Відрахування з ініціативи працівника: як не порушити законодавство

510
Автор
керівник групи експертів з бюджетного обліку

Запитання

Працівник у січні надав до бухгалтерії заяву відрахувати з його заробітної плати суму на благодійні цілі, яка перевищує 80% нарахованої йому зарплати за січень. Чи може бухгалтер відмовити працівнику через обмеження, які встановлює КЗпП?

Відповідь

Ні, не може. Пояснимо чому.

Утримувати кошти із заробітної плати працівників — річ відповідальна. Трудове законодавство таке утримання кваліфікує як відрахування. Буква закону захищає право працівників і встановлює обмеження щодо відрахувань із заробітної плати. Зокрема, стаття 127 КЗпП визначає, що відраховувати із заробітної плати можна тільки у випадках і розмірах, які передбачає законодавство.

Перевірте, чи правильно нараховуєте зарплату

Такі обмеження встановлює стаття 128 КЗпП, а саме:

  • за кожної виплати заробітної плати загальний розмір усіх відрахувань не може перевищувати 20%, а у випадках, окремо передбачених законодавством, — 50% заробітної плати, що маєте виплатити працівнику;
  • якщо відраховуєте із заробітної плати за кількома виконавчими документами, зберігайте за працівником 50% заробітку;
  • відраховуйте із заробітної плати працівника за відбування ним виправних робіт та стягуйте з нього аліменти на неповнолітніх дітей у розмірі не більшому ніж 70% від загальної суми нарахованої заробітної плати. Обмеження, що встановлюють частини перша і друга статті 128 КЗпП, у цих випадках не застосовуйте.


Утім, бухгалтер може за бажанням працівника відраховувати із його заробітної плати, приміром:

  • кошти на благодійні цілі;
  • профспілкові внески;
  • суму кредиту тощо.

Такі суми утримуйте на підставі письмової заяви працівника. Тоді обмеження щодо розміру відрахувань із заробітної плати працівника не застосовуйте. Відраховуйте суму, яку зазначив працівник у заяві, із суми заробітної плати, що належить виплаті працівнику на руки після того, як утримаєте всі податки, внески, передбачені законодавством, і обов’язкові платежі. Розмір утримань може бути будь-яким, його за бажанням має встановити працівник.

Відрахування з ініціативи працівника: як не порушити законодавство
ВІКТОР ОНИЩЕНКО,експерт з питань бухгалтерського обліку та оподаткування
Якщо припуститеся помилок у розрахунково-платіжній відомості працівника, ризикуєте отримати чималі штрафи. Ми допоможемо цього уникнути.

УВАГА!

Бути у курсі подій та законодавчих оновлень стало ще легше! Підписуйтесь на наш Telegram або FB та читайте важливі новини від порталу "Бюджетник" першими.

передплата журнал для бухгалтерів

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Надбавка за вислугу років: надання та нарахування

Надбавка за вислугу років надається зокрема бухгалтерам, державним службовцям, медичним, педагогічним та іншим працівникам бюджетної сфери. Як нараховується надбавка за вислугу років – у даній консультації
284307

Виплати премій до професійних свят і святкових днів робітникам ОМС

Наближаються свята, і є гарна ідея преміювати всіх працівників органу місцевого самоврядування (ОМС). Постає питання, а чи можна це зробити? Яка різниця у преміюванні робітників і посадовців ОМС, як назвати причину преміювання – відповідь у консультації.
40574

Лікарняні: нарахування та оплата

У статті – усе, що треба бухгалтеру для розрахунку та нарахування лікарняних: розрахунковий період та приклади обчислення суми лікарняних, граничні розміри, оподаткування та відображення лікарняних у звітності.
271272

Наказ про відрядження – всі зразки

Наказ на відрядження складають на особу, яку направляють для виконання роботи за кордон або в інший населений пункт. У статті - готові зразки наказів про відрядження або про його припинення.
167367