Середній заробіток за час затримки розрахунку під час звільнення

759

Запитання

Працівник звільнився в липні 2021-го. Середній заробіток за час затримки розрахунку виплачуємо йому в серпні 2021-го. До розрахункового періоду потрібно включати травень — червень 2021-го чи червень і липень 2021-го? Кількість днів затримки розрахунку визначати як кількість робочих днів після дати звільнення до дати виплати середнього заробітку?

Відповідь

Вам більше не потрібно гортати величезний нормативний акт, аби знайти строк!

У день звільнення працівника роботодавець зобов’язаний повністю розрахуватися з ним, тобто виплатити зарплату, компенсацію за невикористані дні відпустки тощо (ч. 1 ст. 116 Кодексу законів про працю України; КЗпП).

Якщо у день звільнення працівник не працював, розрахуватися потрібно не пізніше ніж наступного дня після того, як він попросить розрахунок. Про суми, які належать до виплати, працівника потрібно повідомити письмово перед їх виплатою.

Якщо з вини роботодавця вчасно не розрахувалися із працівником і розмір виплат він не оспорює, виплачують середній заробіток за час затримки до дня фактичного розрахунку (ч. 1 ст. 117 КЗпП).

Середній заробіток для оплати днів затримки обчислюйте:

  • за

    Порядком № 100

    (ст. 117 КЗпП, пп. «л» п. 1 Порядку № 100);
  • на основі виплат за останніх два календарних місяці роботи, що передують місяцю, в якому відбувається подія, з якою пов’язана відповідна виплата (абз. 3 п. 2 Порядку № 100).

Виплата — це середній заробіток за час затримки розрахунку під час звільнення. Подія, з якою пов’язана ця виплата, — це затримка розрахунку (за аналогією допомога з тимчасової непрацездатності — виплата, а перший день хвороби — подія, що пов’язана з цією виплатою, хоча її розраховуємо за іншим порядком).

Подія — це перший день затримки, що настає:

  • за днем звільнення — якщо працівник працював у день звільнення;
  • наступним днем, коли звільнений попросив із ним розрахуватися, — якщо у день звільнення він не працював.

Якщо перший день затримки розрахунку припадає на липень, розрахунковим періодом є травень — червень. Період затримки визначають у календарних днях.

Щоб визначити:

  • середньоденну зарплату — поділіть нараховану зарплату за розрахунковий період (травень — червень) на кількість календарних днів цього періоду (61 к. дн. — для травня — червня);
  • середню зарплату за час затримки розрахунку за звільнення — помножте середньоденну зарплату на кількість календарних днів затримки, які оплачуєте за середнім заробітком.

Підстава — абзац перший пункту 8 Порядку № 100.

До періоду затримки розрахунку включайте і день остаточного розрахунку, тобто день, коли виплачуєте гроші. Якщо остаточно розрахувалися в перший день затримки, середній заробіток виплачуйте в розмірі середньоденної зарплати.

Середній заробіток за час затримки розрахунку під час звільнення
ІРИНА ПИЛИПЧУК,експерт Експертус Головбух
Бухгалтер помилився у сумі зарплати. Що зробити, щоб за це нічого не було, та як повернути гроші організації.

УВАГА!

Бути у курсі подій та законодавчих оновлень стало ще легше! Підписуйтесь на наш Telegram або FB та читайте важливі новини від порталу "Бюджетник" першими.

передплата журнал для бухгалтерів

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Розрахунок компенсації за невикористану відпустку

Експерт допоможе розібратися, коли, кому та як надавати компенсацію за невикористані відпустки. На прикладах розберемося в особливостях розрахунку компенсації за невикористані відпустки, її нарахуванні та оподаткуванні
373866

Матеріальна допомога на поховання в бюджетних установах

Матеріальна допомога на поховання в бюджетних установах не виплачується за кошти державного чи місцевого бюджету. Це забороняє підпункт «б» пункту 4 постанови КМУ від 30.08.2002 № 1298. А от допомогу на поховання як страхову виплату виплачує роботодавець за рахунок коштів, отриманих від ПФУ, за умови надання потрібних документів про смерть працівника чи члена його сім’ї.
9836

Коли догана не завадить працівникові отримати премію

«Тобі догана! Будеш тепер без премії і матеріалки», – сказав керівник установи бухгалтерові. А все через те що бухгалтер вчасно не надав працівникам розрахункові листи про зарплату. Він захотів розібратися, чи правомірно його покарали. Сам не впорався, тож по допомогу звернувся до редакції. Чи справді через догану він втратить премію? Чи зможе отримати хоча б матеріалку? Експерт знає відповіді.
2495

Матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань: як надавати та зразок наказу

Матеріальна допомога, якої потребує працівник для вирішення соціально-побутових питань, має свої особливості надання та оподаткування. Після початку війни об’єктивних підстав для надання матеріальної допомоги, на жаль, побільшало
313949