Середній заробіток за час затримки розрахунку під час звільнення

395

Запитання

Працівник звільнився в липні 2021-го. Середній заробіток за час затримки розрахунку виплачуємо йому в серпні 2021-го. До розрахункового періоду потрібно включати травень — червень 2021-го чи червень і липень 2021-го? Кількість днів затримки розрахунку визначати як кількість робочих днів після дати звільнення до дати виплати середнього заробітку?

Відповідь

Вам більше не потрібно гортати величезний нормативний акт, аби знайти строк!

У день звільнення працівника роботодавець зобов’язаний повністю розрахуватися з ним, тобто виплатити зарплату, компенсацію за невикористані дні відпустки тощо (ч. 1 ст. 116 Кодексу законів про працю України; КЗпП).

Якщо у день звільнення працівник не працював, розрахуватися потрібно не пізніше ніж наступного дня після того, як він попросить розрахунок. Про суми, які належать до виплати, працівника потрібно повідомити письмово перед їх виплатою.

Якщо з вини роботодавця вчасно не розрахувалися із працівником і розмір виплат він не оспорює, виплачують середній заробіток за час затримки до дня фактичного розрахунку (ч. 1 ст. 117 КЗпП).

Середній заробіток для оплати днів затримки обчислюйте:

  • за

    Порядком № 100

    (ст. 117 КЗпП, пп. «л» п. 1 Порядку № 100);
  • на основі виплат за останніх два календарних місяці роботи, що передують місяцю, в якому відбувається подія, з якою пов’язана відповідна виплата (абз. 3 п. 2 Порядку № 100).

Виплата — це середній заробіток за час затримки розрахунку під час звільнення. Подія, з якою пов’язана ця виплата, — це затримка розрахунку (за аналогією допомога з тимчасової непрацездатності — виплата, а перший день хвороби — подія, що пов’язана з цією виплатою, хоча її розраховуємо за іншим порядком).

Подія — це перший день затримки, що настає:

  • за днем звільнення — якщо працівник працював у день звільнення;
  • наступним днем, коли звільнений попросив із ним розрахуватися, — якщо у день звільнення він не працював.

Якщо перший день затримки розрахунку припадає на липень, розрахунковим періодом є травень — червень. Період затримки визначають у календарних днях.

Щоб визначити:

  • середньоденну зарплату — поділіть нараховану зарплату за розрахунковий період (травень — червень) на кількість календарних днів цього періоду (61 к. дн. — для травня — червня);
  • середню зарплату за час затримки розрахунку за звільнення — помножте середньоденну зарплату на кількість календарних днів затримки, які оплачуєте за середнім заробітком.

Підстава — абзац перший пункту 8 Порядку № 100.

До періоду затримки розрахунку включайте і день остаточного розрахунку, тобто день, коли виплачуєте гроші. Якщо остаточно розрахувалися в перший день затримки, середній заробіток виплачуйте в розмірі середньоденної зарплати.

Середній заробіток за час затримки розрахунку під час звільнення
ІРИНА ПИЛИПЧУК,експерт Експертус Головбух
Бухгалтер помилився у сумі зарплати. Що зробити, щоб за це нічого не було, та як повернути гроші організації.

УВАГА!

Бути у курсі подій та законодавчих оновлень стало ще легше! Підписуйтесь на наш Telegram або FB та читайте важливі новини від порталу "Бюджетник" першими.

безплатний вебінар про перевірки ревізорів

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Авансовий звіт у 2024 році: бланк та приклад заповнення

Для бухгалтера звична практика – видати працівникам аванс на відрядження, отримати від них авансові звіти, відшкодувати витрати за час поїздки. Та чи певний бухгалтер, що працівник подав авансовий звіт правильно? Надаємо бланк та приклад заповнення.
195030

Е-лікарняний: інструкція для бухгалтера 2024

Що треба знати про терміни оформлення та виплати допомоги з тимчасової непрацездатності та з вагітності та пологів на основі е-лікарняних – ці та інші пов’язані питання у даному огляді про електронні листки непрацездатності.
30610