Безспірне списання коштів середнього заробітку: як обліковувати
Випадки, коли бюджетні установи не дотримують процедури звільнення працівника, на жаль, не поодинокі. Наслідки таких порушень — рішення судів, які зобов’язують установу сплатити працівнику середній заробіток за час вимушеного прогулу.
Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку (ст. 129-1 Конституції). Установа, яка програла суд, може виконати це рішення добровільно. Якщо установа добровільно не виконує рішення, держава забезпечує примусове виконання судового рішення через безспірне списання коштів. Як відбувається процес примусового виконання рішення суду, коли боржником визнано бюджетну установу, та як відобразити в обліку сплату коштів середнього заробітку за час вимушеного прогулу, пояснимо детальніше.
Виконання яких судових рішень гарантує держава
Обов’язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їхніми посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їхніми об’єднаннями на всій території України судові рішення стають, коли вони набрали законної сили (ст. 2, ч. 2 ст. 14 КАСУ, ч. 2 ст. 13 Закону № 1402).
Отже, держава гарантує виконання рішення суду про стягнення коштів та зобов’язання вчинити певні дії щодо майна, боржником за яким є:
- державний орган;
- орган місцевого самоврядування;
- юридична особа, зокрема установа.
За безспірного списання з рахунків боржника в установі не припиняють платежі:
- за захищеними видатками;
- із сплати податків і зборів, у т. ч. судового збору;
- поштових послуг під час здійснення переказу коштів із соціальних виплат, передбачених державним бюджетом на відповідний рік (у т. ч. пенсій всіх видів та поштових послуг з доставки та виплати сум компенсаційних виплат);
- за видатками спеціального фонду відповідного бюджету на оплату праці та нарахування на заробітну плату, придбання медикаментів, забезпечення продуктами харчування, оплату комунальних послуг та енергоносіїв;
- з рахунків із спеціальним режимом використання;
- за рахунок позик/грантів за міжнародними договорами тощо.
За іншими видатками платежі зупиняють. Але це не стосується рахунків розпорядників (одержувачів) бюджетних коштів, залучених до вирішення завдань, пов’язаних із запровадженням і здійсненням заходів правового режиму воєнного стану. Для них на період дії правового режиму воєнного стану жодні платежі не зупиняють (абз. 8 п. 20 Порядку виконання повноважень Державною казначейською службою в особливому режимі в умовах воєнного стану, затвердженого постановою КМУ від 09.06.2021 № 590).
Відшкодування відповідно до закону шкоди, завданої фізичній чи юридичній особі внаслідок незаконно прийнятих рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, а також їхніх посадових і службових осіб за здійснення ними своїх повноважень, виконує держава, органи місцевого самоврядування в порядку, визначеному законом.
- Завчасно утримали військовий збір за ставкою 5%: як виправити
- Інвентаризація-2024: відповіді на гарячі запитання
- Як перевіряє Держпраці під час воєнного стану
- Новації КЗпП: службова перевірка з відстороненням, звільнення за розголошення інформації
- Як зламаний спідометр не допоміг ревізорам виграти суд
Який орган стягує кошти
До законодавчого врегулювання безспірного списання коштів бюджету та відшкодування збитків, завданих бюджету, рішення суду про стягнення (арешт) коштів державного чи місцевих бюджетів виконує тільки Казначейство України (п. 9 розд. VI БК).
Як виконувати рішення про стягнення коштів боржників, що прийняли суди, а також інші органи (посадові особи), які відповідно до закону мають право приймати такі рішення, визначає Порядок виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затверджений постановою КМУ від 03.08.2011 № 845 (далі – Порядок № 845).
Цей порядок визначає окремі процедури для безспірного списання коштів:
- державного та місцевих бюджетів за судовими рішеннями про стягнення надходжень бюджету;
- з рахунків боржника;
- державного бюджету для відшкодування (компенсації) шкоди, заподіяної фізичним та юридичним особам;
- місцевих бюджетів для відшкодування шкоди, заподіяної фізичним та юридичним особам;
- державного бюджету за бюджетною програмою для забезпечення виконання судових рішень та виконавчих документів.
Безспірне списання коштів з рахунка боржника орган Казначейства проводить в першочерговому порядку.
! Безспірне списання коштів з рахунків бюджетних установ за загальним та спеціальним фондами можливе в межах затверджених бюджетних асигнувань у кошторисі та за наявності відкритих асигнувань / залишків коштів на таких рахунках.
Кошти середнього заробітку на час вимушеного прогулу з рахунків боржника на підставі виконавчих документів стягують за алгоритмом:
- стягувач надає органу Казначейства документи, які наведені у пункті 6 Порядку № 845);
- орган Казначейства визначає коди класифікації видатків бюджету і рахунки, з яких проводитиме безспірне списання коштів;
- повідомляє установу-боржника;
- відображає в обліку відповідні бюджетні зобов’язання установи-боржника;
- проводить безспірне списання коштів з рахунку та передає установі відповідне повідомлення з випискою з рахунку;
- установа упорядковує свої зобов’язання та приводить зареєстровані в органі Казначейства бюджетні зобов’язання у відповідність з бюджетними асигнуваннями, а також вносить у разі потреби зміни до кошторису спеціального фонду в частині власних надходжень.
Це все звичайно за умови, якщо кошти на рахунку були в достатній кількості і орган Казначейства провів повне безспірне списання коштів. Якщо ж коштів недостатньо, орган Казначейства надішле установі вимогу щодо необхідності вжиття заходів, спрямованих на виконання судового рішення. Установа щомісячно звітуватиме до отримання відповідних асигнувань та проведення безспірного списання коштів середнього заробітку.
Перевірки Держпраці під час воєнного стану
Що відобразити в обліку
Щоб відобразити в обліку рух коштів за рахунком установи, перш за все, потрібно визначити, на підставі якого первинного документа це зробити. Адже знаємо, що підстава для бухгалтерського обліку господарських операцій — первинні документи (ст. 9 Закону № 996). Документ, який визначає зобов’язання установи сплатити незаконно звільненому працівнику середній заробіток на час вимушеного прогулу, — це рішення суду.
Тому якщо в бухгалтерському обліку кредиторська заборгованість за середнім заробітком на час вимушеного прогулу не відображена, то це потрібно зробити на підставі рішення суду. Як правило, судовий розгляд справ довготривалий. Тому, скоріше за все, таку заборгованість треба відобразити як зобов’язання минулих років. Пропонуємо це зробити проведеннями (табл.).
№ з/п | Зміст операції | Бухгалтерський облік | |
Д-т | К-т | ||
1 | Відобразили заборгованість за середнім заробітком за час вимушеного прогулу на підставі рішення суду | 5512 | 6511 |
2 | Отримали бюджетні асигнування на поточні видатки | 2313 | 7011 |
3 | Безспірно списали кошти органи Казначейства | 6511 | 2313 |
4 | Віднесли в кінці кварталу доходи на фінрезультат звітного періоду | 7011 | 5511 |
5 | Віднесли в кінці року фінрезультат звітного періоду до накопичених фінансових результатів | 5511 | 5512 |
Що робити із зареєстрованими зобов’язаннями
Після безспірного списання коштів установі потрібно упорядкувати свої зобов’язання та привести зареєстровані в органі Казначейства бюджетні зобов’язання у відповідність з бюджетними асигнуваннями. Якщо потрібно, установа може внести зміни до кошторису спеціального фонду в частині власних надходжень.
Привести зареєстровані бюджетні зобов’язання у відповідність з бюджетними асигнуваннями установа повинна протягом місяця з дати безспірного списання коштів, але не пізніше останнього робочого дня поточного місяця.