Відрахування з ініціативи працівника: як не порушити законодавство

360
Автор
керівник групи експертів з бюджетного обліку

Запитання

Працівник у січні надав до бухгалтерії заяву відрахувати з його заробітної плати суму на благодійні цілі, яка перевищує 80% нарахованої йому зарплати за січень. Чи може бухгалтер відмовити працівнику через обмеження, які встановлює КЗпП?

Відповідь

Ні, не може. Пояснимо чому.

Утримувати кошти із заробітної плати працівників — річ відповідальна. Трудове законодавство таке утримання кваліфікує як відрахування. Буква закону захищає право працівників і встановлює обмеження щодо відрахувань із заробітної плати. Зокрема, стаття 127 КЗпП визначає, що відраховувати із заробітної плати можна тільки у випадках і розмірах, які передбачає законодавство.

Перевірте, чи правильно нараховуєте зарплату

Такі обмеження встановлює стаття 128 КЗпП, а саме:

  • за кожної виплати заробітної плати загальний розмір усіх відрахувань не може перевищувати 20%, а у випадках, окремо передбачених законодавством, — 50% заробітної плати, що маєте виплатити працівнику;
  • якщо відраховуєте із заробітної плати за кількома виконавчими документами, зберігайте за працівником 50% заробітку;
  • відраховуйте із заробітної плати працівника за відбування ним виправних робіт та стягуйте з нього аліменти на неповнолітніх дітей у розмірі не більшому ніж 70% від загальної суми нарахованої заробітної плати. Обмеження, що встановлюють частини перша і друга статті 128 КЗпП, у цих випадках не застосовуйте.


Утім, бухгалтер може за бажанням працівника відраховувати із його заробітної плати, приміром:

  • кошти на благодійні цілі;
  • профспілкові внески;
  • суму кредиту тощо.

Такі суми утримуйте на підставі письмової заяви працівника. Тоді обмеження щодо розміру відрахувань із заробітної плати працівника не застосовуйте. Відраховуйте суму, яку зазначив працівник у заяві, із суми заробітної плати, що належить виплаті працівнику на руки після того, як утримаєте всі податки, внески, передбачені законодавством, і обов’язкові платежі. Розмір утримань може бути будь-яким, його за бажанням має встановити працівник.

Відрахування з ініціативи працівника: як не порушити законодавство
ВІКТОР ОНИЩЕНКО,експерт з питань бухгалтерського обліку та оподаткування
Якщо припуститеся помилок у розрахунково-платіжній відомості працівника, ризикуєте отримати чималі штрафи. Ми допоможемо цього уникнути.

УВАГА!

Бути у курсі подій та законодавчих оновлень стало ще легше! Підписуйтесь на наш Telegram або FB та читайте важливі новини від порталу "Бюджетник" першими.

акція на передплату журналів для бухгалтерів

Скористайтеся гарною нагодою та отримайте знижки на передплату на журнали «Головбух Бюджет» та «Головбух Праця та Зарплата»!

Замовляйте в редакції за номером 0 800 21 12 20

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Грошове забезпечення військовослужбовців 2024

Як правильно обчислити грошове забезпечення військовослужбовців 2024 року, у якому розмірі нарахувати, які виплати входять до нього, коли і де виплачувати, як оподатковувати — дізнаєтеся з даної публікації.
81442

Оплата відрядження держслужбовця у вихідний день

Держслужбовців направляють у службове відрядження для виконання посадових обов’язків поза межами постійного місця служби. Завдання, які виконує держслужбовець у відрядженні, різні і залежать від держоргану, в якому працює держслужбовець, держоргану, до якого його відряджено, кваліфікації та посадових обов’язків самого держслужбовця. Розглянемо якою буде оплата відрядження держслужбовцям.
2169

Хвороба під час відпустки: готовий розрахунок в обліку

Працівник захворів під час щорічної основної відпустки. У цій ситуації виникає чимало питань. Чи потрібно оплачувати листок непрацездатності, чи продовжувати відпустку, чи переносити її на інший строк. Потрібно робити перерахунок оплати відпустки через лікарняний чи ні. Відповіді на всі ці питання розглянемо по черзі.
708

Матеріальна допомога на оздоровлення: про головне

Матеріальна допомога на оздоровлення працівникам бюджетних установ зберігається й у 2024 році. Хто має право на таку матеріальну допомогу, як її оформити, розрахувати й оподаткувати – у цьому огляді.
264579