Чи має право бухгалтерія утримувати профспілкові внески без згоди працівника

1389
Автор
керівник групи експертів з бюджетного обліку

Запитання

Працівник подав дві заяви: одну — до профспілки про вихід із профспілки, другу — до бухгалтерії про те, щоб із його зарплати не утримували профспілкові внески. Голова профспілки повідомив працівника, що його заяву розглядатимуть декілька місяців. Але працівник не бажає більше сплачувати профспілкових внесків. Чи має право бухгалтерія в такій ситуації утримувати із зарплати працівника профспілкові внески?

Відповідь

Ні, не має. Пояснимо чому.

СКАЧАТИ зразок цивільно-правового договору

Громадяни України вільно обирають профспілку, до якої вони бажають вступити. Членами профспілок можуть бути особи, які працюють на підприємстві, в установі або організації незалежно від форм власності та видів господарювання (ст. 7 Закону України «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності» від 15.09.1999 № 1045-XIV; далі — Закон про профспілки). Підставою для вступу до профспілки є заява працівника, яку він надає до первинної організації профспілки.

За письмовими заявами працівників — членів профспілки роботодавець зобов’язаний щомісяця безоплатно утримувати із їх зарплат і перераховувати на рахунок профспілки відповідно до колдоговору чи окремої угоди внески (ст. 42 Закону про профспілки). Оригінали цих заяв зберігають у бухгалтерії, а копії — в профкомі впродовж усього періоду перебування працівника на обліку в профспілці та впродовж трьох років після того, як працівник вийде з неї. Внески бухгалтерія має утримувати під час нарахування зарплати за місяць.

Отже, профспілкові внески і членство у профспілці — справа добровільна. Якщо працівник вийшов із профспілки, бухгалтерія не може утримувати профспілкові внески.

УВАГА!

Бути у курсі подій та законодавчих оновлень стало ще легше! Підписуйтесь на наш Telegram або FB та читайте важливі новини від порталу "Бюджетник" першими.

передплата журнал для бухгалтерів

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Бронювання працівників – зміни з 01.12.2024

15 листопада Уряд оновив критерії бронювання та критерії для отримання критичності. Бронювання працівників підприємств із 1 грудня здійснюватимуть через Дію. Моніторинг підприємств та організацій здійснюватимуть щомісяця на відповідність всім критеріям критичності. Детальніше про зміни — у статті.
14165

Матеріальна допомога на поховання в бюджетних установах

Матеріальна допомога на поховання в бюджетних установах не виплачується за кошти державного чи місцевого бюджету. Це забороняє підпункт «б» пункту 4 постанови КМУ від 30.08.2002 № 1298. А от допомогу на поховання як страхову виплату виплачує роботодавець за рахунок коштів, отриманих від ПФУ, за умови надання потрібних документів про смерть працівника чи члена його сім’ї.
9839

Гнучкий режим роботи

Гнучкий графік робочого часу може бути як тимчасовим, так і на постійній основі. Які особливості такого трудового розпорядку, як запровадити гнучкий режим роботи та вести облік робочого часу. Ці та інші пов’язані питання – у консультації.
12978