Працівник повертає незаконно виплачену зарплату. Чи потрібен наказ керівника

4514
Автор
керівник групи експертів з бюджетного обліку

Запитання

Бухгалтер включив одноразову виплату до розрахунку відпускних працівнику. Як наслідок — працівнику виплатили відпускні у більшому розмірі. Це виявили ревізори. На прохання бухгалтера працівник погодився повернути зайво отримані кошти. Чи потрібен наказ керівника?

Відповідь

Ні, не потрібен. Пояснимо чому.

Як відзвітувати про зарплату до статистики? ►►► Дізнайтеся за результатами тесту✔️

Трудове законодавство встановлює обмеження щодо відрахувань із заробітної плати працівників. Відраховувати кошти із заробітної плати можна лише:

  • щоб повернути аванс, виданий в рахунок заробітної плати та зайво виплачені внаслідок лічильних помилок суми; погасити невитрачений і своєчасно не повернутий аванс, виданий на службове відрядження тощо;
  • щоб повернути кошти за невідпрацьовані дні відпустки, якщо працівник звільняється до закінчення того робочого року, в рахунок якого він уже отримав відпустку;
  • щоб відшкодувати шкоду, завдану установі з вини працівника (ст. 127 КЗпП).

Такі суми відраховують без згоди працівника. На цьому наголошує Мінсоцполітики у листі від 23.10.2009 № 248/06/189-09.

Якщо ж бухгалтер виплатив працівнику відпускні у більшій сумі, ніж передбачена, — норми законодавства застосували неправильно. Тобто бухгалтер припустився нелічильної помилки.

До лічильних помилок належать, зокрема, неправильне обчислення, дворазове нарахування заробітної плати за один і той самий період (п. 24 постанови Пленуму Верховного Суду України «Про практику застосування судами законодавства про оплату праці» від 24.12.1999 № 13).

Отже, у нашій ситуації повернути зайво виплачені кошти можна лише за згодою працівника. Працівник може:

  • сам внести кошти в касу чи на рахунок установи;
  • написати заяву керівнику, щоб ці кошти утримали із його зарплати.

А наказ керівника, щоб утримати із зарплати працівника безпідставно виплачені кошти, потрібний лише, коли виправляєте лічильну помилку (ст. 127 КЗпП).

УВАГА!

Бути у курсі подій та законодавчих оновлень стало ще легше! Підписуйтесь на наш Telegram або FB та читайте важливі новини від порталу "Бюджетник" першими.

акція на передплату журналів для бухгалтерів

Скористайтеся гарною нагодою та отримайте знижки на передплату на журнали «Головбух Бюджет» та «Головбух Праця та Зарплата»!

Замовляйте в редакції за номером 0 800 21 12 20

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Матеріальна допомога на оздоровлення: про головне

Матеріальна допомога на оздоровлення працівникам бюджетних установ зберігається й у 2024 році. Хто має право на таку матеріальну допомогу, як її оформити, розрахувати й оподаткувати – у цьому огляді.
263290

Виплата матеріальної допомоги на оздоровлення державним службовцям

Допомога на оздоровлення є додатковим бонусом для тих, хто працює в бюджетній сфері. Умови її виплати в кожній галузі різняться. Має свої особливості і виплата допомоги на оздоровлення державним службовцям.
72039

Наказ про відрядження – всі зразки

Наказ на відрядження складають на особу, яку направляють для виконання роботи за кордон або в інший населений пункт. Експерт надає готові зразки наказі про відрядження або про його припинення.
132284

Нарахування лікарняного новоприйнятому працівнику: приклади розрахунків

Працівника щойно прийняли на роботу, а він захворів і подав до установи лікарняний листок. Бухгалтер має обчислити допомогу за цим лікарняним так, щоб не дати шансів перевіряючим із ПФУ чи Держпраці оштрафувати установу. Тож як правильно розрахувати лікарняні новоприйнятому працівнику, якщо відпрацьовано менше місяця або менше 6 місяців?
15659