Оскарження закупівель: новий розмір плати і порядок
Нова редакція Закону про публічні закупівлі передбачила суттєві зміни у процесі оскарження публічних закупівель. Однак щоб нові законодавчі норми запрацювали, КМУ мав прийняти підзаконні нормативно-правові акти.
Днями закупівельники отримали довгоочікуваний документ — КМУ ухвалив Постанову № 292*. Вона визначає нові розміри плати за скаргу та порядок оплати оскарження. Прощавай, Господарський кодексе! Як зміняться правила гри?
Постанова № 292 набрала чинності 24.04.2020, окрім пункту 5, що передбачає втрату чинності Постановою № 291. Він запрацює 01.01.2021.
Процедури закупівель товарів, робіт і послуг, які замовники розпочали до 19 квітня 2020 року, слід завершувати за старими законодавчими нормами. Відповідно, й плату оскарження такої закупівлі визначатимуть і сплачуватимуть по-старому.
Нові розміри плати за скаргу
Розмір плати за подання скарги до органу оскарження урядовці диференціювали. Електронна система закупівель (ЕСЗ) розраховуватиме його автоматично.
Так, плата становитиме:
- за оскарження тендерної документації, прийнятих рішень, дії чи бездіяльності замовника, що відбулися до закінчення строку, встановленого для подання тендерних пропозицій, — 0,3% очікуваної вартості предмета закупівлі/його частини (лота). Однак вона не може бути меншою ніж 2 тис. грн і більшою ніж 85 тис. грн;
- за оскарження прийнятих рішень, дій чи бездіяльності замовника, які відбулися після оцінки, розгляду ТП; розгляду документів, які подав учасник торгів з обмеженою участю; оприлюднення повідомлення про намір укласти договір про закупівлю, — 0,6% очікуваної вартості предмета закупівлі/частини (лота). Однак вона не може бути меншою ніж 3 тис. грн і більшою ніж 170 тис. грн.
За збереження отриманої плати за скаргу, повернення її суб’єкту оскарження або перерахування до держбюджету відповідатиме ДП «Прозорро».
Новий порядок оплати
Постанова № 292 затверджує Порядок здійснення плати за подання скарги до органу оскарження через електронну систему закупівель та її повернення суб’єкту оскарження. Зокрема, визначає, що скаржник:
- сплачує кошти за скаргу через ЕСЗ на окремий банківський рахунок. Актуальні реквізити рахунка адміністратор оприлюднює в ЕСЗ;
- оплачує скаргу або через електронний платіжний засіб, або безготівково за допомогою переказу коштів з банківського рахунка.
Скаржник має правильно сформувати платіжний документ. Інакше платіж не зарахують як плату за скаргу. До того ж він враховує не лише строк для подання скарги за Законом про публічні закупівлі, а й встановлені строки для міжбанківських переказів.
Увага: Скаргу вважають оплаченою з моменту зарахування коштів на рахунок адміністратора
Адміністратор протягом двох робочих днів з дня оприлюднення рішення органу оскарження перераховує плату за скаргу:
- до держбюджету, якщо орган оскарження відмовив у задоволенні скарги або залишив її без розгляду. Наприклад, коли учасник оскаржив те саме порушення у тій самій процедурі закупівлі і з тих самих підстав, щодо яких орган оскарження вже виніс рішення;
- скаржнику, якщо орган оскарження задовольнив або частково задовольнив скаргу. Приміром, залишив скаргу без розгляду або припинив її розгляд, оскільки замовник усунув порушення.