Середній заробіток за час затримки розрахунку під час звільнення

243

Запитання

Працівник звільнився в липні 2021-го. Середній заробіток за час затримки розрахунку виплачуємо йому в серпні 2021-го. До розрахункового періоду потрібно включати травень — червень 2021-го чи червень і липень 2021-го? Кількість днів затримки розрахунку визначати як кількість робочих днів після дати звільнення до дати виплати середнього заробітку?

Відповідь

Вам більше не потрібно гортати величезний нормативний акт, аби знайти строк!

У день звільнення працівника роботодавець зобов’язаний повністю розрахуватися з ним, тобто виплатити зарплату, компенсацію за невикористані дні відпустки тощо (ч. 1 ст. 116 Кодексу законів про працю України; КЗпП).

Якщо у день звільнення працівник не працював, розрахуватися потрібно не пізніше ніж наступного дня після того, як він попросить розрахунок. Про суми, які належать до виплати, працівника потрібно повідомити письмово перед їх виплатою.

Якщо з вини роботодавця вчасно не розрахувалися із працівником і розмір виплат він не оспорює, виплачують середній заробіток за час затримки до дня фактичного розрахунку (ч. 1 ст. 117 КЗпП).

Середній заробіток для оплати днів затримки обчислюйте:

  • за

    Порядком № 100

    (ст. 117 КЗпП, пп. «л» п. 1 Порядку № 100);
  • на основі виплат за останніх два календарних місяці роботи, що передують місяцю, в якому відбувається подія, з якою пов’язана відповідна виплата (абз. 3 п. 2 Порядку № 100).

Виплата — це середній заробіток за час затримки розрахунку під час звільнення. Подія, з якою пов’язана ця виплата, — це затримка розрахунку (за аналогією допомога з тимчасової непрацездатності — виплата, а перший день хвороби — подія, що пов’язана з цією виплатою, хоча її розраховуємо за іншим порядком).

Подія — це перший день затримки, що настає:

  • за днем звільнення — якщо працівник працював у день звільнення;
  • наступним днем, коли звільнений попросив із ним розрахуватися, — якщо у день звільнення він не працював.

Якщо перший день затримки розрахунку припадає на липень, розрахунковим періодом є травень — червень. Період затримки визначають у календарних днях.

Щоб визначити:

  • середньоденну зарплату — поділіть нараховану зарплату за розрахунковий період (травень — червень) на кількість календарних днів цього періоду (61 к. дн. — для травня — червня);
  • середню зарплату за час затримки розрахунку за звільнення — помножте середньоденну зарплату на кількість календарних днів затримки, які оплачуєте за середнім заробітком.

Підстава — абзац перший пункту 8 Порядку № 100.

До періоду затримки розрахунку включайте і день остаточного розрахунку, тобто день, коли виплачуєте гроші. Якщо остаточно розрахувалися в перший день затримки, середній заробіток виплачуйте в розмірі середньоденної зарплати.

Середній заробіток за час затримки розрахунку під час звільнення
ІРИНА ПИЛИПЧУК,експерт Експертус Головбух
Бухгалтер помилився у сумі зарплати. Що зробити, щоб за це нічого не було, та як повернути гроші організації.

УВАГА!

Бути у курсі подій та законодавчих оновлень стало ще легше! Підписуйтесь на наш Telegram або FB та читайте важливі новини від порталу "Бюджетник" першими.

Центральна частина статичний блок 3

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань: як надавати та зразок наказу

Матеріальна допомога, якої потребує працівник для вирішення соціально-побутових питань, має свої особливості надання та оподаткування. Після запровадження воєнного стану надання матеріальної допомоги працівникам не було скасовано, хоча трудове законодавство зазнало великих змін.
239235

Матеріальна допомога на оздоровлення: про головне

Матеріальна допомога на оздоровлення працівникам бюджетних установ зберігається й у 2024 році. Хто має право на таку матеріальну допомогу, як її оформити, розрахувати й оподаткувати – у цьому огляді.
234573

Розрахунок середньої заробітної плати для різних виплат

У консультації про розрахунок середньої зарплати для обчислення у 2024 році відпускних, оплати днів відрядження, вихідної допомоги при звільненні, лікарняних, декретних та інших виплат у бюджетних установах. Розрахунок середньої розглянемо з урахуванням Порядку № 100 і Порядку № 1266.
26685

Розрахунок компенсації за невикористану відпустку

✔️Коли виплачується компенсація за невикористану відпустку? ✔️Чи компенсувати невикористані відпустки під час воєнного стану? ✔️Як обчислити компенсацію за невикористану відпустку та провести розрахунок відпускних при звільненні? ✔️Як у 2024 році порахувати компенсацію відпустки, право на яку здобуто у 2023 році та раніше?
322465

Розрахунок середньої заробітної плати – експертні приклади на 2024 рік

Розрахунок середньої заробітної плати потрібен для відпускних, відрядження, вихідної та матеріальної допомоги, декретних та лікарняних. Переконатися, що всі розрахунки проведені правильно, допоможуть наші приклади.
207326