Працівник повертає незаконно виплачену зарплату. Чи потрібен наказ керівника

6129
Автор
керівник групи експертів з бюджетного обліку Експертус Головбух Цифрового видавництва Експертус, Київ

Запитання

Бухгалтер включив одноразову виплату до розрахунку відпускних працівнику. Як наслідок — працівнику виплатили відпускні у більшому розмірі. Це виявили ревізори. На прохання бухгалтера працівник погодився повернути зайво отримані кошти. Чи потрібен наказ керівника?

Відповідь

Ні, не потрібен. Пояснимо чому.

Як відзвітувати про зарплату до статистики? ►►► Дізнайтеся за результатами тесту✔️

Трудове законодавство встановлює обмеження щодо відрахувань із заробітної плати працівників. Відраховувати кошти із заробітної плати можна лише:

  • щоб повернути аванс, виданий в рахунок заробітної плати та зайво виплачені внаслідок лічильних помилок суми; погасити невитрачений і своєчасно не повернутий аванс, виданий на службове відрядження тощо;
  • щоб повернути кошти за невідпрацьовані дні відпустки, якщо працівник звільняється до закінчення того робочого року, в рахунок якого він уже отримав відпустку;
  • щоб відшкодувати шкоду, завдану установі з вини працівника (ст. 127 КЗпП).

Такі суми відраховують без згоди працівника. На цьому наголошує Мінсоцполітики у листі від 23.10.2009 № 248/06/189-09.

Якщо ж бухгалтер виплатив працівнику відпускні у більшій сумі, ніж передбачена, — норми законодавства застосували неправильно. Тобто бухгалтер припустився нелічильної помилки.

До лічильних помилок належать, зокрема, неправильне обчислення, дворазове нарахування заробітної плати за один і той самий період (п. 24 постанови Пленуму Верховного Суду України «Про практику застосування судами законодавства про оплату праці» від 24.12.1999 № 13).

Отже, у нашій ситуації повернути зайво виплачені кошти можна лише за згодою працівника. Працівник може:

  • сам внести кошти в касу чи на рахунок установи;
  • написати заяву керівнику, щоб ці кошти утримали із його зарплати.

А наказ керівника, щоб утримати із зарплати працівника безпідставно виплачені кошти, потрібний лише, коли виправляєте лічильну помилку (ст. 127 КЗпП).

УВАГА!

Бути у курсі подій та законодавчих оновлень стало ще легше! Підписуйтесь на наш Telegram або FB та читайте важливі новини від порталу "Бюджетник" першими.

Статичний блок для запитань-відповідей

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Повідомлення про виплату лікарняних 2025: зразок, строки, форма

Як створити та відправити повідомлення про виплату коштів в ПФУ — розповідаємо у статті. На прикладі покажемо, як подати повідомлення про виплату коштів застрахованим особам швидко і без помилок.
61932

Індексація зарплати 2025: приклади

Індексація зарплати у 2025 році – швидко і правильно. Скористайтеся прикладами та поясненнями від експерта у статті, щоб знати, коли буде індексація зарплати в 2025 році та впоратися без помилок.
124523

Премій до свят працівникам ОМС: наказ + умови

Скористайтеся зразком наказу про преміювання до професійного свята у статті. Коли наближаються свята гарна ідея преміювати працівників ОМС. Яка різниця у преміюванні робітників і посадовців ОМС, як назвати причину преміювання — відповідає експерт.
67556

Приклади відрахувань із заробітної плати

Перш ніж виплатити працівникові зарплату, бухгалтер повинен відрахувати із неї податки. А ще може бути й утримання аліментів, штрафів, профспілкових внесків та інших обов’язкових і добровільних платежів. Усе про відрахування із зарплати – у цьому огляді
394645