Чи можна за рахунок лікарняних погасити заборгованість за виконавчим провадженням

11121

Запитання

Згідно з постановою про звернення стягнення на заробітну плату, пенсію, стипендію та інші доходи боржника з доходів працівника на користь стягувача відраховують кошти у розмірі 20%. Працівник перебуває на лікарняному протягом трьох місяців (хвороба — туберкульоз). Як проводити відрахування за виконавчим провадженням, якщо доходами працівника за останні місяці є лише допомога у зв’язку з непрацездатністю? Лікарняних за рахунок підприємства недостатньо, аби погасити заборгованість. Кошти зі спецрахунку підприємство не має права використовувати за нецільовим призначенням.

Відповідь

Кошти Фонду соціального страхування (далі — Фонд) мають цільовий характер використання (Закон України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 № 1105-XIV; далі — Закон № 1105). Для зарахування страхових коштів роботодавець відкриває окремий поточний рахунок у банку в порядку, встановленому Нацбанком.

Страхові кошти, зараховані на окремий поточний рахунок у банку або на окремий рахунок в органі, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, страхувальник може використовувати винятково для надання матеріального забезпечення і соціальних послуг застрахованим особам і сплати з них податків.

Страхові кошти, зараховані на окремий рахунок, не можна спрямовувати на задоволення вимог кредиторів, стягнення на підставі виконавчих та інших документів (ст. 34 Закону № 1105).

Підприємства, установи та організації зобов’язані відраховувати із заробітної плати боржника і перераховувати кошти на відповідний рахунок органу державної виконавчої служби (ст. 69 Закону України «Про виконавче провадження» від 21.04.1999 № 606-XIV; далі — Закон про виконавче провадження).

На допомогу з державного соціального страхування, яку виплачує Фонд у разі тимчасової непрацездатності працівника та в інших випадках, стягнення звертають винятково за рішенням про стягнення аліментів (ст. 72 Закону про виконавче провадження).

Як має діяти підприємство? Адже Закон про виконавче провадження вимагає, аби роботодавець такі відрахування все-таки сплатив. Тут є два варіанти.

1. Коли працівник отримає лікарняні, він внесе до каси суму, необхідну для сплати за виконавчим провадженням.

2. Відрахуйте суму за виконавчим провадженням із суми зарплати, а якщо таких коштів немає, як у розглядуваному випадку, або недостатньо, у працівника виникне борг, що він має погасити у наступних місяцях, коли вийде на роботу.

В обох цих випадках потрібна згода працівника. Адже, коли він вже отримав гроші, роботодавець не має права забирати їх назад. Тому радимо роботодавцеві отримати від працівника заяву — або на перерахування одержувачеві згідно з виконавчим листом коштів, що він внесе до каси, або на відрахування надалі таких коштів із його зарплати.

Статичний блок для запитань-відповідей

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Повідомлення про виплату лікарняних 2025: зразок, строки, форма

Як створити та відправити повідомлення про виплату коштів в ПФУ — розповідаємо у статті. На прикладі покажемо, як подати повідомлення про виплату коштів застрахованим особам швидко і без помилок.
61965

Індексація зарплати 2025: приклади

Індексація зарплати у 2025 році – швидко і правильно. Скористайтеся прикладами та поясненнями від експерта у статті, щоб знати, коли буде індексація зарплати в 2025 році та впоратися без помилок.
127004

Премій до свят працівникам ОМС: наказ + умови

Скористайтеся зразком наказу про преміювання до професійного свята у статті. Коли наближаються свята гарна ідея преміювати працівників ОМС. Яка різниця у преміюванні робітників і посадовців ОМС, як назвати причину преміювання — відповідає експерт.
67637

Приклади відрахувань із заробітної плати

Перш ніж виплатити працівникові зарплату, бухгалтер повинен відрахувати із неї податки. А ще може бути й утримання аліментів, штрафів, профспілкових внесків та інших обов’язкових і добровільних платежів. Усе про відрахування із зарплати – у цьому огляді
394864