконувати таку роботу у вільний від основної роботи час. Як обчислити е-лікарняні суміснику з урахуванням змін, які сталися з 01 січня 2024 року, – у даній консультації.
72956

Страховий стаж: як обчислити і коли враховувати

Дані про страховий стаж потрібні бухгалтеру у низці випадків, наприклад нарахуванні лікарняних, декретних, пенсій та інших соцвиплат. У консультації – про те, як дізнатися про страховий стаж, як він розраховується бухгалтером у тих чи інших ситуаціях.
47831