Залишок готівки в касі: як встановити ліміт
Запитання
Як встановити ліміт залишку готівки в касі?
Відповідь
Порядок розрахунку ліміту залишку готівки в касі визначає Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затверджене постановою Правління НБУ від 29.12.2017 № 148 (далі — Положення № 148).
Ваш безплатний доступ до курсів Вищої Школи Бухгалтерів
Нагадаємо, що ліміт залишку готівки в касі (далі — ліміт каси) – граничний розмір готівки, що може залишатися в касі в позаробочий час та забезпечити роботу на початку наступного робочого дня.
Установа визначає ліміт каси та строки здавання готівки, виходячи з потреби прискорення обігу готівки та своєчасного її надходження до кас банків (п. 14 розд. II Положення № 148).
Порядок розрахунку ліміту каси установа повинна розробити самостійно та затвердити внутрішнім документом. При цьому вона має враховувати:
- норми Положення № 148;
- особливості роботи (п. 50 розд. V Положення № 148).
Ліміт каси установи встановлюють на підставі розрахунку середньоденного надходження готівки до каси або її середньоденної видачі з каси за рішенням керівника установи або уповноваженої ним особи.
► Чи можна відновити касові видатки минулого бюджетного періоду
Установлений ліміт каси установа затверджує внутрішніми документами.
ДКСУ самостійно визначає порядок установлення ліміту каси в його касі та касах бюджетних установ і організацій, які обслуговує. Строки здавання готівки з кас ДКСУ та бюджетних установ установлюють відповідно до вимог п. 48 розд. V Положення № 148 (п. 51 розд. V Положення № 148).
Якщо установа не встановила ліміт каси (незалежно від причин), він вважається нульовим. Тож уся готівка, що перебуває в касі установи на кінець робочого дня і яку установа не здала до банку, вважається понадлімітною (п. 53 розд. V Положення № 148).
► Форми касових документів — нові, ліміти розрахунків готівкою — без змін
Ліміт каси та строки здавання готівки можна переглядати у зв’язку із змінами в:
- законодавстві України;
- надходженнях/видатках готівки;
- внутрішньому трудовому розпорядку/графіках змінності тощо (п. 55 розд. V Положення № 148).
Документи, на підставі яких установа переглянула ліміт каси чи строки здавання готівки, потрібно додати до відповідних наказів (розпоряджень), договорів банківського рахунку установи (п. 55 розд. V Положення № 148).
Керівники установ несуть відповідальність за дотримання вимог щодо встановлення ліміту каси та за достовірність показників, зазначених у розрахунку встановлення ліміту каси (п. 56 розд. V Положення № 148).