Відрахування з ініціативи працівника: як не порушити законодавство

735
Автор
керівник групи експертів з бюджетного обліку Експертус Головбух Цифрового видавництва Експертус, Київ

Запитання

Працівник у січні надав до бухгалтерії заяву відрахувати з його заробітної плати суму на благодійні цілі, яка перевищує 80% нарахованої йому зарплати за січень. Чи може бухгалтер відмовити працівнику через обмеження, які встановлює КЗпП?

Відповідь

Ні, не може. Пояснимо чому.

Утримувати кошти із заробітної плати працівників — річ відповідальна. Трудове законодавство таке утримання кваліфікує як відрахування. Буква закону захищає право працівників і встановлює обмеження щодо відрахувань із заробітної плати. Зокрема, стаття 127 КЗпП визначає, що відраховувати із заробітної плати можна тільки у випадках і розмірах, які передбачає законодавство.

Перевірте, чи правильно нараховуєте зарплату

Такі обмеження встановлює стаття 128 КЗпП, а саме:

  • за кожної виплати заробітної плати загальний розмір усіх відрахувань не може перевищувати 20%, а у випадках, окремо передбачених законодавством, — 50% заробітної плати, що маєте виплатити працівнику;
  • якщо відраховуєте із заробітної плати за кількома виконавчими документами, зберігайте за працівником 50% заробітку;
  • відраховуйте із заробітної плати працівника за відбування ним виправних робіт та стягуйте з нього аліменти на неповнолітніх дітей у розмірі не більшому ніж 70% від загальної суми нарахованої заробітної плати. Обмеження, що встановлюють частини перша і друга статті 128 КЗпП, у цих випадках не застосовуйте.


Утім, бухгалтер може за бажанням працівника відраховувати із його заробітної плати, приміром:

  • кошти на благодійні цілі;
  • профспілкові внески;
  • суму кредиту тощо.

Такі суми утримуйте на підставі письмової заяви працівника. Тоді обмеження щодо розміру відрахувань із заробітної плати працівника не застосовуйте. Відраховуйте суму, яку зазначив працівник у заяві, із суми заробітної плати, що належить виплаті працівнику на руки після того, як утримаєте всі податки, внески, передбачені законодавством, і обов’язкові платежі. Розмір утримань може бути будь-яким, його за бажанням має встановити працівник.

Відрахування з ініціативи працівника: як не порушити законодавство
ВІКТОР ОНИЩЕНКО,експерт з питань бухгалтерського обліку та оподаткування
Якщо припуститеся помилок у розрахунково-платіжній відомості працівника, ризикуєте отримати чималі штрафи. Ми допоможемо цього уникнути.

УВАГА!

Бути у курсі подій та законодавчих оновлень стало ще легше! Підписуйтесь на наш Telegram або FB та читайте важливі новини від порталу "Бюджетник" першими.

Статичний блок для запитань-відповідей

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Розрахунок при звільненні працівника у 2025 році: приклади та особливості

Як правильно провести розрахунок при звільненні працівника: зарплата за відпрацьовані дні, компенсація невикористаної відпустки, вихідна допомога, аліменти, податки, Додаток 4ДФ. Пояснюємо на прикладах 2025 року, як уникнути помилок та зробити все правильно.
215637

Матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань: як надавати та зразок наказу

Матеріальна допомога, якої потребує працівник для вирішення соціально-побутових питань, має свої особливості надання та оподаткування. Після початку війни об’єктивних підстав для надання матеріальної допомоги, на жаль, побільшало
403420

Авансовий звіт у 2025 році: бланк та приклад заповнення

Для бухгалтера звична практика – видати працівникам аванс на відрядження, отримати від них авансові звіти, відшкодувати витрати за час поїздки. Та чи певний бухгалтер, що працівник подав авансовий звіт правильно? Надаємо бланк та приклад заповнення.
250805

Доплата до мінімальної заробітної плати 2025: правила і приклади

Зарплата вийшла менша від мінімальної — у більшості випадків необхідно її «дотягувати» шляхом доплати до мінімальної заробітної плати. Однак не все так просто, адже є надурочні, нічні, різні доплати і надбавки, лікарняні та відпускні. Як з цим розібратися — у консультації.
167898

ЄСВ 2025: ставка, сплата, звітність

ЄСВ у 2025 році становить 22% для працівників без інвалідності. У статті поговоримо про мінімальний ЄСВ 2025 та максимальний розмір єдиного соціального внеску
26977