Чи може працівник за кордоном перевестись на іншу посаду
Запитання
Чи може працівник за кордоном перевестись на іншу посаду?
Відповідь
⚡️ ЯК ЗМІНИЛИСЯ ТРУДОВІ ВІДНОСИНИ З 24 БЕРЕЗНЯ ⚡️
Державна служба України з питань праці коментує питання, чи може працівник, який опинився за кордоном після початку вторгнення, перевестись на іншу посаду в разі скорочення.
Держпраці радить роботодавцям прийняти рішення проведення такого працівника на дистанційну роботу, якщо специфіка передбачає можливість виконання посадових обов'язків віддалено. Якщо такої можливості немає – працівнику можуть бути надані відпустки, в тому числі і без збереження заробітної плати.
Також, одночасно з попередженням про звільнення у зв’язку із змінами в організації виробництва і праці, власник або уповноважений ним орган пропонує працівникові іншу роботу на тому самому підприємстві, в установі, організації. Цього вимагає частина третя статті 49-2 КЗпП України. Роботодавці зобов’язані запропонувати скороченому працівнику вакансії, які були на день попередження про звільнення та які з’являться протягом 2 місяців і відповідають професії та кваліфікації.
Проте роботодавці не зобов’язані пропонувати працівнику посаду вищого рівня, можливість призначення на такі посади визначається загальними правилами про комплектування кадрів, які діють на підприємстві. Звільнення з підстав скорочення чисельності або штату працівників допускається, якщо неможливо перевести працівника за його згодою на іншу роботу.
Нагадаємо, що Закон «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» № 2136-IX від 15.03.2022 протягом періоду дії воєнного стану дозволяє роботодавцям на прохання працівника надавати відпустку без збереження зарплати і без обмеження строку. Якщо працівник виїхав за кордон або набув статусу внутрішньо переміщеної особи, роботодавець в обов’язковому порядку надає йому відпустку без збереження заробітної плати тривалістю не більше 90 календарних днів.