У Держпраці надали роз’яснення щодо умови надання дня відпочинку донорам

25 січня 2021 року набрав чинності Закон України «Про безпеку та якість донорської крові та компонентів крові» від 30 вересня 2020 року № 931-ІХ (далі – Закон № 931-ІХ), у зв’язку з цим Держпраці надало роз’яснення щодо умови надання дня відпочинку донорам.

Допомогатор

Калькулятор індексації зарплати


 держпраціЗаконом оновлено норми щодо збереження середнього заробітку за працівниками, які виявили бажання стати донорами крові та/або її компонентів. Також, в новій редакції викладена стаття 124 Кодексу законів про працю України та визначає, що у дні медичного обстеження та донації крові та/або компонентів крові особа, яка виявила бажання здійснити донацію крові та/або компонентів крові, звільняється від роботи на підприємстві, в установі, організації незалежно від форми власності, із збереженням за нею середнього заробітку за рахунок коштів власника відповідного підприємства, установи, організації або уповноваженого органу.

Такій особі безпосередньо після кожного дня здійснення донації крові та/або компонентів крові надається день відпочинку із збереженням за нею середнього заробітку за рахунок коштів власника відповідного підприємства, установи, організації або уповноваженого органу. За бажанням такої особи цей день приєднується до щорічної відпустки. Відповідно до нових вимог, працівнику необхідно подати заяву не пізніше як за один робочий день до дня донації крові та/або компонентів крові із проханням відпустити з роботи для медобстеження чи здачі крові.

Роботодавець повинен видати наказ про таке увільнення, при цьому за працівником зберігається середній заробіток Роботодавці зобов’язані безперешкодно відпускати з місця роботи, служби або навчання осіб, які є або виявили бажання стати донорами, у дні відповідного медобстеження та здавання крові. Випадки, коли відсутність донора на його робочому місці або місці служби в ці дні може призвести до загрози життю та здоров’ю людей, до невиконання завдань, пов’язаних із забезпеченням оборони, безпеки держави та громадського порядку, до значної матеріальної шкоди або інших тяжких наслідків, є виключенням.

У дні медобстеження і здавання крові та/або її компонентів донора звільняють від роботи зі збереженням середнього заробітку. Якщо в день безоплатної донації крові та/або її компонентів працівник за погодженням із керівництвом був залучений до роботи, йому за бажанням надають інший день відпочинку зі збереженням середнього заробітку. Який це буде день, працівник-донор повинен зазначити в заяві. Підставою для звільнення від роботи (навчання, служби) є довідка, видана донорові за місцем медобстеження та донації крові. Форму довідки затверджено наказом Міністерства охорони здоров’я України від 07.07.2003 р. № 301 (№ 435/о «Довідка щодо надання донорам пільг»).

Після кожного дня здавання крові та/або її компонентів роботодавець повинен надати працівникові додатковий день відпочинку зі збереженням середнього заробітку. Цей день або надають безпосередньо після дня здавання крові (її компонентів), або за бажанням працівника приєднують до щорічної відпустки.

Якщо працівник здає кров у період щорічної відпустки, то відпустка продовжується на 1 день. Приєднання додаткового дня відпочинку, належного працівникові за давання крові, до щорічної відпустки є правом, а не обов’язком працівника – він може використати такий день як одразу після давання крові, так і в інший час шляхом його приєднання до щорічної відпустки. Слід звернути увагу, що Закону України «Про донорство крові та її компонентів» від 3 червня 1995 року № 239/95, який втратив чинність 25.01.2021 вказував, що додатковий день відпочинку може бути приєднано до щорічної відпустки протягом року після дня давання крові чи її компонентів (ч.2 ст. 9 Закону). Тобто довідку щодо надання донорам пільг можна було використати протягом вказаного терміну.

Закон України № 931-ІХ, який вступив в дію з 25 січня 2021 року такого строку використання дня відпочинку не визначає та вказує, що за бажанням особи він приєднується до щорічної відпустки ( ч.2 ст. 20 Закону). За таких умов, щоб отримати право на продовження щорічної відпустки, працівник має надати довідку до завершення цієї відпустки. При цьому, донор може приєднати день відпочинку як до початку, так і одразу після відпустки. Одночасно повідомляємо, що даний лист не є нормативно-правовим актом та носить рекомендаційно-інформаційний характер.

Джерело: Управління Держпраці у Рівненській області

УВАГА!

Бути у курсі подій та законодавчих оновлень стало ще легше! Підписуйтесь на наш Telegram або FB та читайте важливі новини від порталу "Бюджетник" першими.

посадова інструкція скачати

Статті за темою

Усі статті за темою

Доповідна записка – бланк та зразок

✔️Доповідна записка бухгалтера – це документ, який інформує керівника вищого рівня щодо ситуації, яка склалася, певні події, результати роботи. Як скласти доповідну записку? Які є вимоги щодо її змісту? Наведемо зразки для різних робочих ситуацій.
83269

Оплата праці у святкові та вихідні дні

Правила роботи у вихідні, святкові і неробочі дні та правила за якими оплачують таку роботу у мирні часи встановлює Кодекс Законів про працю України (далі – КЗпП). Під час дії воєнного стану діють обмеження та особливості організації трудових відносин.
3334

Новий закон про надання та використання відпусток – які норми скасовані й додані

Законопроєкт №8313 вносить зміни щодо впорядкування надання та використання відпусток. Скасовуються кілька видів відпусток, а також встановлюються правила компенсації за невикористані відпустки під час мобілізації.
5958

Норми робочого часу 2024 для «шестиденки»

Тримайте норми тривалості робочого часу та виробничий календар на 2024 рік для шестиденного робочого тижня. З’ясуйте, які норми діють під час воєнного стану.
10059