Відрахування з ініціативи працівника: як не порушити законодавство

725
Автор
керівник групи експертів з бюджетного обліку Експертус Головбух Цифрового видавництва Експертус, Київ

Запитання

Працівник у січні надав до бухгалтерії заяву відрахувати з його заробітної плати суму на благодійні цілі, яка перевищує 80% нарахованої йому зарплати за січень. Чи може бухгалтер відмовити працівнику через обмеження, які встановлює КЗпП?

Відповідь

Ні, не може. Пояснимо чому.

Утримувати кошти із заробітної плати працівників — річ відповідальна. Трудове законодавство таке утримання кваліфікує як відрахування. Буква закону захищає право працівників і встановлює обмеження щодо відрахувань із заробітної плати. Зокрема, стаття 127 КЗпП визначає, що відраховувати із заробітної плати можна тільки у випадках і розмірах, які передбачає законодавство.

Перевірте, чи правильно нараховуєте зарплату

Такі обмеження встановлює стаття 128 КЗпП, а саме:

  • за кожної виплати заробітної плати загальний розмір усіх відрахувань не може перевищувати 20%, а у випадках, окремо передбачених законодавством, — 50% заробітної плати, що маєте виплатити працівнику;
  • якщо відраховуєте із заробітної плати за кількома виконавчими документами, зберігайте за працівником 50% заробітку;
  • відраховуйте із заробітної плати працівника за відбування ним виправних робіт та стягуйте з нього аліменти на неповнолітніх дітей у розмірі не більшому ніж 70% від загальної суми нарахованої заробітної плати. Обмеження, що встановлюють частини перша і друга статті 128 КЗпП, у цих випадках не застосовуйте.


Утім, бухгалтер може за бажанням працівника відраховувати із його заробітної плати, приміром:

  • кошти на благодійні цілі;
  • профспілкові внески;
  • суму кредиту тощо.

Такі суми утримуйте на підставі письмової заяви працівника. Тоді обмеження щодо розміру відрахувань із заробітної плати працівника не застосовуйте. Відраховуйте суму, яку зазначив працівник у заяві, із суми заробітної плати, що належить виплаті працівнику на руки після того, як утримаєте всі податки, внески, передбачені законодавством, і обов’язкові платежі. Розмір утримань може бути будь-яким, його за бажанням має встановити працівник.

Відрахування з ініціативи працівника: як не порушити законодавство
ВІКТОР ОНИЩЕНКО,експерт з питань бухгалтерського обліку та оподаткування
Якщо припуститеся помилок у розрахунково-платіжній відомості працівника, ризикуєте отримати чималі штрафи. Ми допоможемо цього уникнути.

УВАГА!

Бути у курсі подій та законодавчих оновлень стало ще легше! Підписуйтесь на наш Telegram або FB та читайте важливі новини від порталу "Бюджетник" першими.

Статичний блок для запитань-відповідей

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Повідомлення про виплату лікарняних 2025: зразок, строки, форма

Як створити та відправити повідомлення про виплату коштів в ПФУ — розповідаємо у статті. На прикладі покажемо, як подати повідомлення про виплату коштів застрахованим особам швидко і без помилок.
62052

Індексація зарплати 2025: приклади

Індексація зарплати у 2025 році – швидко і правильно. Скористайтеся прикладами та поясненнями від експерта у статті, щоб знати, коли буде індексація зарплати в 2025 році та впоратися без помилок.
128965

Премій до свят працівникам ОМС: наказ + умови

Скористайтеся зразком наказу про преміювання до професійного свята у статті. Коли наближаються свята гарна ідея преміювати працівників ОМС. Яка різниця у преміюванні робітників і посадовців ОМС, як назвати причину преміювання — відповідає експерт.
67783

Приклади відрахувань із заробітної плати

Перш ніж виплатити працівникові зарплату, бухгалтер повинен відрахувати із неї податки. А ще може бути й утримання аліментів, штрафів, профспілкових внесків та інших обов’язкових і добровільних платежів. Усе про відрахування із зарплати – у цьому огляді
395138