Працівник повертає незаконно виплачену зарплату. Чи потрібен наказ керівника

4668
Автор
керівник групи експертів з бюджетного обліку

Запитання

Бухгалтер включив одноразову виплату до розрахунку відпускних працівнику. Як наслідок — працівнику виплатили відпускні у більшому розмірі. Це виявили ревізори. На прохання бухгалтера працівник погодився повернути зайво отримані кошти. Чи потрібен наказ керівника?

Відповідь

Ні, не потрібен. Пояснимо чому.

Як відзвітувати про зарплату до статистики? ►►► Дізнайтеся за результатами тесту✔️

Трудове законодавство встановлює обмеження щодо відрахувань із заробітної плати працівників. Відраховувати кошти із заробітної плати можна лише:

  • щоб повернути аванс, виданий в рахунок заробітної плати та зайво виплачені внаслідок лічильних помилок суми; погасити невитрачений і своєчасно не повернутий аванс, виданий на службове відрядження тощо;
  • щоб повернути кошти за невідпрацьовані дні відпустки, якщо працівник звільняється до закінчення того робочого року, в рахунок якого він уже отримав відпустку;
  • щоб відшкодувати шкоду, завдану установі з вини працівника (ст. 127 КЗпП).

Такі суми відраховують без згоди працівника. На цьому наголошує Мінсоцполітики у листі від 23.10.2009 № 248/06/189-09.

Якщо ж бухгалтер виплатив працівнику відпускні у більшій сумі, ніж передбачена, — норми законодавства застосували неправильно. Тобто бухгалтер припустився нелічильної помилки.

До лічильних помилок належать, зокрема, неправильне обчислення, дворазове нарахування заробітної плати за один і той самий період (п. 24 постанови Пленуму Верховного Суду України «Про практику застосування судами законодавства про оплату праці» від 24.12.1999 № 13).

Отже, у нашій ситуації повернути зайво виплачені кошти можна лише за згодою працівника. Працівник може:

  • сам внести кошти в касу чи на рахунок установи;
  • написати заяву керівнику, щоб ці кошти утримали із його зарплати.

А наказ керівника, щоб утримати із зарплати працівника безпідставно виплачені кошти, потрібний лише, коли виправляєте лічильну помилку (ст. 127 КЗпП).

УВАГА!

Бути у курсі подій та законодавчих оновлень стало ще легше! Підписуйтесь на наш Telegram або FB та читайте важливі новини від порталу "Бюджетник" першими.

меми про бухгалтерів

Працюйте, відпочивайте й не забувайте, що поки ціни у відпустці – працюють знижки на передплату е-журналів «Головбух Бюджет» та «Головбух Праця та Зарплата».

Поспішайте – даруємо 2000 грн на передплату.

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Розрахунок середньої заробітної плати – експертні приклади на 2024 рік

Розрахунок середньої заробітної плати потрібен для відпускних, відрядження, вихідної та матеріальної допомоги, декретних та лікарняних. Переконатися, що всі розрахунки проведені правильно, допоможуть наші приклади.
237470

Відрядження в бюджетних установах: оформлення та оплата

Відрядження оплачуються відповідно до умов колективного чи трудового договору. Про останні зміни в оплаті відряджень у бюджетних установах. Про порядок оформлення й оплати відряджень, з прикладами розрахунків – у цьому огляді.
153093

Індексація зарплати 2024

У 2024 році відновлена індексація зарплати. Які правила для нарахування індексації у 2024 році, як індексувати зарплату протягом 2024 року, якщо оклад змінюється та якщо не змінювався – дивиться приклади та пояснення від експерта.
47067

Зарплата працівників вищої освіти 2024

Зарплата викладачів 2024: тарифна сітка на 2024 рік з окладами працівників освіти ➤ інші схеми посадових окладів викладачів ➤ доплати і надбавки ➤ погодинна оплата праці працівників вищої освіти➤ приклади нарахування зарплати викладачам
243658

Оплата електронного лікарняного в бюджетній установі: алгоритм

Розглянемо, як здійснюється оплата е-лікарняного за рахунок роботодавця і які основні моменти потрібно врахувати бухгалтеру, якщо оплата лікарняного здійснюється в межах перших 5 днів тимчасової непрацездатності.
12935