Відрахування з ініціативи працівника: як не порушити законодавство

407
Автор
керівник групи експертів з бюджетного обліку

Запитання

Працівник у січні надав до бухгалтерії заяву відрахувати з його заробітної плати суму на благодійні цілі, яка перевищує 80% нарахованої йому зарплати за січень. Чи може бухгалтер відмовити працівнику через обмеження, які встановлює КЗпП?

Відповідь

Ні, не може. Пояснимо чому.

Утримувати кошти із заробітної плати працівників — річ відповідальна. Трудове законодавство таке утримання кваліфікує як відрахування. Буква закону захищає право працівників і встановлює обмеження щодо відрахувань із заробітної плати. Зокрема, стаття 127 КЗпП визначає, що відраховувати із заробітної плати можна тільки у випадках і розмірах, які передбачає законодавство.

Перевірте, чи правильно нараховуєте зарплату

Такі обмеження встановлює стаття 128 КЗпП, а саме:

  • за кожної виплати заробітної плати загальний розмір усіх відрахувань не може перевищувати 20%, а у випадках, окремо передбачених законодавством, — 50% заробітної плати, що маєте виплатити працівнику;
  • якщо відраховуєте із заробітної плати за кількома виконавчими документами, зберігайте за працівником 50% заробітку;
  • відраховуйте із заробітної плати працівника за відбування ним виправних робіт та стягуйте з нього аліменти на неповнолітніх дітей у розмірі не більшому ніж 70% від загальної суми нарахованої заробітної плати. Обмеження, що встановлюють частини перша і друга статті 128 КЗпП, у цих випадках не застосовуйте.


Утім, бухгалтер може за бажанням працівника відраховувати із його заробітної плати, приміром:

  • кошти на благодійні цілі;
  • профспілкові внески;
  • суму кредиту тощо.

Такі суми утримуйте на підставі письмової заяви працівника. Тоді обмеження щодо розміру відрахувань із заробітної плати працівника не застосовуйте. Відраховуйте суму, яку зазначив працівник у заяві, із суми заробітної плати, що належить виплаті працівнику на руки після того, як утримаєте всі податки, внески, передбачені законодавством, і обов’язкові платежі. Розмір утримань може бути будь-яким, його за бажанням має встановити працівник.

Відрахування з ініціативи працівника: як не порушити законодавство
ВІКТОР ОНИЩЕНКО,експерт з питань бухгалтерського обліку та оподаткування
Якщо припуститеся помилок у розрахунково-платіжній відомості працівника, ризикуєте отримати чималі штрафи. Ми допоможемо цього уникнути.

УВАГА!

Бути у курсі подій та законодавчих оновлень стало ще легше! Підписуйтесь на наш Telegram або FB та читайте важливі новини від порталу "Бюджетник" першими.

меми про бухгалтерів

Працюйте, відпочивайте й не забувайте, що поки ціни у відпустці – працюють знижки на передплату е-журналів «Головбух Бюджет» та «Головбух Праця та Зарплата».

Поспішайте – даруємо 2000 грн на передплату.

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Розрахунок середньої заробітної плати – експертні приклади на 2024 рік

Розрахунок середньої заробітної плати потрібен для відпускних, відрядження, вихідної та матеріальної допомоги, декретних та лікарняних. Переконатися, що всі розрахунки проведені правильно, допоможуть наші приклади.
237455

Відрядження в бюджетних установах: оформлення та оплата

Відрядження оплачуються відповідно до умов колективного чи трудового договору. Про останні зміни в оплаті відряджень у бюджетних установах. Про порядок оформлення й оплати відряджень, з прикладами розрахунків – у цьому огляді.
153069

Індексація зарплати 2024

У 2024 році відновлена індексація зарплати. Які правила для нарахування індексації у 2024 році, як індексувати зарплату протягом 2024 року, якщо оклад змінюється та якщо не змінювався – дивиться приклади та пояснення від експерта.
47063

Зарплата працівників вищої освіти 2024

Зарплата викладачів 2024: тарифна сітка на 2024 рік з окладами працівників освіти ➤ інші схеми посадових окладів викладачів ➤ доплати і надбавки ➤ погодинна оплата праці працівників вищої освіти➤ приклади нарахування зарплати викладачам
243646

Оплата електронного лікарняного в бюджетній установі: алгоритм

Розглянемо, як здійснюється оплата е-лікарняного за рахунок роботодавця і які основні моменти потрібно врахувати бухгалтеру, якщо оплата лікарняного здійснюється в межах перших 5 днів тимчасової непрацездатності.
12934