10 травня — граничний термін звітування в Податковому розрахунку за І квартал 2022 року, який встановлює законодавство для мирного часу. В умовах воєнного стану законодавець установив нові граничні терміни. Щоб ви правильно застосували норми діючого законодавства та підготували зарплатну звітність легко і без помилок, відповімо на сім актуальних запитань.
Працюємо та підтримуємо економіку разом! Для вас передплата на пів року лише за 50%
Який граничний термін для звітування в Розрахунку в період воєнного стану? Чи варто зволікати із поданням Розрахунку, якщо жодних перепон для звітування немає?
У період дії воєнного стану законодавець передбачив у Податковому кодексі України (ПК) спеціальну норму:
«У випадку відсутності в платника податків можливості своєчасно виконати свій податковий обов’язок, зокрема щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, <...> платники податків звільняються від передбаченої цим Кодексом відповідальності з обов’язковим виконанням таких обов’язків протягом шести місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні»</...> (пп. 69.1 підр.10 розд. ХХ ПК з урахуванням змін, внесених Законом № 2142 ). |
Отже, якщо фізично не маєте можливості подати Розрахунок за І квартал 2022 року до 10 травня, можете скористатися встановленою законодавцем відстрочкою для звітування.
Проте, зауважте: якщо не подасте Розрахунок вчасно, Держреєстр не отримає відомості про страховий стаж застрахованих осіб за січень — березень 2022 року. Через це:
- працівники не зможуть отримати виплати від держави, якщо вона їх призначить. Адже, наприклад, виплату на картку єПідтримки в розмірі 6500 грн наймані працівники з територій, на яких ведуться бойові дії, отримували за умови, що роботодавці відзвітували за них у Розрахунку;
- ФСС, ПФУ та Фонд зайнятості не зможуть вчасно призначити працівникам пенсійні виплати та матеріальне забезпечення.
При цьому Розрахунок типу «Звітний» як «Довідковий» роботодавці, які призначали пенсії чи лікарняні, мають право подавати винятково протягом звітного кварталу (листи № 11220 і № 2800). Тобто з 1 квітня 2022 року подати довідковий Розрахунок з відомостями за звітні місяці І кварталу роботодавці вже не зможуть.
Отже, якщо не відзвітуєте в Розрахунку за І квартал 2022 року вчасно, ризикуєте порушити права застрахованих осіб, тобто вони своєчасно не отримають пенсійних та соціальних виплат через інформаційні прогалини в реєстрі застрахованих осіб Держреєстру. Щоб цього не допустити, з поданням Розрахунку не затягуйте навіть в умовах воєнного стану. Звітуйте, як тільки матимете технічну можливість підготувати та відправити зарплатну звітність.
У воєнний час чимало працівників не з’являлися на роботі з нез’ясованих або інших причин. Чи відображати таких працівників у Додатку 5 (Д5) та як заповнити додаток 1 (Д1) до Розрахунку?
У період воєнного стану працівники могли не вийти на роботу, зокрема:
- з 24.02.2022 — через те, що поїхали за кордон або були мобілізовані/уклали контракти з теробороною, проте жодних підтвердних документів для цього не надали;
- з 24.03.2022 — роботодавець призупинив дію трудового договору.
Крім того, роботодавець міг оформити простій або відпустки без збереження заробітної плати.
Позаяк у всіх цих випадках трудові відносини між роботодавцем та працівником не припинили, період відсутності працівників з нез’ясованих та інших причин у Д5 не відображайте. Так само дійте, якщо оформили простій та відпустки «за свій рахунок» (п. 5 розд. ІV Порядку № 4).
У Д1 до Розрахунку відображайте не лише відомості про доходи працівника, на які нараховуєте ЄСВ, а й інформацію, скільки днів перебували з працівником у трудових відносинах, навіть якщо дохід йому не виплачували (п. 1 розд. IV Порядку № 4). Зокрема, це стосується й випадків, коли працівники були відсутні на роботі з нез’ясованих, інших причин або через відпустку без збереження зарплати.
Відображайте таких працівників у Д1 у загальному порядку.
У деяких працівників, які були відсутні на роботі з нез’ясованих або інших причин, база нарахування ЄСВ за лютий та березень виявилася меншою за МЗП3. Чи донараховувати таким працівникам ЄСВ до мінімального страхового внеску?
Суму ЄСВ донараховуйте до мінімального страхового внеску, якщо застрахована особа виконала хоча б одну з двох умов:
- перебувала в трудових відносинах повний календарний місяць;
- відпрацювала всі робочі дні звітного місяця, які передбачають правила внутрішнього трудового розпорядку і графіки змінності згідно із законодавством (пп. 6, п. 2 розд. ІІІ Інструкції № 449).
Доплату до мінімального страхового внеску не проводьте до доходів:
Таким працівникам нараховуйте ЄСВ на фактичну суму доходу. |
Отже, якщо в період дії воєнного стану база нарахування ЄСВ протягом місяця основному працівнику без інвалідності становила хоча б одну грн, донараховуйте йому ЄСВ до мінімального страхового внеску на загальних підставах з кодом типу нарахувань (КТН) «13». Адже, хоча й ці працівники були відсутні на роботі з нез’ясованих або інших причин, проте вони перебували в трудових відносинах з роботодавцем повний місяць. Натомість якщо жодних доходів таким працівникам не нараховували та бази нарахування ЄСВ немає, до мінімального страхового внеску її не донараховуйте.
Так само дійте щодо працівників, яким оформили простій, відпустку без збереження зарплати, призупинили дію трудових договорів або встановили неповний робочий час.
Основний працівник без інвалідності весь березень перебував у відпустці без збереження зарплати та звільнився останнім днем місяця. Проте роботодавець оплатив йому компенсацію за невикористану відпустку, загальна сума якої менша за МЗП. Як це відобразити в Д1 та чи донараховувати ЄСВ до мінімального страхового внеску?
Компенсацію за невикористану відпустку, яку виплатили в місяці звільнення працівника, відображайте в Д1...
Працівнику без інвалідності нарахували заробітну плату за лютий та відпускні з 21 по 27 лютого. Проте 15 березня він надав довідку про мобілізацію з 24 лютого, датовану 1 березня. З якої дати роботодавцеві зберігати середній заробіток за мобілізованим працівником та як відобразити сторно і нарахування виплат у Д1 та 4ДФ за березень?
Середній заробіток у такій ситуації зберігайте за працівником з 24 лютого — дня, коли його фактично мобілізували. У Д1 такий заробіток звичайному працівнику без інвалідності відображайте ...
Як відобразити інформацію про мобілізованих працівників?
Щоб правильно заповнити зазначені реквізити Заголовної частини, керуйтеся Інструкцією № 286, а також роз’ясненнями Держстату щодо заповнення статистичної звітності з праці.
Чи застосовують штрафні санкції та чи нараховують пеню в період воєнного стану в Україні?