Чи потрібно амортизувати транспорт та техніку, які передані ЗСУ

3335

Запитання

Чи потрібно амортизувати транспорт та техніку, які передані ЗСУ?

Відповідь

амортизація транспорту, який передан ЗСУ

Державна податкова служба роз'яснює складне питання щодо обліку та амортизації транспорту та технічних засобів, які були залучені до Збройних сил.

Військово-транспортний обов’язок встановлюється і поширюється на:

  • центральні та місцеві органи виконавчої влади, інші державні органи,
  • органи місцевого самоврядування,
  • підприємства, установи і організації,
  • залізниці, порти, пристані, аеропорти, нафтобази, автозаправні станції дорожнього господарства,
  • інші підприємства, установи і організації, які забезпечують експлуатацію транспортних засобів.

Порядок виконання військово-транспортного обов’язку визначає Кабмін, відшкодування вартості майна чи збитків визначається законом. 

ДПС пояснює, що приймання-передача транспортних засобів, залучених під час мобілізації, та їх повернення після оголошення демобілізації здійснюються на підставі актів приймання – передачі. В актах зазначаються відомості про власників, технічний стан, залишкову (балансову) вартість та інші необхідні відомості, що дають змогу ідентифікувати транспортні засоби. 

Якщо транспортні засоби, що знаходяться на обліку підприємства у складі основних засобів, передані ЗСУ, то право власності залишається у підприємства. Транспорт продовжують обліковувати і, відповідно до правил бухобліку, продовжують амортизувати.

Якщо транспортні засоби, що перебувають у власності суб’єктів господарювання, обліковуються як товари, призначені для продажу, такі транспортні засоби у бухгалтерському обліку враховуються у складі запасів.

Виключенням є випадок, коли транспорт було передано за актом про примусове відчуження. Такий ТЗ підлягає списанню з балансу.

Також амортизація не нараховується за період консервації.

Висновок, який робить ДПС: п. 138.1 та п. 138.2 ст. 138 Податкового кодексу передбачають коригування фінансового результату до оподаткування на різниці, які виникають при нарахуванні амортизації виключно для активів, що є основними засобами, або нематеріальних активів, які відповідають вимогам п.п. 14.1.138 п. 14.1 ст. 14 ПКУ. Якщо основні засоби (транспортні засоби), які тимчасово не використовуються у господарській діяльності платника податку (передані у тимчасове користування Збройним Силам України в рамках виконання підприємством військово-транспортного обов’язку під час дії воєнного стану), призначені для використання у господарській діяльності і нарахування амортизації у бухгалтерському обліку протягом такого періоду не припиняється, то такий основний засіб буде амортизуватись протягом такого періоду у податковому обліку. При цьому вартість переоцінки (уцінки, дооцінки), проведеної відповідно до положень бухгалтерського обліку, таких транспортних засобів у податковому обліку не амортизується.

Списуємо майно бюджетної установи: 10 🔝рішень

Статичний блок для запитань-відповідей

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Як оформити передачу комунального майна ОМС: облік і проведення

Передача комунального майна з балансу на баланс між установами потребує правильного документального оформлення та бухгалтерського обліку. Які акти складати, які проведення застосовувати, як обліковується прийняття майна — розповідємо в статті
42735

Меморіальний ордер № 5: як заповнити правильно

Як і інші господарські операції, нарахування зарплати працівникам бухгалтер відображає в бухгалтерському обліку. Для цього він заповнює меморіальний ордер № 5 «Зведення розрахункових відомостей із заробітної плати та стипендій». Підкажемо, як це зробити правильно
78772

Безоплатна передача основних засобів в бюджетних установах

У бюджетній сфері безоплатна передача – поширене явище. Коли відбувається безоплатна передача основних засобів? Як різнитиметься оцінка активу залежно від ситуації та як відображати ці операції в бухобліку? Розглянемо детальніше.
149857

Списання дебіторської заборгованості у бюджетних установах 2025

Щоб правильно здійснити списання дебіторської заборгованості під час воєнного стану — скористайтеся порадами у статті. Підкажемо, як бути зі списанням дебіторської заборгованості строк позовної давності якої минув. Скачайте приклади проводок і працюйте з легкістю.
49229

Господарський договір бюджетної установи

Господарський договір бюджетної установи — типи, види, істотні умови, порядок укладання та розірвання, перевірки. З якими господарськими договорами зазвичай мають справу бюджетники, чи є в них певні особливості?
24922